banner32

Adını Peygamber torunundan alan mahalle “Seyitnizam”

Adını son peygamber Hz.Muhammed (S.a.v) 27.göbekten torunu olan Seyit Nizam hazretlerinden alan mahallenin adı son yılarda yaşanabilir lüks konutlara ev sahipliği yapması ile anılır oldu.

HABERİN GALERİSİ
Veliefendi vs

Veliefendi vs

Mahallenin sevilen muhtarı Ömer Algül ile gazetemizin stajyer muhabirlerinden Rezzan Gülsevinç muhtardan mahalle hakkında bilgi aldı.

Zeytinburnu Times Haber Merkezi  
 
Ömer Algül verdiği bilgilerde “ Seyitnizam mahallesinin ilçeye en son katılan mahalle olduğunu ifade ederek.Belediyemizin yaptığı çalışmalarla mahallemizin daha önce var olan bir çok sıkıntısı çok şükür bugün geride kaldı.

Mahallemin çehresi son yıllarda yapılan prestij konutları ile değişti. Merkez evlerinin ikinci etabı,Real İstanbul evleri,Merkez Park Yel evleri başta olmak üzere bir çok yeni yerleşim yeri benim mahallemin sınırları içinde sınırları içinde yer alıyor. Belediye bu sene sonundan sonra ambarlara ruhsat vermeyeceğini ifade ediyor buralarda da konut yapılırsa mahallemiz Zeytinburnu’nun vitrini konumuna gelecek.

Ayrıca manevi bir yönü olan ve peygamber efendimizin 27.göbekten torunu olan Seyitnizam hazretleri içinde özellikle Ramazan aylarında olmak üzere çok ziyaretçi geliyor.Bu konuda belediye muhtarlık ve basın olarak birlikte hareket edersek burayı da görmek üzere bir çok insan geleceğini düşünüyorum diyen Muhtar Algül Zeytinburnu Times Gazetesi’ne de teşekkür etti.
 
Muhtarlıktan sonra ikinci ziyaret yeri Seyitnizam bilgi evi oldu
 
Bilgi evine girer girmez bizi samimi ve içten bir karşılama ile misafir eden yönetici İsa Sınmaz yaptıkları çalışmalar hakkında güzel bilgiler vererek çalışmalarını
Anlattı.
 
Kütüphane öğretmeni Zuhal Yıldırım’da kendi bölümü ile alakalı bilgiler vererek öğrencilere ödünç kitap verme işini aynen kütüphaneler gibi belli bir plan çerçevesinde yaptıklarını söyledi.
 
Bilgisayar Öğretmeni Hilal Yivli’de  bilgisayar sınıfında önceliği ödevini yapmak isteyen öğrencilere verdiklerini söyleyerek derslerden sonra da randevu ile sıraya koyarak öğrencilerimizin yarım saatte oyun oynamalarına imkan veriyoruz dedi.
 
İşte halkın görüşleri
 
Muhabirimizin sizce Seyitniazam mahallesinin en önemli sorunu nedir sorusuna karşın, Kadem Emanet yaptığı konuşmada Zeytinburnu sokaklarına döşenen taşların uygun olmadığını sayın belediye başkanımız Murat Aydın’a daha önce söylemiştim.Bu vesile ile yine söylüyorum. Bu taşlara dünyanın parasını vereceğinize daha sağlıklı bir çalışma yapmanızı öneriyorum dedi. Yarın seçim olsa hangi partiye oy vereceksiniz sorumuza da Kadem Emanet Milli ve manevi değerlere önem veren partinin tercihi olacağını söyledi.
 
Salim Mızrak sonuna kadar desteğimiz Ak Partiye dedi
 
İnsanın olduğu her yerde sorunlarda vardır diyen Salim Mızrak var olan sorunların da yine Ak parti kadrolarınca çözüleceğini söyledi. Kumaş satıcısı esnaf Salim Mızrak konuşmasında
bazı ufak tefek hataları olmasına rağmen ülkede oy verilebilecek tek parti’nin Ak Parti olduğunu iddia ederek Ak Parti bu seçimde Zeytinburnu’nda belediyeyi alacak dedi.

Seyitnizam mahalle muhtarı Ömer Algül ile birlikteyiz. Bize mahalleyi anlatır mısınız? 

