banner32

Altı aylık mucize bebek taburcu oldu

Özel Avrasya Haspital’de tedavi gören Hülya Şahin 6 aylık hamile iken 700 gram ağırlığında bir erkek çocuk dünyaya getirdi.

Altı aylık mucize bebek taburcu oldu
Avrasya Hospital doktorlarından Handan Yaşar’ın gözetiminde 4 ay küvez’de kalan ve ailesi tarafından Tamer ismi verilen erkek bebek bugün taburcu oldu.
 
 
İstanbul Times / Çağla Pekgüleç’in özel haberi
 
Baba Ercan Şahin Avrasya bize çok yardımcı oldu dedi  
 
Altı aylık olarak dünya’ya gözlerini açan evlatları Tamer’in hastanede ( küvezde) kaldığı 4 aylık süre zarfında doktorları Handan Yaşar ve diğer personelin kendilerine çok yardımcı olduğunu söyleyen baba Ercan Şahin ve anne Hülya Şahin herkese teşekkür etti.
 
Doktor Handan Yaşar Konu ile alakalı İstanbul Times’a şunları söyledi

Bilindiği gibi normal bir gebeliğin süresi 40 haftadır.Bu sürenin sonunda vücut ağırlığı yaklaşık 3500 gram olan bir bebek doğar ancak bazı gebelikler çeşitli nedenlerle normal süreden daha erken sonlanabilir.Dünya Sağlık Örgütü tarafından son adet tarihinden itibaren 37 haftadan önce doğan bebekler  ‘ prematüre’’ bebek, doğum haftası 24-31 hafta arasında olanlar ise ileri derecede prematüre(immatür) bebek olarak  tanımlanmıştır. Erken doğan bebekler, organ gelişimlerini tamamlayamadan doğduklarından uzun süre yoğun bakımda ve küvöz içinde izlenmeleri, bazılarının ise solunum cihazına bağlanmaları gerekir.Gebelik haftası ve doğum kilosu ne kadar düşükse yeni doğan döneminde karşılaşılan sorunlar o kadar  çok ve yaşam şansı o kadar azdır.

Teknoloji geliştikçe bebeklerimizin hayatta kalma şansı daha da yükseliyor

Son yıllarda Antenatal ve yeni doğan yoğun bakımındaki ilerlemelerin sonucunda eskiden yaşamasının bir mucize olarak görüldüğü prematüre ve aşırı düşük doğum ağırlığı ile doğan bebeklerin tüm dünyada ve ülkemizde yaşam oranları atmıştır.
Hastanemiz de bu sevindirici ve umut verici ilerlemenin bir parçası olmaya devam etmektedir. Tamer ŞAHİN Bebeğimiz, 700 gram ve   24 haftalık olarak hastanemizde dünyaya geldi. 150 günlük yeni doğan yoğun bakım sürecinde  prematüre bebeğin yaşayabileceği tüm sorunlarla mücadele etti; akciğerleri gelişmediği için uzun süre solunum cihazına bağlı kaldı,
 
 91 günlükken kalp ameliyatı oldu,  her iki gözüne lazer tedavisi uygulandı araya giren enfeksiyonlara karşı direndi. Yaşaması mucize olarak görülen bebeğimizin taburculuğa giden yolunda,  gerek hastanemizin  donanımlı yenidoğan yoğun bakım ünitesinin sağladığı tedavi olanakları, gerekse her türlü bilgi donanımına sahip deneyimli ve gönüllü sağlık personelimiz bebek ŞAHİN’in  bu günlere gelmesini  sağladı.
 
Tabi ki bebeğimizin yaşama tutunma çabası ve ailesinin onun bu gayretine olan inancı, bu zorlu yolda en büyük yardımcımız oldu. Ancak işimiz henüz bitmedi, yaşatmak kadar sağlıklı ve fonksiyonel bir hayat sürmesi de hedeflerimiz arasında olduğundan bundan sonraki çabamız bebeğimizi izlemek, sorunları erken fark edip doğru yönlendirmeler yaparak prematüreliğin zararlarını en aza indirmek olacaktır.
 
Bu uzun ve fedakarlık gerektiren zorlu mücadelede hep yanımızda olan  bana ve  yeni doğan yoğun bakım ekibimize güvenen  Şahin Ailesine teşekkür  ediyorum. Umarım hep birlikte Tamer Şahin’in daha güzel günlerine tanıklık ederiz dedi.
 
   
Kaynak : İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

Powered by Dailymotion

banner34