banner32

Hilali Ahmer’den Kızılay’a 151 Yıllık İyilik Serüveni

Türk Kılay’ı Zeytinbunu Şube başkanı Ayhan Balcı 168 Kurban bayramıdır hayır sahiplerinin kurban bağışlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını söyledi. Balcı selerini daha çok hayır sahiplerine duyurmak için merkezi Zeytinburnu ilçesinde olan basın mensupları ile bir araya gelerek çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Hilali Ahmer’den Kızılay’a 151 Yıllık İyilik Serüveni
Balcı: Gönüllü Çalışıyoruz Zeytinburnu Halkı bizi yalnız bırakmasın dedi

İş adamı Zeytinburnu Kızılay Şube başkanı Ayhan Balcı basın mensuplarına şunları söyledi “ Hepinizin bildiği gibi Kızılay hayır amacı ile 151 sene önce kurulan bir iyilik hareketidir.

Ben ve Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarım da hiçbir maddi menfaat beklemeden sadece Allah rızası için Kızılay’ın Zeytinburnu ilçesindeki işlerini yapmak üzere çorbada bizim de tuzumuz olsun dedik ve son 3 yıldır hizmete devam ediyoruz.

Biliyorsunuz çok yakında kurban bayramını idrak edeceğiz. Eğer Zeytinburnu Halkı elektronik ortam üzerinde kurban bağışlarını Kızılay Zeytinburnu şubesi üzerinde yaparsa bize yapılan bağış kadar kurban etinden yapılan Kavurma geliyor.

Bizde o kavurmaları ilçemizdeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Siz basın mensuplarımız aracılığı ile kendi evlerinde kurban kesen hayır sahplerinin Kızılay’a da bağış yapmalarını  talep ediyoruz dedi.

İşte iyilik meleğei Kızılay’ın kuruluş serüveni

Kızılay, savaşlarda yaralanan ya da hastalanan askerlere hiçbir ayrım gözetmeksizin  yardım etmek arzudundan doğmuştur.

11 Haziran 1868 tarihinde "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adıyla kurulan Kızılay,

1877'de "Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti",
1923'de "Türkiye Hilaliahmer Cemiyeti",
1935'te "Türkiye Kızılay Cemiyeti" ve
1947'de "Türkiye Kızılay Derneği" adını almıştır. Kuruluşa "KIZILAY" adını büyük önder Atatürk vermiştir.

Kızılay'ın alameti, beyaz zemin üzerinde karşıdan bakarken sola doğru açık kırmızı "ay" dır. Yalnız Kızılay bayrağında "ay"ın açık yüzü bayrak direğinin tersine doğrudur.

Kızılay alameti, Devletler Hukuku'nun ilgi hükümleri gereğince, savaş zamanında silahlı kuvvetlerin sağlık servisleri ile o hükümlerin belirlediği kişi ve kuruluşlar için "koruyucu ve belirtici işaret" olarak kabul edilmiştir. Bunlar dışında kalan hiçbir kişi, kurul ve kurum, savaşta tarafsızlık ve dokunulmazlık timsali olan bu işareti kullanamaz.

Kızılay, 1876 Osmanlı- Rus Savaşı'ndan 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'na kadar geçen süre içinde, Türkiye'nin taraf olduğu tüm savaşlarda, cephe gerisinde kurduğu seyyar ve sabit hastaneler,hasta taşıma servisleri,donattığı hastane gemileri, yetiştirdiği hemşireler ve gönüllü hasta bakıcılar aracılığıyla savaş alanında yaralanan ya da hastalanan on binlerce Mehmetçik'in dost ve düşman askerinin bakım ve tedavisine yardımcı olmuş, Türk olsun düşman olsun savaş esirlerine gereken insancıl yardımları yapmış; savaştan etkilenen sivil halkın bakımı ve korunması için çaba göstermiş; I Meşrutiyetin ilanından sonra İstanbul'da görülen büyük kolera salgınından bu yana yurdumuzda ortaya çıkan doğal afetlerde felaketzedelerin bakımını, barınağı ve beslenmelerini sağlamış, uluslararası yardım faaliyetlerine katılmış; hemşirelik eğitimi, ilkyardım ve kanla ilgili hizmetler alanında öncülük yapmış, korunmaya gereksinen pek çok vatandaşımıza gereken sosyal yardım ve hizmetleri sunmuştur.

Kızılay'ın amacı, her nerede görülür ise , hiçbir ayrım yapmaksızın insanın acısını önlemeye veya hafifletmeye çalışmak, insanın hayatını ve sağlığını korumak, onun kişiliğine saygı gösterilmesini sağlamak ve insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı, dostluğu saygıyı, işbirliğini ve sürekli barışı getirmeye uğraşmaktır. Kızılay ihtiyaç anında dayanışmanın,ıstırap anında eşitliğin, savaşın en kızgın anında insancıllığın, tarafsızlığın ve barışın simgesidir.

Kızılay, Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Topluluğu'nun temel ilkelerini paylaşır. Bunlar; insanlık,ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık,hayır kurumu niteliği, birlik ve evrensellik ilkeleridir.

Kızılay, tüzel kişiliğe sahip, özel hukuk hükümlerine tâbi, kâr amacı gütmeyen, yardım ve hizmetleri karşılıksız olan ve kamu yararına çalışan bir gönüllü sosyal hizmet kuruluşudur.

Kızılay'ın teşkilatı, Genel merkez ve şubelerden oluşur. Kızılay'ın Genel Müdürlük teşkilatı dışında kalan bütün kademelerindeki görevler fahridir.

MİSYONUMUZ

Proaktif bir kurum olarak afetlerde ve olağan dönemde ihtiyaç sahipleri ve korunmasızlara yönelik yardım sağlamak, toplumda yardımlaşmayı geliştirmek, güvenli kan teminini gerçekleştirmek ve zarar görebilirliği azaltmak.”

VİZYONUMUZ

“Türkiye’de ve dünyada, insani yardım hizmetinde model alınan, insanların en zor anlarında yanındaki kuruluş olmak.”

Kaynak: İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

banner14

banner34