banner32

Çöpler Geri Dönüşüyor, Yeşile ‘Can’ Katıyor

Zeytinburnu Belediyesi’nin sürdürdüğü ‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında çöpler kompos cihazlarında geri dönüştürülerek, çevre yeşillendirilmesinde gübre olarak kullanılıyor.

Çöpler Geri Dönüşüyor, Yeşile ‘Can’ Katıyor
 Zeytinburnu'nda kısa süre önce ‘Sıfır Atık’ projesi dâhilinde belediye binasındaki tüm çöp kovaları toplanarak tüm katlara atıkların ayrıştırıldığı üniteler yerleştirilmişti. 5 ayda toplanan 6,5 ton atık, kompost cihazlarında gübre olarak dönüştürülerek ilçedeki yeşil alanlarda kullanıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Sıfır Atık Projesi’ne Zeytinburnu’ndan destek devam ediyor. Zeytinburnu Belediyesi’nin 12 Haziran’da başlattığı çalışmayla birlikte atıkların nitelikli ayrışmasını sağlamak amacıyla belediye binasındaki tüm çöp kovaları masa altlarından toplanarak, bina içerisindeki çeşitli noktalara türlerine göre atıkların ayrıştırıldığı üniteler yerleştirilmişti. Binada görevli personeller de çöplerini ünitelere atmaya başladılar. Belediyenin arkasına kurulan alana getirilen atıklar tartılıp kilolarına göre ayrıştırılarak biriktirilmeye başlandı. Çalışmayla belediye personelinin çöplerinin geri dönüşümü sağlanırken, belediye binasındaki yemekhaneden ve semt pazarlarından kalan artık yiyeceklerin makinede işlenmesiyle organik kompost üretimi yapıldı. Üretilen kompostlar Dr. Ziya Gün Parkı’nın yeşillendirme çalışmalarında kullanıldı.

5 AYDA 6,5 TON ATIK TOPLANDI

Tüm ilçeye yayılması hedeflenen proje kapsamında 3 bin 890 kilogram atık kağıt/karton, bin 482 kilogram atık plastik, bin 60 kilogram atık cam, 123 kilogram atık metal, 80 kilogram bitkisel atık yağ, 130 kilogram atık ahşap, 41 kilogram atık pil, 28 kilogram elektronik atık geri dönüşüme kazandırıldı. Yiyecek artıklarından ise 216 kilogram kompost elde edildi. 

BAŞKAN ARISOY: “PROJEYİ TÜM ZEYTİNBURNU’NA YAYACAĞIZ”

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Sıfır Atık Projesi'nin önemine dikkat çekerek, başlattıkları çalışmayı ilçe geneline yayarak kazanımları arttırmayı amaçladıklarını ifade etti. Belediye binasındaki tüm çöp kutularının toplanarak atıkların ayrıştırıldığı ünitelerin binanın birçok noktasında yerini aldığını dile getiren Başkan Arısoy, “Birimlerin masalarının altındaki tüm çöp torbaları toplandı. Her katta ayrı olarak çöplerin toplanabileceği üniteler var. Biz bu toplanan çöplerin ve evsel atıkların komposta dönüştüğü tesisteyiz. Bunu şimdi okullarımıza ve tüm kamu kurumlarına yaygınlaştıracağız. İlk kompost ürünleri elde ettik. Pilot mahalle olarak seçtiğimiz mahallelerden, evlerden ayrıştırılmış olarak ya da konteynerleri ayırarak çöpleri ayrıştırmayı hedefliyoruz. 'Her atık çöp değildir' Zeytinburnu Belediyesi’nin yıllar önce söylediği bir slogandı. İnşallah çöplerimizi hem ekonomiye kazandıracağız, hem de sürdürülebilir bir çevre için mücadele edeceğiz. Çevre konusu her bir bireyin, kurumun, ailenin üzerinde önemle durması gereken bir husustur. Biz de Zeytinburnu ailesi olarak bu Sıfır Atık hedefine doğru hızla yürüyeceğiz.” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

Powered by Dailymotion

banner34