Ömer Algül (Mahalle Muhtarı) : Seyitnizam mahallesi Zeytinburnu’nun 13.mahallesinden bir tanesidir. Konum olarak E-5’e,tramvay yolu güzergâhı üzerinde kurulmuş bir mahalledir. Nüfus olarak 30.bine yaklaşan bir nüfusu vardır. Nüfus halen artmaktadır. Yeni yapılan Kiptaş evleri, Real İstanbul evleri, Merkez Yel evleri ile birlikte nüfus artmaya devam ediyor.

 Mahallenizin sıkıntıları nelerdir?


Ömer Algül: Sıkıntılar Zeytinburnu için de geçerli sadece mahallemize özgü sıkıntılar değil. Sorunların bir kaçı özellikle trafik sorunu Zeytinburnu için büyük bir sorun, acilen bir düzenleme yapılmalı. Diğer sorunumuz güvenlik sorunu. Uyuşturucu ticareti yapılmaktadır. Bu gibi sıkıntılar, şikâyetler gelmektedir vatandaşlardan bizlere. Bu konuyu gerekli mercilere ilettik.

Seyitnizam mahallesi adını peygamber torunundan alan bir mahallemizdir. Seyitnizam camisi külliye konumundadır. Türkiye’nin birçok yerinden ziyaretler yapılmaktadır. Daha fazla tanıtım yapılabilir. Belediyemize de bize de çok büyük görevler düşmektedir. Böyle bir şahsiyetin çok daha fazla ziyaret edilme arzusu ve temennisindeyiz.

Zeytinburnu’nun en büyük sıkıntılarından biri çocuk parklarının olmaması, yeşillik alanın olmamasıdır. Yılsonu itibariyle ambarlar kalkacak. Ruhsatlar devam etmeyecek çocuklara ve gençlere yönelik spor salonu, spor alanı düşünülmesi gerekir.

Okulla ilgili mahallemizde bir sıkıntı yok. Dini alanlarda ‘da camiler yapılmaktadır. Seyitnizam camisi yapıldı. Dutluk camisinin inşaatı devam etmekte büyük ölçüde bitmek üzere zaten. Camii konusunda da bir sıkıntımız yoktur. Onun dışında Seyitnizam Zeytinburnu’nun ulaşım açısından tam merkezinde diyebiliriz. En fazla insanların sirkülasyon olduğu bir bölgedir. Zeytinburnu’nun aynası. Zeytinburnu’nun da yapılabilecek hizmetler ve düzenlemeler aslında Zeytinburnu’nu ifade edecektir. Zeytinburnu açısından iyi olacaktır. Bunları da dile getirmekte çok önemlidir.

Bilgi Evi


Bilgi evi hakkında bilgi verir misiniz ?


İsa Sınmaz: Bilgi evi yöneticisiyim. Bilgi evimiz Zeytinburnu’nda açılan ilk bilgi evimizdir. Üye sayımız 7.556 olup sabah saatlerinde çocukların olmasından dolayı burası tenha olabiliyor. Ancak gün içerisinde oldukça yoğum oluyor. Yine aynı şekilde öğrencilerimiz buradan kütüphane bölümümüzde kitaplarını alıp ödevlerini yapıyorlar. Liseli öğrencilerimiz buradan kütüphane bölümümüzde kitaplarını alıp ödevlerini yapıyorlar.

Bütün bilgi evlerimizde 10 ile 11 saatleri arasında kitap okuyarak geçiriyoruz. Yine aynı şekilde ödevi olan arkadaşlarımız bizim iznimizle bilgisayar bölümüne geçip orda yarım saat içerisinde ödevlerini yapıyorlar. Zaman yetmezse ek süre verebiliyoruz. Biz burada çocuklara faydası olabilecek oyunları da sunuyoruz. Ödev yapan, derslerini çalışan çocuklara ödül olaraktan sunuyoruz.

Osman Erenkaya ( Vatandaş ) :
Kanalizasyonumuz kokuyor devamlı, hizmet yok. Binaların bacaları temizlenmiyor. Esnaflar denetlenmiyor.

Osman Erenkaya ( Vatandaş ): Ben taraf tutan bir insan değilim.Ben her şeyin en iyisinin olmasını isterim.Eğitimin iyisini,dinin iyisini,ne bileyim insanların iyisini,her şeyin iyisini istiyorum.

