banner32

Çırpıcı Çayırı ve Veliefendi Hipodromu Zeytinburnu’nun Hakkı

Fiziki olarak Zeytinburnu ilçesi ile iç içe olan Veliefendi Hipodromunun Siyasi olarak Bakırköy’e bağlı olması Zeytinburnu halkını üzüyor.

Çırpıcı Çayırı ve Veliefendi Hipodromu Zeytinburnu’nun Hakkı
Aynı şekilde Çırpıcı Çayırında yararlanan halkın büyük çoğunluğu da Zeytinburnu’nda ikamet eden vatandaşlardan oluştuğu halde  Veliefendi Hipodrumunun tamamı ve Çırpıcı Çayırının da önemli kısmının Bakırköy ilçe sınırları içinde kalması Zeytinburnu halkı tarafından tepki ile karşılanıyor.

Zeytinburnu Times Haber Merkezi / Özel Haber 

Bakırköy’ün çok parkı var yeni park Zeytinburnu ilçesi sınırları içinde olsun

İstanbul halkı tarafından heyecan ile karşılanan 1 milyon m2  lik Çırpıcı Parkı Zeytinburnu ilçe halkı tarafından da heyecanla karşılandı. Ancak ilçe halkını üzen ise Parkın yapılacağı alanın büyük kısmı fiziki olarak Zeytinburnu’na yakın olduğu halde siyasi olarak Bakırköy’e bağlı olması sıkıntı yaratıyor.

Bakırköy büyük ilçe Zabıta Çırpıcı ile ilgilenemiyor

Çırpıcı Çayırı’nın büyük kısmı fiziki olarak Bakırköy’e bağlı olduğu halde gerek zabıta gerekse de temizlik yönünde yeterli hizmetin Bakırköy Belediyesi tarafından verilmediği biliniyor.

Çırpıcı Çayırının Zeytinburnu’nda kalan kısmındaki temizlik ve zabıta hizmetleri ise tam anlamı ile yapılıyor. Çırpıcı Çayırının Zeytinbur’nu kısmı hem tetemiz hem de hiçbir işgal söz konusu değil iken aynı şeyi Bakırköy kısmı için söylemek mümkün değil.

Hem mahalle adı Çırpıcı hem de bu alanı Bakırköy halkından çok Zeytinburnu halkı kullanıyor o halde burası Zeytinburnu’na bağlansın

Toplumun belleğinde Çırpıcı Çayırının tamamı Zeytinburnu’na bağlı gibi algılansa da büyük kısmı nasıl olduysa Bakırköy’e bağlı duruyor. Şişli’nin iki mahallesi  idari bir karar ile Sarıyer’e bağlanmışsa üzerinde konut olmayan Çırpıcı Çayırı’nın Bakırköy’de kalan kısmı da Marmara Forum’u ayıran yolun alt tarafı Zeytinburnu’na bağlanması büyük sıkıntı oluşturmaz.

Zeytinburnu Times Çırpıcıda yoğun yapılaşma dursun ve burada büyük bir park yapılması adına yedi yıldır mücadele veriyor

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB) ve Türkiye Jokey Kulübü (TJK) Halka büyük hizmet yapacak bir çalışmanın başlangıcını yaptı. İBB şuan halihazırda 150 bin m2 lik alanda içinde spor sahası,basket sahası ve macera kuleleri olan çalışmayı 29 Ekim de açılışını yapmak üzere çalışmalara tam hız devam ederken Türkiye Jokey Kulübünün kendisine ait olan Veliefendi Hipodrumununda parka dahil edilmesi adına başlattığı girişim İBB tarafından dan takdirle karşılandı. Emlak konut’un Akınl tekstil’in yanındaki arsayı konut ve işyeri yapımı için müteahhide satmasına rağmen İBB buradaki planları iptal ederek arsa bedeli olan 196  milyon TL yi Emlak Konut’a ödeyerek arsanın mülkiyetini  bünyesine aldı.

Veliefendi yarış pistleri dursun ahırlar taşınsın görüşü 

Zeytinburnu Times Gazetesi olarak görüşünü aldığımız bir çok uzman günüzmüde artık ahırlarn şehrin içinde kalması doğru değil, ancak yarış pisti olarak haklı bir şöhreti olan Veliefendi Hipodromundaki yarışların devam etmesinin doğru olacağını ifade eden çok sayıda işin uzmanı ile görüştük. Yapılan devasa park içinde çocukların canlı olarak görüp tanıyacakları bir hayvanat bahçesi'nin olması da halkın isteğidir.

Bizans ve Osmanlı döneminde Çırpıcı Çayırı Mevlanakpıdan başlayıp  Havalimanına kadar uzanıyordu

ÇETİNER MEDIA GROUP bünyesinde yayınlanan Zeytinburnu Times ve İstanbul Times Gazeteleri 6 Şubat 2008 tarihinden bu yana zaman zaman Çırpıcı Çayırının artık eskisi gibi büyük olma ihtimali yok. Bari Adnan Şenses Petrol istasyonundan başlayıp Bakırköy adliyesine kadar olan kısımdaki özel mülklerde değerinden satın alınarak Çırpıcı Çayırı'nın kalan kısmında aslına uygun bir çayır yapılsın tezini savunuyordu.Biz bu tezi savunurken Çevreye karşı uygun olmayan bir imar ile Marmara Forum gibi bir ucube yapı yükseliverdi.

