banner32

Zeytinburnu Kültür Sanat Etkinlik Takvimi: 22-30 Kasım 2021

Zeytinburnu Kültür Sanat’ta yine kültür hayatımızda önemli başlıkların açılacağı bir hafta bizleri bekliyor. Sezon boyunca düzenli olarak devam eden söyleşi ve seminerlerin yanı sıra, Zeytinburnu Kültür Sanat, sergi, sinema, tiyatro, çocuk tiyatrosu ve konser kategorilerinde de nitelikli sanatçı ve eserleri, sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

Zeytinburnu Kültür Sanat Etkinlik Takvimi: 22-30 Kasım 2021

SİNEMA: Orman Çocuğu 2 

Gösterim Tarihleri: 22, 23, 24, 25 Kasım  

Gösterim Saatleri: 13.30-16.00-19.00 

Disney’in 1967 klasiği Man Cub Mowgli’si, animasyon filmi ile geri dönüyor. Mowgli, artık bir orman kasabasında, kendisini evlat edinen bir aile birlikte yaşar. Ormandaki maceralarını ve iyi arkadaşları Balo, Bear ve Baheera’yı çok özler. Ancak kasabalılar ormanın, çocuklar için çok tehlikeli olduğuna inandıkları için Mowgli’ye oraya gitmesi için izin vermezler. Mowgli, yalnızlıktan ve mutsuzluktan bıkıp bir gün evden kaçarak ormana gider. Ancak ondan intikam almak ve ailesine zarar vermekle tehdit eden biri ile karşılaşır. Mowgli hayatta kalmak için onunla savaşmak zorundadır. 

 

SEMİNER: İrfan Dersleri 

23 Kasım Salı // 19.00 

Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç 

İnsan, irfanı içinde bulunduğu toplumda edinir. İrfanın bir hocası yoktur ama cemiyetin irfanı yazılı ve sözlü gelenek içinde aktarıla gelir; evde ve kamusal alanlarda bilgi edinerek, duyarak, görerek, yaşayarak öğrenilir. Türk irfanın kaynakları nelerdir, irfan zaviyesinden insana ve hayata dokunuşlar nasıl olur gibi sorulara cevaplar, “İrfan Dersleri” seminerinde Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç rehberliğinde aranacak. 

 

SÖYLEŞİ: 100 Yüze İmza ve Söyleşi 

24 Kasım Çarşamba // 19.00 

Sunan: Samed Karagöz 

Konuk: Güven Adıgüzel 

Zeytinburnu Kültür Sanat, sizleri Türkiye’nin en önemli şair ve yazarlarıyla buluşturmaya devam ediyor. “100 Yüze İmza ve Söyleşi” programının kasım ayındaki konuğu yazar Güven Adıgüzel. Yazarın Ölümlüler İçin Zamanın Kısa Hikayesi isimli kitabından hareketle gerçekleştirilecek söyleşiye davetlisiniz. 

(Güven Adıgüzel’in Ölümlüler İçin Zamanın Kısa Hikayesi kitabı, ilk 100 katılımcıya hediye edilecektir.) 

 

KONSER: İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu 

25 Kasım Perşembe // 20.00 

Zeytinburnu Kültür Sanat, yeni sezonda Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Müzik Topluluklarını halkımızla buluşturuyor. İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu, 25 Kasım Perşembe günü saat 20.00'de özel bir seçki ile oluşturulmuş repertuvarıyla müzikseverlerle buluşuyor.  

 

SÖYLEŞİ: Zeytinburnu Kitapçısı Buluşmaları 

26 Kasım Cuma // 19.00 

Yer:Zeytinburnu Kitapçısı 

Sunan: Zeynep Türkoğlu 

Konuk: Tarık Tufan 

Merkezefendi’deki Zeytinburnu Kitapçısında Zeynep Türkoğlu, her ay bir - birinden kıymetli konukları ağırlıyor. “Zeytinburnu Kitapçısı Buluşmaları”nın kasım ayı konuğu yazar Tarık Tufan. Türkoğlu, Tarık Tufan ile Geç Kalan kitabı çerçevesinde bir sohbet gerçekleştirecek. 

(Tarık Tufan’ın Geç Kalan kitabı, ilk 100 katılımcıya hediye edilecektir.) 

