banner32

Anemi Hastalığına Yenik Düşmeyin…

Delta fm'de bu haftaki canlı yayın konuğu Avrasya Hospital biyokimya uzmanı Dr. Suzan UZAN ile biyokimyanın alanları nelerdir?..

Anemi Hastalığına Yenik Düşmeyin…
 Kansızlık, gebelikte şeker, insülin tedavisi aşamaları nasıl yapılmaktadır?.. sorularına yanıtladı.. Özellikle son yıllarda sık duyduğumuz anemi hastalığına ilişkin şunları söyledi.
Anemi ( kansızlık pekçok farklı şekilde tanımlanabilen kan rahatsızlığı olarak bilinmektedir.. Bu kan rahatsızlığını kırmızı kan hücrelerinin fonksiyonlarında ve sayısındaki anormanlik şeklinde ifade edebiliriz.
Kırmızı kan hücrelerinizin kırmızı rengini hemoglabinden alır, demir içeriği zengin protein oksijeni ciğerlerden vücudun diğer bölgelerine taşır.
Anemi kırmızı kan hücrelerinin sayısını azalttığı yada hücrelerin taşıyabileceği hemoglabin miktarını azalttığında vücudumuzun dokuları oksijenden yoksun kalır.
Oksijen eksikliği tipik anemia türleri bulgularını üretir. Bu anemi bulguları: güçsüzlük, aşırı yorgunluk, solgun bir ten, nefes darlığı, düzensiz kalp atışıdır.
Hatta çok şiddetli anemi felç, kalp krizi ve kalp tıkanıklığına da yol açabilmektedir.
Demir eksikliği gibi bazı anemi türleri doğrudan kendileri rahatsızlığı yaratırken bazı anemilerde ise, ardında dalak büyümesi yada anti kanser ilaçlarının alımıyla sonuçlanan hemolitik anemia gibi bir hastalık yatmaktadır.
Bazı anemi hastalıkları kolayca tedavi edilebilirken bazıları ise, kronik ve hayatı tehdit etmektedir.
Gebelikte şeker, sorusuna ilişkin ise, gün içerisinde ve özellikle geç saatlerde tatlı yemek ihtiyacı , sık sık doymuyorum yine açıktım diyenler ve kilolu olanlarda da şeker şüphesini arttırmaktadır.., lütfen sağlığınız kıymetini bilin ve bu saydığımız belirtilerin bir tanesi bile sizi şüphelendiriyorsa en yakın hekime gidiniz uyarısında bulunurken, hiçbir şey insan sağlığı kadar önemli değildir dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

banner14

banner34