banner32

Zeytinburnu Kültür Sanat Etkinlik Takvimi: 20-26 Aralık 2021

Zeytinburnu Kültür Sanat’ta yine kültür hayatımızda önemli başlıkların açılacağı bir hafta bizleri bekliyor. Sezon boyunca düzenli olarak devam eden söyleşi ve seminerlerin yanı sıra, Zeytinburnu Kültür Sanat, sergi, sinema, tiyatro, çocuk tiyatrosu ve konser kategorilerinde de nitelikli sanatçı ve eserleri, sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

Zeytinburnu Kültür Sanat Etkinlik Takvimi: 20-26 Aralık 2021

SERGİ: Geleceğin Ustaları VIII. Geleneksel Sanatlar Tasarım Yarışması Sergisi   

Sergi Süresi: 18-24 Aralık 2021  

Ziyaret Saatleri: 10.00-20.00 

Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen Geleceğin Ustaları VIII: Geleneksel Sanatlar Tasarım Yarışması sonucunda dereceye giren eserler 18-22 Aralık 2021 tarihleri arasında Zeytinburnu Kültür Sanatta sanatseverlerle buluşuyor. 

 

SİNEMA: Şirinler 3: Kayıp Köy 

Gösterim Tarihleri: 20-21-22-23 Aralık  

Gösterim Saatleri: 13.30-16.00-19.00 

Şirine, Gözlüklü Şirin, Sakar Şirin ve Güçlü Şirin’den oluşan Şirinler Ekibi yeni bir macerayla karşı karşıyadır. Gizemli bir harita onları gizli bir köyün varlığından haberdar eder. Şirinler Ekibi gizemli ormanda yolculuk ederek bu köyü keşfetmeye karar verirler. Ancak kötü kalpli Gargamel’in bu haritadan haberi olur ve o da bu gizemli köyün peşine düşer. Bu köyü Gargamel’den önce bulmak ve Şirinler tarihinin en büyük gizemini çözmek dört arkadaşın yeni görevidir. 

 

PANEL: “Cumhuriyet Tarihimizin Kutublarından: Ord. Prof. Mükrimin Halil Yinanç” Paneli 

21 Aralık Salı // 19.00 

Türk tarihçisi, özellikle Selçuklu tarihi üzerine olan çalışmalarıyla bilinen, Türk Tarih Kurumunun kurucularından Ord. Prof. Mükrimin Halil Yinanç vefatının 60. yılında Zeytinburnu Kültür Sanat’ta anılıyor. 

Konuşmacılar: 

Prof. Dr. Fahameddin Başar 

Beşir Ayvazoğlu 

Ömer Hakan Özalp  

ÖZEL ETKİNLİK: Kent Çalışmaları Ödül Töreni 

22 Aralık Çarşamba // 19.00 

Zeytinburnu Belediyesi Kent Çalışmaları Ödülleri; kentlerin, kentleşme sürecinin ve kentsel yaşamın dinamiklerini anlamaya ve bu dinamiklerin doğurduğu sorunlara yeni bakış açıları ve çözümler geliştirmeye çalışan disiplinlerarası çalışmaları teşvik etme, bu çalışmalar arasında işbirliğini geliştirme ve bu çalışmaların görünürlüğünü arttırma amacıyla Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenmektedir. Makale, doktora tezi ve kitap kategorilerinde yüzlerce başvuru arasından seçilen kazananların ve jüri özel ödülünün açıklanacağı Kent Çalışmaları Ödül Töreni 22 Aralık Çarşamba günü Zeytinburnu Kültür Sanat’ta gerçekleşecek. 

 

TİYATRO: 80 Günde Devr-i Alem 

Gösterim Tarihleri: 23-24-25 Aralık // 20.00 

1872 Londra’sında dünya etrafında dönen fantastik, tehlikeli ve sürprizlerle dolu bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? İngiliz centilmeni Bay Phileas Fogg, dünyanın etrafını 80 günde gezebileceğine dair bahse girer. Bu macerada kendisine sadık hizmetkârı Passepartout eşlik eder. Birlikte Londra’dan Vahşi Batı’ya uzanan, 3 kıta ve 4 okyanusu aştıkları olağanüstü bir yolculuğa çıkarlar. Onlar zamana karşı yarışırken önlerinde farkında olmadıkları bir engel vardır: Fogg’un kanun kaçağı olduğuna inanan Detektif Fix, bu yolculuğu engellemeye için peşlerindedir. Fogg’u bu yolculukta hayatında hiç bilmediği başka bir macera bekler: Aşk.... 

