banner32

Cemalnur Sargut'un Hoş Sohbetiyle Dolduk, Taştık

Hz. Mevlana’nın Mesnevi’sinden yola çıkarak İslam'ın tasavvufi yönünü dinleyicilerine aktaran Cemalnur Sargut; 09 Kasım Cuma günü Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde Mesnevi Sohbetleri programını gerçekleştirdi.

Cemalnur Sargut'un Hoş Sohbetiyle Dolduk, Taştık
580 kişilik salonun tamamen dolduğu; fuaye alanında bekleyen kalabalığa salondan canlı yayın yapıldığı söyleşiyi yaklaşık 1100 kişi dinledi.


İstanbul Times Haber Merkezi


“Marziye Makamı”
Sohbetine Mevlana öğretileriyle, Kur’an-ı Kerim’deki ve sahabelerin yaşamlarındaki örtüşmeleri ifade ederek başlayan Cemalnur Sargut; Hz.Ebubekir’in namaz kılacak elbisesi kalmadığı halde paylaşmaya devam eden bir insan oluşundan örnek vererek, insanlar arasında paylaşmanın ve Allah rızasını kazanmanın önemine dikkat çekti.
Bakırı altından ayıran ateştir.”
“ Bir insanın size iftira etmesi halinde dahi kendisine Allah razı olsun demeniz gerekir. Fitne demek, bakırı altından ayıran ateş demektir. Öyleyse bize iftira edilince; bizler de bakırdan arınıyor, altına dönüşüyoruz.” diyen Cemalnur Sargut; kendi yaşamından da örneklerle dinleyicilerine gıybet ve fitnenin kötülüğünü anlattı.
“Allah aşkıyla coşan insan etrafa kusur arayan gözlerle bakmaz.”
Mevlana’nın öğretisinin insanlara Allah aşkıyla coşmayı öğrettiğini belirten Cemalnur Sargut; “Ben namaz kılmayı Mevlana’dan öğrendim. Kalbim Allah sevgisiyle dolu olmadan kıldığım namazın basit olduğunu gördüm. Abdestte gaye yalnızca temizlenmek değil, aynı zamanda manevi olarak dirilmektir. Allah sevgisi ve onun aşkıyla coşmak insanı diri tutuyor.” dedi.
Cemalnur Sargut Mesnevi Sohbetleri söyleşisinin sonunda, kendisini heyecanla bekleyen dinleyicilerinin özel sorularına birebir cevap verdi ve kitaplarını imzaladı.
Kaynak :İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA) 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

banner14

banner34