banner32

Sadece adında yeşil kalan mahalle Yeşiltepe

Zeytinburnu Times Gazetesi hitap ettiği ilçenin mahalleri ile alakalı muhteşem bir çalışma başlattı. Masa başı habere her zaman karşı olan gazetemiz sokağın nabzını hem HD.Video kalitesinde görsel olarak sizlere sunuyor hem de halkın tarafsız ve yalın görüşlerini okuruna aktarıyor

HABERİN GALERİSİ
ercan merkezefendi

ercan merkezefendi

Bu seferki durağımız Yeşiltepe mahallesi oldu
 
İlk ziyaret yerimiz mahalle muhtarlığı oldu. Muhtar Nadiye Polat şunları söyledi “ Biz muhtarlar olarak devlet için ifade ettiğimiz anlamı bilmek istiyoruz. Son dönemlerde biz mahalle muhtarlarının içi boşaltıldı. Bu şekilde muhtar olmaktansa olmamak daha iyidir diye düşünüyorum dedi.

Zeytinburnu Times Haber Merkezi / Özel Haber
 
Polat halkın sürekli kentsel dönüşüm konusunda kendilerine soru sorduklarını ama kendileri de yeterli bilgiye sahip olmadıklarından dolayı vatandaşı yeteri kadar bilgi sahibi yapamadıklarını ifade etti.
 
Belediye’nin çöp,temizlik ve diğer bir çok belediye hizmeti konusunda her türlü çalışmayı yaptıklarını ifade ederek Başta Murat Aydın olmak üzere ekibine teşekkür etti.
 
Geleceğimizin gençlerine yatırım yapan bilgi evleri mahallenin gülen yüzü oluyor
 
Zeytinburnu Belediye başkanı Murat Aydın’ın ilke kez açarak gençlerimizi internet cafe ortamından uzaklaştırmak adına başarılı bir şekilde yürüttüğü bilgi evleri bugün tüm ülkeye örnek olmuş durumda.
 
Zeytinburnu Times Gazetesi olarak biz de her uğradığımız mahallede eğer bilgi evi var ise muhtarlıktan sonra ikinci adresimiz milli ve manevi bilgilerle donatılan gençlerimizin eğitim gördüğü bilgi evlerindeki idealist öğretmenleri ve öğrencilerini ziyaret ederek yaptıkları çalışmaları halkında bilgiler alıyoruz.
 
Gittiğimiz tüm bilgi evi öğretmenlerinin Gazetelerimizi ve haber portallarımızı takip ettiklerini ifade etmeleri de bizim için mutluluk sebebi oluyor.
 
Yeşiltepe bilgi evi yöneticisi Nurettin Işık,çalışma arkadaşları kütüphane sorumlusu Esra Sürücü, Bilgisayar öğretmeni Abdülkerim Gülcü,Nurullah Turan ve Ali Genç’in öğrencilerle yakından ilgilenmeleri görülmeye değerdi.
 
Bilgi evi yöneticisi Nurettin Genç mahalle halkının büyük ihtiyaçlarını giderdiklerini ifade ederek bu mahallemizde ekonomik geliri düşük bir çok velimiz var. Evlerinde bilgisayar olmadığı için öğrencileri ödevlerinin çoğunu burada yapıyorlar. Dün bir velimiz geldi. Öğrencisinin öğretmeni okulda 3 tane kitap alın okuyun demiş. Kendisi kitabevine satın almaya gitmiş . Üç tane eser için 50 TL istemişler Yeşiltepe bilgi evimize geldi bir istenilen üç eseri ödün olarak verdik. Ne kadar mutlu olduğunu anlatamam dedi.
 
İşte Yeşiltepe mahalle sakinlerinin görüşleri
 
Alo Afiş’in sahibi Ali Gündüz
 
Mahallenin adı Yeşiltepe olduğu için işyerinin bulunduğu sokağı saksılar içinde yetiştirdiği çiçeklerle süsleyen Ali Gündüz de Belediye başkanı Murat Aydın ve ekibinin ilçenin çehresini değiştirdiklerini ifade ederek kimin ilçemize bir nebze katkısı olmuş ise hepsine teşekkür ederiz dedi. Ofisini Gazetemizin İstanbul Özürlüler Spor ile alakalı yaptığı haberlerin küpürleri ile donatan Ali Gündüz’e teşekkür ederiz.
 

Yeşiltepe mahallesinin sorunları sıkıntıları nelerdir?

Nadya Polat:
Mahallemizin çok fazla benim bildiğim bir sorun veya sıkıntı yok. Otopark sorunu ve yeşil alanımızın hiç olmaması, çocuk parklarımız yok. Kentsel dönüşüm yapılacaksa insanların bilinçlendirilmesi, bilgilendirilmesi gerekiyor. Kentsel dönüşüm aynı duruma denk gelecekse yeşillik imkânı verilmeyecekse ne anlayacağız kentsel dönüşümden. Aynı binaya imar verilmemeli. Yıkılan binanın sağlam yapılacağını nerden bileceğim, çevre düzenlemesi yok aynı sistemde aynı binayı yine aynı yok böyle istemiyoruz biz.

Daha planlı hareket edilmeli. Sorun ve sıkıntılar belediyeden kaynaklanıyor. İmar durduracak, planı programı yapacak bu kentsel dönüşümdür deyip çıkacak insanların karşısına.

Mahallenizde yapılması gereken ilk üç şey nedir size göre?


