banner32

Bilgi Evleri’nde Diş Sağlığı Seminerleri Başladı

Zeytinburnu Belediyesi Merkezefendi Bilgi Evi’nde dün İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi Halk Sağlığı Bölümü tarafından “Ağız ve Diş Sağlığı” hakkında seminer verildi.

Bilgi Evleri’nde Diş Sağlığı Seminerleri Başladı
Sağlık Bakanlığı verilerine göre, ülkemizde 0-12 yaş aralığında en fazla görülen hastalığın “diş çürüğü” olması ve her 100 çocuktan 84'ünde en az bir çürük diş olması sebebiyle bu alandaki bilgi eksikliğini gidermek ve çocuklara diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması için Zeytinburnu Belediyesi Bilgi
Evleri harekete geçti. Bilgi Evleri’nin tümünde yapılacak olan ve insanları özellikle de gençleri diş sağlığı ile ilgili bilgilendirecek olan “Ağız ve Diş Sağlığı” seminerlerinin ilki Merkezefendi Bilgi Evi’nde gerçekleştirildi.

İstanbul Times Haber Merkezi

Merkezefendi Bilgi Evi’nde düzenlenen “Ağız ve Diş Sağlığı” seminerine, İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Şerife Koç ve Hemşirelik Fakültesi 4. sınıf öğrencilerinden Samet Tonyalı, İlker Şahin ve Gözde Birgili katıldı. Seminere katılan uzmanlar, “Ağız ve Diş Sağlığı” hakkında bilinen yanlışlardan da bahsederek üyelere diş sağlığı açısından önemli bilgeler verdi. Seminerde üyelere; diş çürümesi, diş eti hastalıkları, dişlerdeki gelişim bozuklukları, diş fırçalama teknikleri, diş ipi kullanmanın incelikleri vb. konularda hem teorik hem de pratik bilgiler sunuldu.

“Sosyal yaşamda insanların özgüvenini artıran güzel ve estetik bir gülüşün anahtarı, beyaz dişlere sahip olmaktır.” diyen Araştırma Görevlisi Şerife Koç, ağız ve diş sağlığı hakkında üyelere önemli önerilerde bulunarak, bedensel hastalıkların çoğunun, özellikle de son derece hassas olan sindirim organı hastalıklarının ağız ve diş sağlığı ile ilgili olduğunu ve insan sağlığını korumada diş sağlığının çok önemli bir etken olduğunu ifade etti. Merkezefendi Bilgi Evi üyeleri, seminere katılan uzmanların getirdikleri maket dişler ve fırçalar ile hem teorik hem de pratik olarak diş fırçalama tekniklerini keyifli ve eğlenceli bir şekilde öğrenme imkânı buldular. Üyelerin eğlenerek dinlediği seminer, uzmanların öğrencilerle beraber hatıra fotoğrafı çektirmesiyle son buldu.

Kaynak : İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

banner14

banner34