banner32

Zeytinle buluşan mahalle Beştelsiz

Adını Zeytinburnu’na veren “Zeytin” ağacının olmadığı ilçeye bir sene önce yapılan ve içinde yetişkin Zeytin ağaçlarının olduğu Zeytin Park bu mahallenin sınırları içinde yer alıyor.

HABERİN GALERİSİ
Veliefendi vs

Veliefendi vs

Beştelsiz de Sorunlar yok oluyor
Her gün 1600 civarında ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşın ücret ödemeden çorba içtiği aş evi, öğretmen evi,ilçenin tek alışveriş merkezi olan Olivium AVM.başta olmak üzere bir çok kurum ve kuruluş bu mahalle sınırları içinde yer alıyor.
 
Zeytinburnu Times Haber Merkezi 
Mahalle muhtarı Adem Yavuz’un makamın uğradık muhtar bir yakının cenaze namazına katılmak üzere ayrıldığından kendisi ile söyleşi yapma imkanımız olmadı.
 
Beştelsiz Bilgi evi de cıvıl cıvıldı  
 
Mahallenin eğitim üssü konumuna gelen bilgi evleri çocukların ve gençlerin bir binden ilginç aktiviteler yaptıkları yararlı ve faydalı mekanlar olmaya başardıklarını net bir şekilde görmek mümkün. Ekip olarak gittiğimiz her bilgi evinde aynı aşk ve şevki görmek bizleri mutlu ediyor. Beştelsiz bilgi evi idarecisi ve öğretmenlerini de yaptıkları başarılı çalışmalarından dolayı tebrik ediyoruz.
 
Aş evinde çorba içtik ve pırıl pırıl mekanı gezdik
 
Beştelsiz Mahalle sınırları içinde yer alan Aş Evi de belediye başkanı Murat Aydın’ın her gün binlerce insanın duasını aldığı güzel projelerinden birisi olduğunu gördük. Çorba içmeye gelenler rencide edilmeden birinci sınıf hizmetin verildiği bu mekanının her tarafını samimi,aççık ve şeffaf bir şekilde kameralarımızın çekimine açan tesis idarecisinin aş evine getirdiği kalite ve düzen de kendisini gösteriyor. 
 
Kuru erzakların,meyve sebzenin ve etin muhafaza edildiği yerlerin ısısı ürüne göre ayarlanması ve birbirine koku verecek ürünlerin ayrı yerlerde depo edilmesine kadar her türlü hijyen ve kaliteye dikkat edilmesi Belediye başkanı Murat Aydın halkın sağlığına önem vediriyor dedirtti.
 
Soğuk kış günlerinin 'sıcak' adresi
 
Zeytinburnu Belediyesi tarafından son teknoloji kullanılarak inşa edilen aşevi, soğuk kış günlerinde yardıma muhtaç vatandaşlarımızın sofrasına sıcak aşı oluyor.
 
Her gün bin 400'e yakın kişinin saat 10:00 ile 15:00 arası çorba içtiği aşevinde kaliteyi düşürmemek için hiçbir gıda yardımı kabul edilmiyor.
 
Ayrıca, evinde yemek pişirecek gücü olmayan özürlü, yaşlı vb durumlardaki 105 aileye günlük 3 çeşit sıcak yemek götürülüyor.
 
Cenaze evlerine de yine buradan etli pilav, ayran ve helva gönderilerek acılı ailenin acısı paylaşılıyor.
 
Zeytinburnu Belediyesi tarafından yaptırılan aşevi, her gün zengini fakiri, genci yaşlısı yüzlerce kişiyi bir araya getiriyor. Beştelsiz Mahallesi Özgürlük Parkı içindeki tesis, şeffaf ve farklı mimari görünümüyle modern çağın ihtiyaçlarına cevap verecek standartlarda inşa edildi.
 
Olası bir afet durumunda 300 bin kişiye yetecek yemek ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede yapılan aşevinde, dışarıdan hiçbir gıda yardımı kabul edilmiyor.

 
 Sadi Kaya: Beştelsiz bilgi evinin idarecisiyim. 7. bilgi evinden bir tanesi. Öğleden sonra yoğunluk başlıyor. Her türlü kitabı öğrencilerimize temiz ediyoruz. Burada üye olan çocuklar buradan ödünç aldıkları kitabı evlerine götürebiliyorlar. Bilgisayar odasında 30 adet bilgisayar mevcut. Çocuklarına gelişimi için ödevlerini yaptıktan sonra bizim kontrolümüzde oyunlar oynamasına izin veriyoruz. Çocuklar günde 5 sayfa çıktıyı bizden temin edebiliyorlar.

