banner32

Başakşehir Şehir Hastanesinin İlk Etabı Açıldı

İstanbul'daki Başakşehir Şehir Hastanesi'nin ilk etabı açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılış törenine videokonferansla katıldı. Hastanenin corona virüsü pandemisiyle mücadele için özel olarak izole edilen ve akıllı ventilatörlerle donatılan A ve D blokları bugün hizmete girdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastanenin tümüyle 15 Mayıs'ta hizmete gireceğini söyledi.

 Başakşehir Şehir Hastanesinin İlk Etabı Açıldı

Bu zor süreçte halka sağlık hizmeti sunacak

Sağlık Bakanlığı tarafından kamu-özel işbirliği modeliyle yapılan İstanbul’daki Başakşehir Şehir Hastanesi’nin ilk etabı açıldı. Hastane yaklaşık 1 milyon metrekare kapalı inşaat alanı ve 2 bin 682 yatak kapasitesine sahip.

Hastanenin corona virüsü pandemisiyle mücadele için özel olarak izole edilen ve akıllı ventilatörlerle (solunum cihazı) donatılan A ve D blokları bugün hizmete girdi.

TAMAMI 15 MAYIS’TA AÇILACAK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 15 Mayıs’ta tamamen hizmete gireceğini açıkladığı hastanenin yatak kapasitesi dağılımı şöyle:

* Genel Hastane: 469 yatak
Kalp ve Damar Hastalıkları: 327 yatak
Ortopedi ve Nöroloji: 311 yatak
Çocuk: 521 yatak
Kadın Doğum: 359 yatak
Onkoloji: 367 yatak
Psikiyatri: 128 yatak
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon: 200 yatak

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: YOĞUN BAKIM SAYISINDA ÜSTÜNÜZ

Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, şunları söyledi:

* İnsanların hastane koridorlarında evlerinde öldüğü bir dönemde elimizdeki bu kıymeti iyi bilmeliyiz. Türkiye bu sürece oldukça avantajlı girmiştir.

* Kendi kendimize yetecek güce sahip olmanın önemini bir kez daha görüyoruz. Türkiye kendi ayakları üstünde durarak gücünü göstermiştir.

* Hastane ve doktor sayısında olmasa da yoğun bakım ünitesi sayısında üstünüz. Covid-19’ın teşhisinde büyük önem taşıyan bilgisayarlı tomografi cihazı sayısı tüm Avrupa’dakinin çok üzerindedir.

ÜRETMEZLERSE HESABINI SORARIZ

* Bir şeyi özellikle vurgulamak istiyorum. Az önce tanıtımı yapılan 115 ventilatör ithal olarak geldi. Ama ne güzel tecellidir ki, 100 adet yerli ve milli ventilatörü ekranda gördüğümüz bu kadro üretti. Mayıs ayına kadar verdikleri söz şu, ayda 5 bin üretecekler. Üretmezlerse hesabını sorarız.

* Sağlık hizmetlerinden memnuniyet yüzde 70’lerin üzerine çıktı. Evlatlarımıza çok daha güçlü devlet bırakmak istiyoruz. Yeniden kurulacak dünya düzeninde ülkemizi hak ettiği yere ulaştırmak için daha çok çalışacağız.

Kaynak: İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

banner14

banner34