banner32

Merkezefendili Tevfik Dede Nağmedâr’da yâd edildi

Zeytinburnu Belediyesi’nin musiki severler için oluşturduğu ve her Cumartesi özel dinletiler gerçekleştirdiği mistik mekânı Nağmedâr; bu hafta Neyzen Ömer Çakıroğlu ve Udi Osman Kırklıkçı’yı ağırladı.

Merkezefendili Tevfik Dede Nağmedâr’da yâd edildi
Merkezefendili Tevfik Dede Nağmedâr’da Yâd Edildi
“Aşk ve Muhabbet Zinciri” başlığıyla sunulan dinletiye yağmurlu havaya rağmen Nağmedâr’ın müdavimleri büyük ilgi gösterdi.

Zeytinburnu Times Haber Merkezi
Neyzen Ömer Çakıroğlu ve Udi Osman Kırklıkçı’nın 12 Ocak Cumartesi günü Nağmedâr’da icra ettiği “Aşk ve Muhabbet Zinciri” dinletisi, Merkezefendili Tevfik Dede’ye ithaf edildi. Sanatkârların Tevfik Dede’nin arşivinden icra ettikleri eserler dinleyicilerin büyük beğenisini topladı.
Neyzen Ömer Çakıroğlu’nun; “Benim meşk zincirim Merkezefendi’de başladı. Buralarda o vakitler, deyim yerindeyse meczup olarak bilinen, bugün hala bazı kahvelerde resmi asılı bulunan Tevfik Dede vesilesi ile bu zincire katıldım.

1995 yılında, edebiyat ve şiirle biraz ilgilendiğim günlerde, henüz bir lise talebesi iken Her Adem Görüneni Adem Mi Sanırsın? diye bize seslendi. Biz ne demek istediğini anlayıp, kelama gelmeden bizlere konuşmaya başladı. Gönlüme işleyen sözleri ile o gün kendisine bağlandım. Sonrasında Merkezefendi’de onun meşklerine katıldım. Bugün bu programı üzerimizdeki emekleri için vefa göstermek, kendisini hayırla yâd etmek için düzenledik.” sözleriyle başlayan dinleti Merkezefendili Tevfik Dede’ye ithaf edildi.
Udi Osman Kırklıkçı ve Neyzen Ömer Çakıroğlu dinleti boyunca sırasıyla; Nedim Ağa’nın Sultanîyegâh Saz Semaisi eserini, Şahi’nin Hüseyni Nefes eserini, Neyzen Salih Dede’nin Uşşak Saz Semaisi eserini, Neyzen Emin Dede’nin Beyati Peşrev eserini ve Udi Cinuçen Tanrıkorur’un Hüseyni Saz Semaisi eseri olan Köyde Sabah’ı icra ettiler.
Yağmurlu ve soğuk havaya rağmen “Aşk ve Muhabbet Zinciri” meşkinin bir halkası olmak için Nağmedâr’ı dolduran dinleyiciler; program sonunda sanatkârları alkış yağmuruna tutarak beğenilerini ifade ettiler. 
 
Kaynak: İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

banner14

banner34