banner32

Grip Aşısı Oldunuz Mu?

Dünyada her yıl bir milyon insanın ölmesine sebep olan influenza adında ki grip virüsü toplum sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyor. Uzmanlar havaların soğumasıyla birlikte artan grip riskine karşı grip aşısını önemle tavsiye ediyor.

Grip Aşısı Oldunuz Mu?
Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi (AKDEM) tarafından gerçekleştirilen Çarşamba Seminerleri’ne konuk olan Medipol Üniversitesi Öğretim üyesi Yrd. Doç.Dr. Mesut Yılmaz, grip aşısının kimlere önerildiği, Kimlerin grip aşısı yaptırmaması gerektiği ve aşının yan etkilerinin neler olduğu konusunda akdemli bayanlara bilgi verdi.

Gripin İnfluenza adı verilen bir tür virüs tarafından meydana getirildiğini ve bulaşıcı mikrobik bir hastalık olduğunu söyleyen Yrd. Doç.Dr. Mesut Yılmaz, hastalığın özellikle her sene sonbahar - kış aylarında ve daha çok kalabalık mekânlarda yaşayanlarda salgınlara sebep olduğunu söyledi. Hastalığın bilinen virüslerine karşı korunabilmede en iyi yöntemin grip aşısı olduğunu dile getiren Dr. Yılmaz "Grip aşısı kişiyi önemli ölçüde hastalıktan korur, her yıl Eylül veya Ekim aylarında bir kez uygulanır." dedi.
Yrd. Doç.Dr. Mesut Yılmaz, özellikle risk grubundaki yaşlılar, okul çağı çocukları, kanser hastaları, kronik rahatsızlığı olanlar, diyabet hastaları, akciğer hastaları, astım hastaları v.b. durumdakilerin grip aşısını mutlaka olması gerektiğini, kapalı, yoğun insan trafiğinin bulunduğu ortamlarda çalışan sağlıklı bireylerinde risk grubuna dahil edilebileceğini belirtti.

Aşının her yıl Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir yıl önceki yaygın grip virüsüne göre düzenlendiğini aktaran Dr. Yılmaz "Risk grupları için bu süre daha uzun tutulabilir. Grip aşısı, vücutta 1-2 hafta içinde koruyucu düzeye erişir. Eğer aşı içerdiği virüs tipleri, salgınlara neden olan virüs tipine benzerse sağlıklı erişkinlerde yaklaşık % 70 oranında etkilidir.

Kimler Risk Grubunda?

Dr.Yılmaz, Grip hastalığı konusunda risk grubunda bulunan ve mutlaka aşı olması gereken kişileri şu şekilde sıraladı;

-65 yaşından büyük kişiler
- Diyabetliler
- Astım hastaları
- Kronik akciğer hastaları ( Bronşit vb. )
- Kronik kalp ve damar sistemi hastaları
- Bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler
- Kanser hastaları
- Huzurevi bakımevi, okul, toplu iş yerleri vb. ortamlarda yaşayanlar.
- Sağlık Çalışanları

Kimler aşı yaptırmamalı?

Bazı kişilerin ise grip aşısı olmaması gerektiğini ifade eden Dr. Mesut Yılmaz bu kişilerin; "6 aydan küçük bebekler, Yumurtaya karşı alerjisi olanlar ( yumurta yediğinde alerjik şoka girenler ), Hamileliğin ilk 3 ayı içinde olan bayanlardır. ( ancak doktor tarafından kesin gerekli olduğu tespit edilirse grip aşısı olabilirler )" dedi.

Vücut Direncini Yüksek Tutmakta Fayda Var

Gripten korunmanın temel mantığının vücut direncinin düşmesini engellemekten geçtiğini belirten Medipol Üniversitesi Öğretim üyesi Yrd. Doç.Dr. Mesut Yılmaz "Bu nedenle mevsim özelliklerine uygun giyinmeli, bol sulu gıdalar, taze sebze ve meyve tüketilmelidir. Günde 8 saat düzenli uyunmalı, haftada 3-4 gün egzersiz yapılmalıdır. Hastalar ile yakın temastan, ortak eşya kullanımından kaçınılmalıdır. Hasta olan bireyler ise maske kullanarak duyarlı davranmalı, başka insanlara bulaştırmamak için önlemini almalıdır." dedi.. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

Powered by Dailymotion

banner34