 

NAĞMEDAR: Güldeste-i Evliya 

27 Kasım Cumartesi // 15.00 

Zeytinburnu'nda, geleneksel Türk müziği icracıları ve sevenlerinin düzenli olarak bir araya geldikleri Nağmedar, bu hafta da özel bir dinleti ile müzikseverleri davet ediyor. Elhan-ı Aşk grubunda yer alan sanatçıların isimleri ise şu şekilde;hânende İbrahim Karaoğlu, neyzen Rıfat Varol, kanuni Abdülkerim Dursun. 

 

PANEL: “Erken Kayan Yıldız: Prof. Dr. Erol Güngör” Anma Paneli 

27 Kasım Cumartesi // 19.00 

Türk düşüncesinin önemli isimlerinden sosyal psikolog, fikir adamı, kültürel tarih incelemeleri ile öncü olan Prof. Dr. Erol Güngör doğumun 83. yılında Zeytinburnu Kültür Sanat’ta anılıyor. Oturum başkanlığını Beşir Ayvazoğlu’nun yapacağı panele, Prof. Dr. Tahsin Görgün, Prof. Dr. Mehmet Akif Okur, Dr. Öğretim Üyesi Adem Bölükbaşı ve Dr. M. Fatih Karakaya konuşmalarıyla katılacak. 

 

ÇOCUK TİYATROSU: Dört Kafadar Müzikali 

Gösterim Tarihi: 28 Kasım Pazar 

Gösterim Saatleri: 13.00-15.00 

Afrika’da, Altın Savana Krallığında tüm hayvanlar mutlu yaşarlar. Kral Aslan Simba ve oğlu Prens Savana, tüm hayvanlar tarafından sevilir. Prens Savana, en iyi arkadaşı Rift’in büyük göç ile gideceğini öğrenir ve onunla vedalaşmak ister. Arkadaşını ararken avcılar tarafından kaçırı - larak hayvanat bahçesine satılır. Prens Savana, burada Fil Mara, May - mun Kongo ve Doğa ile tanışır, onlarla dost olur. Savana, Afrika’yı ve ailesini özlediği için mutsuzdur. Onun gibi Afrika’yı özleyen arkadaşla - rıyla hayvanat bahçesinden kaçma planı yapar. Bakalım Dört Kafadar hayvanat bahçesinden kaçabilecek mi? 

 

SİNEMA: Kuzular Firarda Uzay Parkı 

Gösterim Tarihleri: 29, 30 Kasım  

Gösterim Saatleri: 13.30-16.00-19.00 

Sessiz ve sakin Mossingham kasabasının üzerinde beliren garip ışıklar, uzaydan gizemli bir ziyaretçinin geldiğini haber verir. Mossy Bottom Çiftliği’ndeki muzur koyun Shaun’ın eğlenmek için yaptığı planlar da Bitzer tarafından sürekli engellenir. Sevimli ve şaşkın uzaylı, Mossy Bottom Çiftliği’nin yakınlarına düştüğü zaman koyun Shaun çok geçmeden kendisini büyük bir eğlence macera içinde bulur. Tehlikeli bir örgütün uzaylıyı yakalamasına izin vermemek için Shaun ve koyun sürüsü zorlu bir mücadeleye girer. Yaramaz koyun Shaun ve kalabalık sürüsü, ona zarar gelmeden uzaylıyı evine gönderebilecekler mi? 

 

MÜZİKLİ SÖYLEŞİ: Kazlıçeşme Sanat Konuşmaları 

29 Kasım Pazartesi // 19.00 

Yer: Kazlıçeşme Sanat 

Sunan: Murat D. Çekin 

Konuk: Merih Akoğlu 

Kazlıçeşme Sanat Kütüphanesinde gerçekleşen Kazlıçeşme Sanat Konuşmaları her ay farklı bir sanat dalını gündeme getiriyor. Programımıza kemanda Ebru Söylemez, piyanoda Feride Öget katılıyorlar. Kasım ayında konumuz fotoğraf. Teknik bir buluş olan fotoğraf zamanla sanat haline gelmiş, kimi için amatör bir uğraş, kimi için profesyonel meslek, kimileri içinse yaşama biçimi olmuştur. Fotoğrafçılar doğayı ve hayatı kalıcı hale getirirlerken aslında evrenin görsel koleksiyonunu zenginleştirirler. Merih Akoğul bu koleksiyonun insanlık tarihine katkılarını anlatıyor. 

