banner32

17. Geleneksel Kitap Okuma Yarışması’nın Kazananları Belli Oldu

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri’nin bu yıl 17’ncisini düzenlendiği “Geleneksel Kitap Okuma Yarışması”nın kazananları Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen bir törenle ödüllerine kavuştu.

17. Geleneksel Kitap Okuma Yarışması’nın Kazananları Belli Oldu

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri’nin 17 senedir düzenlediği ve gelenekselleşen “Kitap Okuma Yarışması”nın bu yıl ki kazananları da belli oldu. Yediden yetmişe geniş bir kitlenin katıldığı yarışma bu yıl da büyük ilgi gördü. Bilgi Evleri’ne kayıtlı 7 bin 168 üyenin başvurduğu yarışmada, toplam 22 bin 487 kitap okundu. Okunan kitaplar üzerinden düzenlenen sınav sonucunda 44 üye dereceye girmeyi başardı.

7 BİN 168 KİŞİLİK REKOR KATILIM

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy’un katılımıyla Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen ödül töreninde bir konuşma yapan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, bu yıl da Okuma Yarışması’na katılımın rekor seviyede olduğuna değinerek, “Yarışmamıza katılım gösteren 7 bin 168 kişiye buradan şükranlarını sunuyorum.” dedi.

BAŞKAN ARISOY: “ZEYTİNBURNU’NUN HER YERİNİ BİLGİ EVLERİ İLE DONATTIK”

Bu dönem Zeytinburnu’nda 8’e çıkarttıkları Bilgi Evleri’ni Telsiz Mahallesi’yle birlikte yakında 9’a tamamlayacaklarını söyleyen Başkan Arısoy, Zeytinburnu’nda Bilgi Evleri’nin açıldığı günden bu yana çok büyük bir boşluğu doldurduğuna dikkat çekerek, “Zeytinburnu’nda ilk ya da ortaokulu okuyup Bilgi Evleri’ne uğramamış öğrencimiz yoktur. Telsiz Mahalle’mizde Bilgi Evi inşaatımız Başladı. Yakında burayı da hizmete açıyoruz. Bununla birlikte inşallah Zeytinburnu’nun her yerini Bilgi Evleri ile donatmış olacağız. Bu vesileyle, bizlere bu hizmetleri vermeyi sağlayan büyük Zeytinburnu ailemize teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN GELECEKTEKİ YAZARLARINA EV SAHİPLİĞİ YAPIYORUZ”

Bu yarışmanın Türkiye’nin gelecekteki yazarlarına da ev sahipliği yaptığına inancının tam olduğunu dile getiren Başkan Arısoy, konuşmasının devamında, “Yarışmamıza ilgi gösterip her kategoriden katılan bütün kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. Buradan öykü yarışmasına katılan kardeşlerimden Türkiye’nin yazarları çıkacak. Buna inanıyorum. Ünlü bir yazar olamasak da okumanın üstüne gitmek hepimizi geliştirir ve yaşama sevincini artırır. Bu vesileyle bu yarışmayı hazırlamakta ve uygulamakta emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Yarışmaya katılan, ödül alan kardeşlerimi de yürekten kutluyorum.” ifadelerine yer verdi.

BAŞKAN ŞENTOP: “GÜNÜMÜZ İÇİN KIYMETİ BÜYÜK BİR YARIŞMADIR”

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri’nin düzenlediği Kitap Okuma Yarışması’nın 17 yıldır kesintisiz olarak devam ediyor olmasının başlı başına bir başarı olduğunun altını çizen TBMM Başkanı Mustafa Şentop, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Zeytinburnu Bilgi Evleri’nin düzenlediği bu etkinlik, günümüzde internet ve sosyal medyaya yenik düşmüş okuma alışkanlığını gençlerimize yeniden aşılanması yönünde başlı başına bir başarı göstergesidir. Kitap okuma çok önemli, çoğumuz hobi olarak adlandırıyoruz, aslında kitap okumak hepimiz için en başta, ön sırada gelecek öncelikli işlerden biri olmalı. Maalesef günümüzde kitap okumayı arka plana atmamıza sebep olan, hızlı tükettiğimiz bir dünyada yaşıyoruz. Bilhassa internet ve sosyal medyanın bizi cezbeden dünyasına dalıyoruz. Dolayısıyla günümüzde kitap okumak daha da zorlaştı. Buna rağmen Zeytinburnu Bilgi Evleri’nin bu yarışmayı başarıyla yürütmüş olması, gençlere okumanın önemi anlatmış olması, çok önemlidir. Kitap okumanın teşvik edilmeye ihtiyaç duyulduğu şu günlerde yapılan bu iş büyük bir iştir. Ben bu kıymetli çalışmalarından ötürü, huzurlarınızda Zeytinburnu Belediye Başkanımıza ve Bilgi Evleri’ne teşekkürlerimi sunuyorum.”

KAZANANLARA AİLELERİYLE BİRLİKTE TATİL VE PARA ÖDÜLÜ VERİLDİ

Zeytinburnu Belediyesi’nce düzenlenen 17. Geleneksel Kitap Okuma Yarışması’nda Birinci grupta Yenidoğan-Gökalp Bilgi Evi’nden Kübra Nur Bucak birinci olurken, Sümer Bilgi Evi’nden Esma Mina Demirci ikinci, yine Sümer Bilgi Evi’nden Elif Irmak Uçan da üçüncü oldu.

İkinci grupta Sümer Bilgi Evi’nden İbrahim Mete Şahin birinci, Merkezefendi Bilgi Evi’nden İdil Şevval Akkoca ikinci, Beştelsiz Bilgi Evi’nden Hiranur Sekban üçüncülüğü kazandı.

Üçüncü grupta Yeşiltepe Bilgi Evi’nden Nilüfer Dinçer birinci, Yeşiltepe Bilgi Evi’nden Hilal Çetinkaya ikinci ve Yeşiltepe Bilgi Evi’nden Medine Sonar üçüncü oldu.

Dördüncü grupta ise Yeşiltepe Bilgi Evi’nden Burcu Çelik birinci, Beştelsiz Bilgi Evi’nden Celal Balcı ikinci, Yeşiltepe Bilgi Evi’nden Emel Öğretici de üçüncülüğe hak kazandı.

Zeytinburnu Belediyesi Geleneksel Kitap Okuma Yarışması’nda dereceye girenlere, toplamda 174 bin TL para ödülü verildi. Ayrıca ilk üç dereceye giren üyeler ailelerinden iki kişiyle birlikte Çanakkale Doğa ve Tarih Yaz Kampı‘na katılmaya hak kazandılar.

Yarışmada dereceye girenlerin tam listesine Zeytinburnu Bilgi Evleri’nin web sitesi www.bilgievi.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Hüseyin ÇETİNER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

banner14

banner34