banner32

Doğal Yöntemlerle Sivrisineklerden Korunabilirsiniz!

Yaz aylarında sivrisinekler korkulu rüyamız haline geliyor. Yaşadığımız yere bağlı olarak hastalık da taşıyabilen sivrisinekler enfekte olma ihtimali oluşturabiliyor. Sineklerden korunmak isterken vücudunda kimyasal ürünler kullanmaktan kaçınanlar için Zeytinburnu Belediyesi Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde görev alan Dr. Biolog Tuğçe Ağba; doğal yollarla sivrisinekleri uzaklaştırmanın yollarını anlattı.

Doğal Yöntemlerle Sivrisineklerden Korunabilirsiniz!

Sıcak havalarda ortaya çıkan sivrisineklerin çoğu zararsızdır ancak bazıları değişik komplikasyonlara sebep olabiliyor. Yaşadığımız yere bağlı olarak hastalık taşıyabilen sivrisinekler enfekte olma ihtimali de oluşturuyor.

LİMON ÇİMENİ, OKALİPTÜS, BİBERİYE VE LAVANTADAN FAYDALANABİLİRSİNİZZeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde görev alan Dr. Biolog Tuğçe Ağba, kimyasal koruyucu ürünlerin yerine tıbbi aromatik bitkileri kullanarak hiç karışım yapmadan bile sivrisineklere çözüm bulunabileceğini belirtti. Ağba, “Bu bitkilerden ilk bilineni fesleğen bitkisidir. Saksı içerisinde balkonumuzda ya da pencere kenarında bulundurabiliriz. Hem öldürmeden doğal döngüye katkı sağlamış oluruz hem de hoş kokusuyla ortamı ferahlatabiliriz. Ayrıca limon çimeni, okaliptüs, kekik, biberiye, lavanta gibi bazı bitkileri de kullanabiliriz. Örneğin; okaliptüsün yapraklarını kaynatıp bu suyu kollarımıza ve bacaklarımıza sprey yaparak sivrisineklere karşı koruyucu etkiden yararlanabiliriz. Limonu kesip karanfilleri içerisine batırarak pencere önlerine koyduğumuzda da sinekleri uzaklaştırabiliriz. Karanfilin tomurcuk kokusu limonla birlikte etkili bir çözüm sağlıyor. Bebekleriniz uyurken etrafına da dizebilirsiniz.Sprey olarak 100ml lavanta suyuna fesleğen bitkisinin uçucu yağından iki damla, limon çimeni yağı da ekleyerek sinek kovucu olarak kullanabiliriz. Çocuklara, bebeklere alerjen bir sorun olmaması açısından yüzüne sürmeden kollarına, bacaklarına rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Bu yağlar uçucu yapıda olduğu için anlık yapmanızı öneririm.” dedi.

Kaynak: İstanbul Times Haber Ajansı/ İTHA

Hüseyin ÇETİNER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

Powered by Dailymotion

banner34