Ali Kalaycı (Bilgisayar Öğretmeni):
Burada tamamen güvenli internete girebiliyorlar. Burada bir programımız var. Hangi öğrencinin hangi siteye girdiğini görebiliyoruz. Müdahale edebiliyoruz.

Sadi Kaya:
Çocuklar burada satranç ve birçok oyun oynayabiliyor. Kulüp faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Milli eğitim okullarında olduğu gibi şiir kulübü, edebiyat Kulübü çeşitlik kulüplerimizi burada gerçekleştiriyoruz.

Yüksel Soğukpınar:
Park yok. Çocuklar parktan mahrum kalıyor. AKP’ye oy veririm yine.

Ümit Emin(Öğrenci):
Park, spor sahası yapsın. Yollarda sorun var.

Hüseyin Baş ( Aş evinin sorumlusu):
Günlük 1.600 kişi arasında günlük çorba sirkülasyon olan bir yer. Kapıdan giren herkese burası açık. Nerde oturduğunu, ekonomik durumunu sormaksızın biz vatandaşlarımızı misafir ediyoruz. İstedikleri kadar ekmek ve çorba alabiliyorlar. Ekonomik durumu kötü olan özürlü,ihtiyarlara ,yemek yapacak durumu olmayan insanlara sıcak 4 çeşit yemek gönderiyoruz. Yaklaşık 1.400 kapılarına kadar sıcak yemek gidiyor.

Vefat eden ailelerin yakınlarından bize talep ve istekleri doğrultusunda biz cenaze evlerine etli pilav,helva ve ayran gönderiyoruz. Bu yaptıklarımızdan herhangi bir ücret almıyoruz. Bu belediyenin yapmış olduğu bir hizmet. Kaplarımızın her biri bin kişiliktir. Bunlar yaklaşık 1.400 tane yemek yaptığımız için bunların hepsi doluyor.

Durumu olmayan ailelere aşure ayında aşure dağıttık. 3 tane aşçımız var. Gıdalarda en iyi markaların ürünlerini kullanıyoruz. Hijyen bir şekilde etlerimiz muhafaza ediyoruz. Personellerimiz temizliğe hijyene önem veriyor. Et ile sebze arasında mesafe var. Büyük marketlerdeki gibi sıralı mesafede. Dışarıdan hiçbir şekilde yardım almıyoruz. Sadece vatandaşlarımızın adaklarını alıyoruz. Aldığımız adağı hafta sonu haşlama olarak veriyoruz aş evimize gelen misafirlere.

Ünal Çınar ( Vatandaş ):
Mahallemizde bir sorun yok.

Osman Özkan ( Vatandaş ):
Sadece trafik sorunu var. Belediyemiz iyi çalışıyor. Çöpler alınıyor.

Hacı Kocaman:
Herhangi bir sorun yok. AKP’ye oy veririm.

Osman Güzel:
Herhangi bir sıkıntı yok. Gayet memnunum.

Yakup Aydın:
Her şeyden memnunum. AKP’ye oy veririm.

Zehra Demir (Bakkal):
Çok sorun. Yol düzeni yok, çöp konteynırı yok. Çocukların oyun alanları yeterli değil. Hiçbir partiye oy vermem.

Vatandaş:
Şuanda pek bir sıkıntı yok. Belediyemiz iyi çalışıyor. Yine aynı partiye oy veririm.

Haydar Tek:
Yeni inşaat alanları var burada. Beton getiren araçlar yüzünden sıkıntılar oluyor. Dr. Reşit Galip okulunun yanında inşaat var. Orda bir önlem alınmasını istiyorum.

Dönerci Adem Usta:
Her taraf sıkıntı dolu. Kimseye oy vermem.

Bilal Algül(Öğrenci):
Park uzak ve az. Daha çok park olsun istiyorum.

İsmail Dursun:
Yollarda sorun var. Yaya yollarında sorun değil. Hangi partiye oy vereceğim belli değil.

Vatandaş:
Herhangi bir sorun sıkıntı yok. Saadet partisine oy veririm.

Turan Öztürk:
Buradan memnunum. Sıkıntı görmüyorum. Yine aynı partisine oy veririm.

Tayyip Keskin:
Sıkıntı yok. Çok memnunuz. Murat Aydın’a oy veririm. Parti olarak Tayyip Erdoğan’a oy veririm.

Vatandaş:
Belediyeden gayet memnunum olursa Murat Aydın olmazsa düşünmem lazım.

Vatandaş:
Çevre temiz değil. İnsanlar bilinçsiz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

Powered by Dailymotion

banner34