 

SİNEMA: Arabalar 3 

Gösterim Tarihleri: 24-25-26 Aralık  

Gösterim Saatleri: 13.30-16.00-19.00 

Pixar’ın sevilen serisi Arabalar 3’te Şimşek McQueen’in yeni maceralarını görüyoruz. Sevimli araba, kendisinden genç ve hızlı arabalar tarafından bozguna uğratılıyor. Şimşek, bir yandan pistlere geri dönmenin hayalini kuruyor bir yandan da kenara itildiğine içerliyor. Ama bir anda #95’in işinin henüz bitmediğini kanıtlamaya karar veriyor. Hevesli genç yarış teknisyeni Cruz Ramirez’in yardımına, kazanmak için bir plana, merhum Hudson Hornet’in verdiği ilhama ve birkaç beklenmedik numaraya ihtiyacı olan arabamız, Piston Kupasının en büyük yarışında boy göstermeye hazırlanıyor. 

 

SERGİ: “Açık Yüz” Müslüm Teke Resim Sergisi 

Açılış: 24 Aralık Cuma 

Saat: 19.00 

Sergi Süresi: 24 Aralık 2021-13 Şubat 2022 

Küratör: Mehmet Lütfi Şen 

Gizlenen Gerçeklikte Açılan Yüz 

Bir sanat eseriyle ilişki kurmanın tek yolu kendimiz olmaktır. Yaşadığımız kapitalizm döneminde üretim ve tüketim kitlesine indirgenmiş bireylerin bu tanımlamayı aşabilecekleri ve kendileri olabilecekleri kestirme yol sanatın yaratıcılığına katılmalarıdır. Gerçek sanat eseri biriciktir, yenidir, daha önce tanığı olmadığımız bir deneyimdir. Sanatla kurulacak ilişki bizi kitle olmaktan birey olmaya, kısaca kendimiz olmaya götürür. Nasıl her gerçek sanat eseri biricikse, bu eserle kurulacak sanat ilişkisi de biriciktir. Bu yaklaşım bütün sanatlar için geçerlidir bence. Bu temayı resim sanatı özelinde düşünürsek ressamın ortaya koyduğu her bir eser özgün ve çağdaş olması kadar, sanatçının bütün eserlerinin de özgün bir ortak paydada buluşması çok değerlidir. Çünkü bu ortak payda zamanla eser özgünlüğünü ressamın özgünlüğüne taşıyan bir işleve dönüşür. 

Sizlerle buluşturmaktan heyecan duyduğum “Açık Yüz” projesi resmin başlangıç zamanlarından günümüze vazgeçilemez teması portrelerden oluşuyor. Ressamların zanaat yaptığı yevmiye ile çalıştı yüzyıllardan bugüne her zaman portre var. Her ressamın yolu bir yerde portreden geçiyor aynı zamanda. Bu başat alanda var olmak, özgün olmak, çağdaş bir sanatçı olarak yer tutmak oldukça zordur. Ressam Müslüm Teke’nin portreleriyle karşılaştığımda ötelediği günlük geçeklikte açık edilen çağdaş insan yüzleri beni etkiledi. Projenin ismi “Açık Yüz” buradan doğdu. Müslüm birçok ressamın yaptığı portre resme hiç kimsenin yapmadığı bir biçimde can veriyor. Bu sürreal tattan günümüz insanın reeli peydahlanıyor bir anda. Konunun sonrasını Ressam Dostum Kadir Ablak’ın adeta bir manifesto gibi kaleme aldığı kritik yazısı bırakmak istiyorum. 

Ben bu küratör sunumuna sığmayacak yazıyı noktalarken birlikte çalıştığım Ressam Müslüm Teke’ye, Cadde 160’dan Fatih Doğan Ateş’e, andığım harika yazı için Kadir Ablak’a, projenin hayata geçmesini sağlayan Başkanımız Ömer Arısoy’a ve emeği geçen dostlarıma içtenlikle teşekkür ederim. 

Mehmet Lütfi Şen 

 

Özgeçmiş 

Müslüm Teke  

Ressam Müslüm Teke, 1974 Gaziantep’te doğar. Lisans eğitimini Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Ana Sanat Dalında 1999 yılında tamamlar. 2005’te Gaziantep Güzel Sanatlar Lisesine atanır. 2013’te Adana’da çalışmaya başlar. 2021’de İstanbul'a yerleşen ressam, çalışmalarını atölyesinde sürdürmektedir. Yurt içi ve yurt dışında pek çok sergiye katılan sanatçı ödül de almıştır. 