Nadya Polat:
Kentsel dönüşüm düzenli yapılmalı. Otopark sorunu, çocuk parkı, yeşillik alan. Muhtarlık olarak yetkilerimiz alındı. Vatandaşa ne kadar yardımcı olacağımız bu belli değil. Biz ihtiyacı olan fakir vatandaşımıza yardımcı olamıyoruz. Ne kaymakamlıkta yerimiz var. Muhtarlar dayanışma yönetim kurulu başkan yardımcısıyım.

Orada ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?


Nadya Polat:
Muhtarın görevi nedir yetkisi nedir? Nerden başlıyor nerde bitiyor. Biz önce yerimizi bulmaya çalışıyoruz. Gerekli yerlere başvurularımız, yazılarımız, projelerimiz iletiyor. Bizim sorunumuz mecliste muhtarın yeri ve yetkisi belirlense bizde vatandaşa yararlı olmaya çalışacağız.

Bilgi evi hakkında bilgi verir misiniz?


Bilgi evi öğretmeni Necmettin Işık:
Biz çocuklara, gençlere evden kalan zamanlarınız burada kitap okuyarak, ödevlerini yaparak, bilgisayardan yararlanarak öğrencilerimizi donatıyoruz.

Yeşiltepe de 6.138 taneye yakın bilgi evi var. Bilgi evinin yöneticisiyim. 5 yıldır bilgi evlerinde çalışmaktayım. Kütüphanede çok fazla kitabımız var. Bilgi yarışmaları düzenliyoruz. Günlük 150-200 kişi gelmekte buraya. Öğleden sonra çok daha yoğum oluyor. Kendi alanımızla ilgili de yardımcı oluyoruz.

Nurullah Turan ( Bilgisayar Öğretmeni ):
Burada 26 tane bilgisayarımız var. Randevu sistemiyle dönüşümlü olarak bilgisayarlardan yararlanabiliyor ve çıktı da alabiliyor. Haftanın 6 günü açık. Sabah 9’dan akşam 5’e kadar yararlanabiliyorlar.

Büşra Erdoğan (Öğrenci):
Bilgi öğreniyoruz, kitap okuyoruz, derslerimizi yapıyoruz.

Etkin Yağmur Biçer:
Kitap okuyoruz, ödevlerimizi yapıyoruz.

Necmettin Işık :
Bu organizasyonda emeği geçen Murat Aydın,Ömer Arısu ve kültür müdürümüze emeği geçen büyün belediye personellerine mahalleli adına teşekkür ederim. Ağırlıklı olarak Göçmen Afgan, vatandaşlarımız ağırlıkla. Durumu olmayan aileler bize gelip kitap talebinde bulunuyor. Bizde o kitapları ödünç veriyoruz. Böylece durumu olmayan ailelerin yükünü azda olsa hafifletiyoruz.

Alo afiş’in sahibi Ali Bey:
Çok mutlu oldum bu ziyaretinizden dolayı. Yeşiltepe de mutluyuz aslında. Muhtarımızdan bu son dönemde çok mutluyuz. Elinden geldiğinde yeşillendirme çalışmalarını yapıyor. Buradaki amacım Yeşiltepe’yi birlikte daha güzel yapmak. Belediyemizin çalışmalarından da memnunum.

İSÖS sporuyla ilgili bi birçok farkındalık yarattınız neler söyleyeceksiniz?


Ali Bey:
Basın arkadaşlar geldiler, kaymakam bey geldi,askerlik şube başkanımıza, emniyet müdürümüze, başkan yardımcımız Gökhan Kasap Bey’e herkese çok teşekkür ederim. Bu hafta açılışımızdan sonra ilk maçımızı Zeytinburnu Hasan Doğan stadında oynadık. 4-0 yendik. Önümüzde ki hafta Ankara deplasmanına gideceğiz. Ben onlarla birlikte çok mutlu oluyorum. Herkese de öneriyorum maçlarımıza gelip bir kez görsünler.

O bacağı olmayan arkadaşların nasıl top oynadıklarını, nasıl azimle nerelere geldiklerini görsünler. Geçen sene Türkiye 3.’sü olduk, inşallah bu sene daha iyi yerlere gideceğiz.

Murat Geçer:
Yeşiltepe mahallenin sıkıntısını bilmem de bu camiinin iyice organize edilmesi gerekiyor.(Yeşiltepe mahallesi Konyalı camii) Burası kahvemi kütüphane mi belli değil.

Mehmet Curci:
Buraya taksi durağı gerekli. Taksi durağı olmadığı için acil olan işlerimiz aksıyor.

Şadi Yıldızhan:
Çocuk parklarımız yok. Seçim yapılsa AKP’ye oy veririm.

Ramazan Fidan:
Yeşiltepe de bir eksik yok her şey olumlu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ALİ GÜNDÜZ
ALİ GÜNDÜZ - 11 yıl Önce

MAHALLENİN NABZINI TUTAN ZEYTİNBURNU TİMES GAZETESİ'Nİ KUTLARIZ.HER ŞEY MAHALLEDEN BAŞLAR."TEMİZ MAHALLE-TEMİZ İLÇE" BİLGİ EVLERİ DE ÇOĞALDI!." BİLGİNİN 3 ANAHTARI.OKUMAK,OKUMAK YİNE OKUMAKTIR.SAYGI VE SEVGİLER.ZEYTİNBURNU'NU VE İSÖS'Ü (İSTANBUL ÖZÜRLÜLERSPOR) ÇOK SEVİYORUZ.SEVGİYLE KALIN,HOŞÇA KALIN!.

SIRADAKİ HABER

banner33

Powered by Dailymotion

banner34