 

SÖYLEŞİ: Kent ve Mekân Konuşmaları 

30 Kasım Salı // 19.00 

Sunan: Doç. Dr. Murat Şentürk 

Konuk: Prof. Dr. Gülden Erkut 

Gün geçtikçe daha fazla sorunla gündeme gelen kenti ve kentteki gündelik hayatı düşünmeye, anlamaya, yaşamaya ve hissetmeye ihtiyaç duyduğumuz aşikâr. “Kent ve Mekân Konuşmaları” söyleşisi, kentsel yaşamın doğasını, kentsel toplumu, mimariyi, mekânı, gündelik hayatı, kırkent etkileşimlerini vb. birçok konuyu tarihsel ve toplumsal bir perspektifle ele almayı hedefliyor. Doç. Dr. Murat Şentürk’ün sunacağı, kent üzerine araştıran, yazan, düşünen, üreten değerli konuklarla kentte yaşamın konuşulacağı söyleşinin kasım ayı konuğu Prof. Dr. Gülden Erkut olacak. 

 

SERGİ: Hattat Mustafa Halim Özyazıcı Hayatı ve Sanatı Sergisi   

-Halûk Perk Araştırma Merkezi Koleksiyonu-   


Sergi Süresi: 8 Ekim-31 Aralık 2021   

Yer: Kazlıçeşme Sanat   

Küratör: Halûk Perk   


 ***   

Halim Üstad’ın eserleriyle tanıştığımda bu kadar büyük bir zenginlikle karşılaşacağımı tahmin edemezdim. Üstad öyle çeşitlilikte ve sayıda eser vermiş ki, bunları bir sergi ve kitapla anlatabilmek mümkün değil. Eserleriyle birlikte yazışmalarını, fotoğraflarını, şahsi eşyasını da koleksiyonumuza katmaya çalıştım. Dostlarımdan ve özellikle ailesinden, Necliemel Özyazıcı ve Yüksel Daniş’ten çok destek aldım. Kendilerine şükran borçluyum. Koleksiyon için birlikte yola çıktığımız bazı arkadaşlarımızın Üstadın öntaslaklarını, kalıplarını, grafik çalışmalarını “almaya gerek olmayan çöp” diye nitelemeleri şükür ki bize engel olmadı. Bugün bu arkadaşlarımızın koleksiyonumuzun büyüklüğünde pay sahibi olduklarını iddia etmeleri karşısında gülümsemekle yetiniyoruz. Bu süreçte Üstadı ve sanatını gerçekten benimseyenlerle ondan beslenenleri ayırma fırsatımız oldu. Sergi münasebetiyle hazırladığımız katalog, koleksiyonumuzdan bir seçkidir. Üstadın eserlerini daha sonra başka yayınlarla da tanıtmayı arzu ediyoruz. Serginin yer aldığı Kazlıçeşme Sanat Galerisi’nin açılışı da “Hattat Halim Besmele Sergisi-Halûk Perk Koleksiyonu” ile olmuştur. ‘Hattat Mustafa Halim Özyazıcı-Hayatı ve Sanatı’ sergisinin ve bu yayının hazırlığı uzun sürmüştür. Bunun bir sebebi, birlikte çalışmaya niyetlendiğimiz uzman arkadaşların, sözlerini yerine getiremeyişleridir. Gönül, bu çalışmanın onlarla birlikte yapılmasını arzu ederdi. Bizi bu konuda yalnız bırakmayıp kahrımızı çeken Murat D. Çekin Hocamızla uzun süredir işbirliği hâlindeyiz. Kendisine, bize inanıp her zaman destekleyen Zeytinburnu Belediyesi yönetimine, değerli başkan Sayın Ömer Arısoy’a sonsuz şükranlarımı sunarım. Kataloğumuzun faydalı bir kaynak ve daha sonra yapılacak yayınlar için bir başlangıç olmasını ümit eder, bu koleksiyonun ve yayının müsebbibi Üstad Hattat Halim’in mekânının cennet olmasını dilerim.   

Halûk Perk   

Hüseyin ÇETİNER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

Powered by Dailymotion

banner34