banner32

Zeytinburnu Belediyesi'nden Yeşil Oklul Projesi

Birçok ilklere imza atarak Türkiye’ye örnek olan Zeytinburnu Belediyesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İTÜ’nün de destek vereceği ‘Yeşil Okul Projesi’yle, ilçedeki 40 okuldaki, elektrik, su ve doğalgaz tüketiminden yılda yaklaşık 1 milyon liralık tasarruf sağlayacak. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ve İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Zeytinburnu Novotel’de düzenlenen törende, attıkları imza ile projenin startını verdi.

Zeytinburnu Belediyesi'nden Yeşil Oklul Projesi

Muhteşem bir proje…

Zeytinburnu Belediye başkanı Murat Aydın ve ekibi okul idarecilerini ve öğrencilerini çevre konusunda bilgilendirmek için “Yeşil Okul Projesi” adı ile bir proje başlattılar.
 
Zeytinburnu Times Haber Merkezi

NOVOTEL ‘de yapılan muhteşem kokteyl ile Zeytinburnu’nda bulunan tüm okul müdürlerinin katıldığı seminerde Prof.Dr.Orhan Kural ve diğer akademisyenler bilgi birikimlerini katılımcılarla paylaştı.
 
Zeytinburnu Kaymakamı Mustafa Dündar,Belediye başkanı Murat Aydın,İl Milli Eğitim Müdürü Dr.Muammer Yıldız,İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Hayırlıoğlu,
 
İlklerin belediyesi Zeytinburnu
 
Zeytinburnu'nda bulunan 40 okulun katılımıyla gerçekleştirilecek yarışma; tasarrufun yanında çevre konusunda kamu farkındalığının arttırılması, atıkların kaynağında ayrıştırılması, üniversite ve yerel yönetimler arasındaki işbirliğinin geliştirilmesini de amaçlıyor. Yarışmada birinci olacak okul 20 adet laptop, ikinci okul öğretmenler odası dekorasyonu, üçüncü okul konferans salonu dekorasyonu, dördüncü okul 40 öğretmene 3 gün 2 gece yurtiçi gezisi, 5. okul ise tüm öğrenciler Panorama 1453 Fetih Müzesi gezisiyle ödüllendirilecek.
Çevre ile ilgili dünyanın dört bir yanında düzenlenen toplantılara katıldığını belirten Proje Danışmanı Prof. Dr. Orhan Kural, artık daha çok tüketen bir toplum haline geldiğimizi söyledi. Tasarruf ile ilgili olarak Türkiye’de ve dünyada yaşadığı olayları katılımcılar ile paylaşan Kural, projenin detayları hakkında bilgiler verdi.
Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Zeytinburnu’nda yıllardır çevre ile ilgili konulara dikkat çekmeye çalıştıklarını kaydederek, şunları söyledi; “Bir çok projeyi hayata geçirdik. Ama arzu ettiğimiz hedefi yakalayabilmiş değiliz.
Bu hedefe okul müdürlerimiz ve öğretmenlerimiz sayesinde ulaşmayı umuyoruz”
Yeşil Okul Projesi ile konuya daha duyarlı hale gelineceğini belirten Başkan Aydın, “Bu sayede Zeytinburnu’nda yılda 1 milyon lira tasarruf sağlayacak.
Daha önemlisi sürdüre geldiğimiz projeler konusundaki duyarlılığı arttıracak olmasıdır. Kaynaklarımız kıt ve sınırlı. Tüketerek kendi kendimizin sonunu hazırlıyoruz. Hedefimiz bu ve bunun gibi projelerle bu kaynakları tasarruflu kullanmak ve doğaya sahip çıkmak. Projeyle enerji tasarrufu konusunda Zeytinburnu’ndan bir meşale yakmış olacağız” dedi.
İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ise milli eğitimde son dönemde birçok değişim ve programın birlikte yürütüldüğüne dikkat çekerek, şöyle konuştu; “Bu girişim, Sayın Bakanımızın çok önemsediği ve eğitim camiasının bir kriteri olan ‘Okula Hayat Olsun Projesi’ne ne kattınız? sorusuna iyi cevap olacaktır.

Bu projeden elde edilecek maddi değer elbette önemelidir. Ama daha önemlisi çocuklarımıza bu yaşta çevre bilincini kazandırmak olacaktır” Yıldız, müfredatta olmasına ve teorik olarak öğretilmesine rağmen çevre ile ilgili eğitimin pratik olarak verilemediğini bu açıdan da projenin güzel bir örnek teşkil edeceğini sözlerine ekledi.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca da uzmanlık alanına gıren küresel ısınmada çözümün tasarruftan geçtiğini söyledi. Karaca, “Ne kadar önlem alsanız da bu konuda tasarruf esastır. Bu tip uygulama projeleri büyük önem arz etmektedir. Biz birey olarak kendimiz düzeltip, duyarlı ve bilinçli hale gelirsek her problemi çözeriz. Tasarruf gelişmişlikle alakalıdır. Bakın tüm gelişmiş ve zengin ülkeler en çok tasarruf eden ülkelerdir” diye konuştu.

“Enerji”, “Çevre Duyarlılığı”, “Hijyen ve Sağlık” olmak üzere üç ana kategoride gerçekleştirilecek yarışma sayesinde, ilçedeki 40 okulun toplam 4 milyon 200 bin olan elektrik su ve doğalgaz gideri 3 milyon liraya inecek ve böylelikle yılda 1 milyon lira tasarruf sağlanmış olacak.
Kaynak : İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

banner14

banner34