banner32

Bir çok kişinin canını yakan yol katılım bedeli için önerge

Toplumsal olaylara duyarlılığı ile bilinen CHP Zeytinburnu Belediye meclis üyesi Hasan Hüseyin Üsküdar Zeytinburnu'nda bir çok vatandaşa sıkıntılı bir süreç yaşatan yol katılım bedeli ile ilgili bugün yapılan meclis toplantısında yazılı bir önerge verdi.

Bir çok kişinin canını yakan yol katılım bedeli için önerge
 Cumhuriyet Halk Partisi belediye meclis üyesi H.Hüseyin Üsküdar CHP meclis gurubu adına kamu oyunda taş parası olarak bilinen yol kaldırım tretuar yapımı ile ilgili harçların kaldırılması hakkında meclis başkanlığına görüşülmek ve yerine getirilmesi üzerine başkanlık makamına bir önerge verdi.

İstanbul Times Haber Merkezi  / Özel Haber 

Verilen önergede daha önceden Zeytinburnu sokaklarına yapılan kaldırım parke taş döşenmesi gibi işlerden belediye emlak değerinin %2 oranında vatandaştan harcamalara katılma payı alıyor. 

Belediyenin toplamış olduğu emlak vergisi ve diğer harç vergilerden bu hizmetlerin yapılması belediyenin asli görevleri içindedir. Ayrıca yol kanal katılım payı adı altında toplanan bu harçlar vatandaşlarımızı mağdur etmektedir.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM)12.11.2012 tarihinde kabul edilerek 06.12.2012 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren, kararname hükmüne dayanarak katkı paylarının kaldırılmasını önerdi. 

ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ MECLİS BAŞKANLIĞI’NA

Belediye Gelirleri Kanunu’nun ;

86. maddesi

Madde 86 - Belediyelerce veya belediyelere bağlı müesseselerce aşağıdaki şekillerde inşa, tamir ve genişletilmeye tabi tutulan yolların iki tarafında bulunan veya başka bir yola çıkışı olmaması dolayısıyla bu yoldan yararlanan gayrimenkullerin sahiplerinden Yol Harcamalarına Katılma Payı alınır. Şeklindeyken ;

12/11/2012 tarihinde TBMM'de kabul edilen ve 6 Aralık 2012 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi Ve Yirmi Altı İlçe Kurulması İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 6360  Nolu Kanun çerçevesinde,

Madde 86 – (Değişik birinci cümle: 12/11/2012-6360/28 md.) Belediyelerce veya belediyelere bağlı müesseselerce aşağıdaki şekillerde inşa, tamir ve genişletilmeye tabi tutulan yolların iki tarafında bulunan veya başka bir yola çıkışı olmaması dolayısıyla bu yoldan yararlanan gayrimenkullerin sahiplerinden meclis kararı ile Yol Harcamalarına Katılma Payı ALINABİLİR.

Şeklinde değiştirilmiştir.

Bu güne kadar Zeytinburnu Belediyesince uygulanan bu maddenin bu kanun değişikliği ile bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce tarh edilmeyen ve daha sonraki yol yapımları ile yola katılım payı adı altında alınan harçların kaldırılması ile ilgili önergemizin  başkanlık makamına havalesini arz ederiz.


Mehmet KOÇ                                                              
Beleidye meclis üyesi 


H.Hüseyin ÜSKÜDAR
Meclis Üyesi

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

banner14

banner34