Gazetelerimizin imtiyaz sahibi Hüseyin Çetiner bu isteğini İBB başkanı Dr.Mimar Kadir Topbaş’ın bir kaç ay önce Ak Parti Zeytinburnu ilçe başkanlığına yaptığı ziyarette de gündeme getirmişti.Topbaş’ta yapacağımız çalışma ile Çırpıcının çehresi değişecek diyerek açıklama yapmıştı.

Halkın Gezi  Parkına sahip çıkması ile oluşan duyarlılığa sessiz kalmayan İBB kolları sıvada ve 1 milyon m2 lik park yapacak

 Kadir Topbaş'ın Radikal muhabirine verdiği bilgiler

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Jokey Kulübü'nün bu girişimini desteklediğini belirterek bu bölge üzerindeki yeni projesini de açıkladı. 

Radikal gazetesinden Ömer Erbil'in haberine göre; E-5 kenarından başlayarak, Çırpıcı Deresi  etrafında 
Veliefendi Hipodromu'na ait ahırlara kadar olan alanı park yapmak isteyen Başkan Topbaş, yaklaşık 500 bin metrekare büyüklüğündeki kent parkı için düğmeye bastıklarını açıkladı. Öncelikle İBB mülkiyetindeki 17 bin metrekare büyüklüğe sahip Tekzen arazisinin yeşil alan olarak belediye meclisinden geçirildiğini söyleyen Başkan Topbaş, "Sayın Başbakanımız ile görüşüp desteğini aldım. Central Park'tan daha büyük bir park yapıyoruz. Birkaç ay içinde kamulaştırmayı tamamlarız" dedi. 

RANTTAN VAZGEÇİLDİ

Bakırköy-Zeytinburnu ilçelerinin kesişme noktasında, E-5 karayolunun bitişiğinde, planlarda ticaret alanı ve 2.50 emsal serbest yüksekliği olan arazi, şehir parkı yapılmak üzere İBB Meclisi'nden 11 Temmuz 2013 günü geçti. Hatta aynı gün Kadıköy Kuşdili'nde yapılması planlanan ticaret alanı da iptal edilerek bölgenin altı otopark, üstü ise park olacak şekilde yeniden düzenlenmesine karar verildi. Merter'de belediyenin yeşil alana çevirdiği Tekzen arazisi oldukça yüksek kıymetteydi. 

Buna rağmen belediye bu ticaret alanındaki ranttan, park yapılması için vazgeçti. Diğer yandan geçen ay ihalesi tamamlanan TOKİ Emlak Konut'a ait araziyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 553 milyon lira karşılığında Egeyapı'ya vermişti. Şimdi bu ihale de iptal edilerek arazi parka dahil edilecek. Diğer yandan Akın Tekstil'e ait 74 bin metrekarelik fabrika ve arazisi de takas yoluyla İBB mülkiyetine alınacak. Böylelikle İstanbul, yeni proje hayata geçtiğinde içinde yürüyüş yolları, oyun parkları, açık hava konser alanlarının olduğu yaklaşık 500 bin metrekarelik bir yeşil alana kavuşacak. Veliefendi Hipodromu'nun da tescil edilmesi halinde bu bölgede eşi benzeri olmayan 1 milyon metrekare büyüklüğünde yeşil alan oluşacak.

'BAŞBAKAN DA DESTEKLİYOR'

Veliefendi Hipodromu'nun koruma kurulu tarafından tescil edilmesi için TJK'nın başvuru yaptığı duyurulmuştu. Veliefendi'nin etrafındaki yapılaşmanın ürkütücü boyutlara gelmesi ve hipodrumun ellerinden alınacağı yönündeki dedikodular üzerine TJK tescil ettirme girişiminde bulunmuştu. İBB Başkanı Kadir Topbaş, TJK'nın girişimini desteklediğini ve olumlu karşıladığını belirterek, Çırpıcı Çayırı'nı yeniden eski haline döndürmek istediklerini anlattı. 

Central Park, ABD'de New York'un 5 ana bölgesinden biri olan Manhattan'ın ortasında adeta yeşil bir vaha ve kentin nefes alma yeri. İnsanların spor yapabileceği, festivaller düzenleyip, oyunlar sahneleyebileceği bir rekreasyon alanı olarak da kullanıldı. Parkın içinde beyzbol sahaları, park, basketbol sahaları, koşu, yürüyüş yolları bulunuyor. Ünlü Amerikan parkının 341 hektarlık arazisi 55 hektar ağaçlık alan, 101 hektar çimenlik ve 7 su kitlesinde 60 hektar su içeriyor. Park, Manhattan'ın yüzölçümünün yüzde 6'sını kaplıyor. İstanbul Merter'deki proje bittiğinde de bölgede dev bir yeşil alan oluşacak.

Kaynak: Radikal ve İstanbul Times Gazetesi


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

Powered by Dailymotion

banner34