banner32

Engelliye uydu destekli televizyon müjdesi

Ak Parti İstanbul Milletvekili Av.Bülent Turan'ın uzun süre takip ederek uygulama safhasına getirdiği görme engelliye ses, işitme engelliye altyazı desteği uygulaması Haziran’da devreye giriyor...

Engelliye uydu destekli televizyon müjdesi
Türk televizyonlarına devrim gibi bir uygulama geliyor

TRT, işitme ve görme engelli vatandaşların televizyon izleyebilmesi için gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan uydu destekli sistemi Türkiye’ye getiriyor. Proje fikri İstanbul Milletvekili Bülent Turan’ın seçim kampanyası sırasında ortaya çıktı. İstanbul’da yürüttüğü seçim kampanyası sırasında işitme engelli bir gencin ‘televizyon izleyemiyorum yardımcı olun’ talebi üzerine Turan konu üzerinde çalışmaya başladı.
 
Zeytinburnu Times Haber Merkezi

TBMM Araştırma Merkezi dünyadaki uygulamalar üzerinde bir çalışma başlatırken gelişmiş ülkelerde işitme engellilerin televizyon izlyebilmesi için anlık altyazı sistemi uygulandığı görüldü. Sistemin Türkiye’ye taşınması için TRT ile temasa geçidi TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin projeye destek vererek düğmeye bastı. Bu çerçevede sesli ve yazılı betimleme sistemi olarak bilinen Audio Description TRT kanallarında kullanılacak.
 
Önce altyapı çalışmaları yapıldı. Altyazı sistemi için uydu kiralandı. Sistemin engelli vatandaşların televizonlarına ulaştırılması için de Uydu Head-End Sistemi satın alındı. Sözkonusu sistem sadece işitme engelliler için değil görme engelli vatandaşlar için de kolaylık sağlayacak. İşitme engelliler için altyazı oluşturan sistem görme engelli vatandaşlar için de sesli betimleme tekniği kullanarak görsel metinlerin anlaşılmasını kolaylaştıracak.
 
Yaklaşık bir yıldır süren çalışmalarda sona gelindi, TRT test yayınlarını bitirdi. Görme ve işitme engelli vatandaşlar Haziran ayında TRT’nin tüm kanallarını izleyebilecek, dünyadaki gelişmelerden anında haberdar olacak. TRT’de atılan bu adımın diğer kanallarda da devreye girmesi böylece işitme ve görme engelli vatandaşlar için sağlanan hizmetin yaygınlaşması bekleniyor.

İstanbul milletvekili Bülent Turan özel kanalların yönetimleriyle temasa geçerek sistemin yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmalarını isteyeceklerini söyledi. Projenin özellikle işitme engelli vatandaşların kişisel gelişimlerine katkı sağlayacağı belirtiliyor.

Kaynak : İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

Powered by Dailymotion

banner34