Zeki Alboğan ( Vatandaş ) : Mahallemiz de sorun yok. Seçim yapılmış olsa yine AKP’ye oy veririm.

Nazmi Astom ( Çöpçü ) :
Ben çok elinden geldiğinde dikkat ediyorum temizliyorum. Mahalleden memnunu. Gelsin düşünürüm yani yine AKP’ye oy veririm.

Vatandaş:
Sokaklarda ki taşlardan şikâyetçiyim. Su fışkırıyor ıslanıyoruz. Hep kırık taşlar.

Hasan Aydın ( Vatandaş ) :
Mahallemizde hiçbir sorun yok. Parklarda da sorun yok. Sadece gidiş gelişler de sorun var o kadar. Ölene kadar AKP.

Salim Mızrak:
Şuanda da belediyemizin çalışmalarıyla bir sorun yok. Park yeri olsa belediyemiz park yapıyor. Yerde iskân olmadığı için yapılamıyor. Onunda dışında gayet iyi. Tek sorun otopark. İlerde yapılan otopark henüz hizmete geçmedi geçse belli sokaklar rahatlayabilir. Kesinlikle AKP’ye oy veririm.

Vatandaş:
Burada ki öncelikle en önemli sıkıntılardan bir tanesi. Yollarımızın gidişli gelişli olması.Bu konu hakkında her yere müracaat ettik buraların tek yönlü olması için talepte bulunduk fakat hiçbir cevap gelmedi.İkinci şikayetimiz.Kentsel dönüşümden dolayı her tarafta inşaat yapılıyor.Büyük kamyonlar yolları mahvediyor.Bodrumlar var bodrumlara su giriyor.Bunlardan dolayı şikayetçiyiz.Saadet Partisine oy veririm.

Kadem Emanet:
En önemli sıkıntılardan bir tanesi kaldırımlar, yol taşları 2009 seçimlerinde Zeytinburnu’nda Belediye Başkanı adayıydık. Özellikle taşlarla ilgili şöyle bir beyanımız vardı. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir taş mahallenin olmadığı görsel olarak güzel olduğu nitelik olarak çok fazla bir şey ifade etmediğini söyledik o zaman. Zeytinburnu halkı bu taşların tamiri için belki taşın parası kadar geri ödeme yaptığını ifade ettik. Her kış sezonunda bu taşlar bozuluyor. İnsanlar üzerine bastığı zaman elbiselerimize pis su fışkırıyor. Milli görüşçüyüm zihniyet olarak ölene kadar milli görüşçüyüz.

Şahin Aydemir ( Dönerci ) :
Allah’a şükür olsun mahallemizde bir sıkıntı yok. Belediyemiz, kaymakamımız bu işe önem veriyor. Seyitnizam hemen hemen fazla sorunu olmayan bir mahalle olarak görünmektedir. Zeytinburnu çok fazla göç alan yer. Tabi ki ufak tefek sıkıntılar olacaktır. Bunlar da Belediye’nin ve Emniyet müdürünün çalışmasıyla gideriliyor. AKP’ye oy verirdim.

Vatandaş ( Kel Abbas ) :
Murat Aydın buraya gelmiyor. Halkı tanımayan bir isimdir. Murat Aydın’da etki yok. Onun üstü Tayyip Erdoğan yetkiyi alıyor. Cebinde 10 TL olan insan 5 TL ye düştü. Her şeye karışıyor. Bütün okulların önünü gezin müdürlerle görüş tüm boya alayım Atatürk’ün büstünü boyayalım. Müdür bana bu senin işin değil bizim işimizde değil dedi. İç işleri bakanını arayacaksın dedi.

Emlakçı :
Sıkıntı dolu.Emlakçı olarak sıkıntı çok ev arayanlar ev bulamıyor.Talep çok olunca da fiyatlar artıyor.Kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılan evler nedeniyle insanlar madur.Tek partili olması her zaman daha iyi olur.Biz çünkü bizim yaşlardakiler koalisyon partilerini gördük çok çektir.A partisi olmuş B partisi olmuş fark etmez.Yeter ki tek partili olsun.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

banner14

banner34