banner32

Ak Parti'den Kuran'lı yemine ret !

Ak Parti gibi İslami değerlere saygılı olduğunu ifade ederek halktan oy alan bir parti'nin Kur'an'a el basılarak yenim edilmesini Hıristiyan geleneği olarak öne sürüp MHP'nin teklifini ret etmesi toplumda farklı tepkiler ile karşılaştı...

Ak Parti'den Kuran'lı yemine ret !
Bunu başka bir parti red etseydi ne olurdu acabna ?
MHP Kuran'a el basılarak yemin edilmesini istedi, AK Parti'den hemen itiraz geldi: "Bu bir Hıristiyan geleneği.."

TBMM'de üç partinin oluşturduğu Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda MHP'nin önerisine AK Parti karşı çıktı. MHP, uzlaşma komisyonuna Kur'an'a el basılarak yemin edilmesi önerisinde bulundu..

KUR'AN'A EL BASARAK YEMİN TEKLİFİ

MHP, yeni anayasa teklifinde yasama bölümüne ilişkin önerisini sundu. Öneride vekillerin 'kutsal kitap'a el basarak, "Demokratik ve laik cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma, anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk Milleti huzurunda, bütün mukaddesatım, namusum ve şerefim üzerine yemin ederim" şeklinde and içmesini teklif edildi. Ancak MHP'nin bu önerisi komisyonda destek görmedi.

AK PARTİ'DEN İTİRAZ: "HIRİSTİYAN GELENEĞİ"


MHP önerisinin Hristiyan geleneği olduğunu ileri süren AK Partili üyeler, "Kutsal kitaba el basarak yemin etmek Hıristiyan geleneği. Bizde böyle bir gelenek yok. Sadece 1928 Anayasası'na kadar 'Vallahi' denmiş. Ama kutsal kitaba yemin olmamış. Kaldı ki inançsız insanlar neye el basarak yemin edecek" diyerek, teklife karşı çıktı.

MHP'nin teklifinde parlamenter demokrasinin devamı istenirken, başkanlık, yarı başkanlık, partili cumhurbaşkanlığı gibi tüm sistemlere kapı kapatıldı. Teröre bulaşan milletvekilinin dokunulmazlık kapsamı dışında tutulması da istendi.

MHP Başakşehir ilçe başkanı Aytekin Horasan Ak Parti’nin bu tutumuna itiraz etti.

MHP.Başakşehir İlçe başkanı Aytekin Horasan İslamiyeti kabul eden bütün Türk devletlerinde önemli işlerinde Kur’an a el basarak yenin edilmesinde hiçbir sakınca görülmüyorken AK Parti’nin bunu Hıristiyan geleneği diye red etmesini kınayan Horsan Ak Parti birde Müslüman olduğunu iddia ediyor halkımızın bu durumu değerlendireceğini düşünüyorum diyen MHP.Başakşehir ilçe başkanı Aytekin Horasan bu mantıkla bu parti halkımızı Kur’an dan ve dinden de uzaklaştıracak diyerek partisinin teklifine karşı çıkan AK Parti komisyon üyeleri ve partinin karar mekanizmasında olanları şiddetle kınadığını ifade etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

banner14

banner34