 

NAĞMEDAR: Meşk-i Muhabbet 

25 Aralık Cumartesi // 14.30 

Zeytinburnu'nda, geleneksel Türk müziği icracıları ve sevenlerinin düzenli olarak bir araya geldikleri Nağmedar, bu hafta da özel bir dinleti ile müzikseverleri davet ediyor. “Klâsikler” konserini icra edecek sanatçıların isimleri ise şu şekilde: hânende Rıfat Çalışkan, udî Ersin Ersavaş, neyzen Mesut Ekici. 

 

ÖZEL ETKİNLİK: 11. Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni 

26 Aralık Pazar // 14.00 

Zeytinburnu Belediyesi Geleneksel 11. Zeytinburnu Fotoğraf Yarışması kazananları belli oldu. 26 Aralık Pazar günü yarışmada dereceye giren kazananlara ödülleri Zeytinburnu Kültür Sanat’ta takdim edilecek. 

 

SERGİ: Hattat Mustafa Halim Özyazıcı Hayatı ve Sanatı Sergisi   

-Halûk Perk Araştırma Merkezi Koleksiyonu-   


Sergi Süresi: 8 Ekim-31 Aralık 2021   

Yer: Kazlıçeşme Sanat   

Küratör: Halûk Perk   


 ***   

Halim Üstad’ın eserleriyle tanıştığımda bu kadar büyük bir zenginlikle karşılaşacağımı tahmin edemezdim. Üstad öyle çeşitlilikte ve sayıda eser vermiş ki, bunları bir sergi ve kitapla anlatabilmek mümkün değil. Eserleriyle birlikte yazışmalarını, fotoğraflarını, şahsi eşyasını da koleksiyonumuza katmaya çalıştım. Dostlarımdan ve özellikle ailesinden, Necliemel Özyazıcı ve Yüksel Daniş’ten çok destek aldım. Kendilerine şükran borçluyum. Koleksiyon için birlikte yola çıktığımız bazı arkadaşlarımızın Üstadın öntaslaklarını, kalıplarını, grafik çalışmalarını “almaya gerek olmayan çöp” diye nitelemeleri şükür ki bize engel olmadı. Bugün bu arkadaşlarımızın koleksiyonumuzun büyüklüğünde pay sahibi olduklarını iddia etmeleri karşısında gülümsemekle yetiniyoruz. Bu süreçte Üstadı ve sanatını gerçekten benimseyenlerle ondan beslenenleri ayırma fırsatımız oldu. Sergi münasebetiyle hazırladığımız katalog, koleksiyonumuzdan bir seçkidir. Üstadın eserlerini daha sonra başka yayınlarla da tanıtmayı arzu ediyoruz. Serginin yer aldığı Kazlıçeşme Sanat Galerisi’nin açılışı da “Hattat Halim Besmele Sergisi-Halûk Perk Koleksiyonu” ile olmuştur. ‘Hattat Mustafa Halim Özyazıcı-Hayatı ve Sanatı’ sergisinin ve bu yayının hazırlığı uzun sürmüştür. Bunun bir sebebi, birlikte çalışmaya niyetlendiğimiz uzman arkadaşların, sözlerini yerine getiremeyişleridir. Gönül, bu çalışmanın onlarla birlikte yapılmasını arzu ederdi. Bizi bu konuda yalnız bırakmayıp kahrımızı çeken Murat D. Çekin Hocamızla uzun süredir işbirliği hâlindeyiz. Kendisine, bize inanıp her zaman destekleyen Zeytinburnu Belediyesi yönetimine, değerli başkan Sayın Ömer Arısoy’a sonsuz şükranlarımı sunarım. Kataloğumuzun faydalı bir kaynak ve daha sonra yapılacak yayınlar için bir başlangıç olmasını ümit eder, bu koleksiyonun ve yayının müsebbibi Üstad Hattat Halim’in mekânının cennet olmasını dilerim.   

Halûk Perk   

  

***  

  

Sergide Hattat Özyazıcı’nın kişisel eşyalarının yanı sıra hat çalışmaları; sülüs yazıları, celî sülüs cami kalıp çalışmaları, cami kubbe yazı kalıpları, taslak çalışmaları, sülüs ve nesih, ta’lik, dîvânî, rik’a, kûfî ve tuğra yazıları, mezar taşı çalışmaları yer almaktadır. Ayrıca sanatçının grafik çalışmaları; kaligrafi, tabela, afiş, reklam, plak zarfı, etiket, vinyeti tayyare piyangosu, hisse senedi ve poliçe, diploma,  harita, kitap, logo, isim istifi ve mühür çalışmalarından örnekler yer almaktadır.   

Hüseyin ÇETİNER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

banner14

banner34