banner32

Zeytinburnu’nda doğalgaz faciası: 5 yabancı öldü

Zeytinburnu’nda feci bir doğalgaz faciası yaşandı. Afganistan uyruklu 5 kişi, bir hafta önce yerleştikleri evdeki doğalgazdan zehirlenerek öldü. Cesedi bulunan 5 Afgan vatandaşın, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan mülteciler olduğu öne sürüldü.

Zeytinburnu’nda  doğalgaz faciası: 5 yabancı öldü
Zeytinburnu’nda feci bir doğalgaz faciası yaşandı. Afganistan uyruklu 5 kişi, bir hafta önce yerleştikleri evdeki doğalgazdan zehirlenerek öldü.  

Alınan bilgiye göre, Afganistan uyruklu Nakibullah, Muhibullah, İnayetullah, Hudeybirdi ve Sinetullah, bir hafta önce Ziya Gökalp Mahallesi 47/1 sokağında bulunan 4 katlı binanın bodrum katındaki daireye taşındı.

Zeytinburnu Times Haber Merkezi

Kerim Yunus, yakınlarından haber alamayınca kaldıkları eve gitti. Yunus, uzun uğraşlarına rağmen kapıyı açan olmayınca durumu polise haber verdi. Eve çilingir yardımıyla giren polis, 5 kişiyi, farklı odalarda hareketsiz yatarken buldu. Evdeki gaz kokusu nedeniyle İGDAŞ’a, sağlık ekiplerine ve itfaiyeye haber verildi.

Olay yerine giden İGDAŞ ekipleri, binanın doğalgazını kesti. Sağlık ekibi, biri üniversite öğrencisi, biri tekstil işçisi, 3’ü işsiz 5 kişinin ilk belirlemelere göre şofbenin izinsiz bağlantısı sonucu sızan karbonmonoksitten zehirlendikleri ileri sürüldü.

Fatih’te pazartesi günü bir otelde kombinin baca bağlantısının çıkması nedeniyle aralarında turistlerin olduğu  23 kişi zehirlenmişti.
İGDAŞ ekiplerinin yaptıkları ilk incelemede şu açıklamayı yaptı: 'Doğalgaz tesisatına İGDAŞ’ın bilgisi dışında bacalı şofben bağlandığı ve şofbenin baca bağlantısının uygunsuz bir şekilde yapıldığı tespit edilmiştir.

Ortamda yüksek oranda karbonmonoksit gazı ölçülmüştür. Zehirlenmeye şofbenin bacasından sızan karbonmonoksit gazının sebep olduğu tahmin edilmektedir.’’

Cesedi bulunan 5 Afgan vatandaşın, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan mülteciler olduğu  öne sürüldü. Afgan-Türk Dostluk Konseyi Başkanı Celalettin Şahab, ölen 5 kişinin iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınanlar olduğunu söyledi.
 
Afganistan’daki iç savaştan en çok kendilerinin etkilendiğini belirten Şahab, "Arkadaşları kapıyı çalıyor ama ses seda yok. Sonra bakmışlar başka bir olay var. Emniyete bildirmişler. Arkadaşlar gelip bakmışlar şuan da 5 tane ölü var.

4 tanesi 20- 25 yaş arası. Bir tanesi de İzmir’de okuyan kardeşimiz. Ölenlerden Nakibullah ve Muhibullah iki kardeş, İnayetullah ile Hüdaybirdi de 2 kardeş, bunlar Allahın rahmetine kavuştu. Soy isimleri henüz elimizde değil. Fakat Özbek asıllılar. 10 gün önce burayı kiralamışlar.

Yasal olarak oturma izinleri var. Yeni gelmişler hatta bir tanesi de geçen hafta buraya gelmiş. Kimse kendi memleketini sıkıntı olmadan bırakmıyor. Afganistan’da savaş var. Eskiden iç savaş vardı.

Afganistanlı Türkler olarak ezildik. İç savaşta da Afgan Türkleri olarak sıkıntı yaşıyoruz. Tabiki iç savaştan kaçmışlardır. Kimse anasını babasını sıcak yuvasını bırakıp da kaçmaz" diye konuştu.

Zeytinburnu’nda doğalgaz sızıntısı sonucu hayatını kaybettiği iddia edilen 5 Afganistanlı ile ilgili açıklama yapan MHP İlçe Başkanı Mete Ahmet Alparslan, "Afgan kardeşlerimizden 5’i içeride doğalgaz sızıntısı sebebiyle rahmetli oldu.

Sabaha karşı saat 02.00’ye kadar oturmuşlar. Arkadaşları ayrılmış. Diğerleri burada kalıyorlar. Akşam 18.00 sıralarında tekrar geliyorlar ve kapıyı çalıyorlar, ancak cevap alamıyorlar.

Telefonla arıyorlar yine cevap alamıyorlar. Polisi çağırıyorlar ve çilingir eşliğinde içeriye giriyorlar.

İçeriden ağır bir doğalgaz kokusu geliyor. Polis geri çekilerek İGDAŞ‘ı arıyor. İçeri girdiklerinde 5 kişinin öldüğünü görüyorlar. Yanma yok, doğalgaz sızıntısı var. Doğalgaz sobası kullanıyorlar. İkisi bir odada ikisi bir odada biri de başka bir odada olmak üzere 5 arkadaş, biri üniversite öğrencisi. 3 tanesini de misafır gelmişler. İkisi kardeş, bunlar Afgan Türklerinden. Zeytinburnu’nda 10 bin Afgan Türkü var. Ölenlerin hepsi erkek olduğunu öğrendik. Öğrencinin biri İzmir’de oturuyor. Ölenlerin isimleri Nakibullah, Muhibullah, İneyatullah, Hüdaybirdi ve Şuraşuhap" dedi.

Kaynak : İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

Powered by Dailymotion

banner34