banner32

Sıfır Atık’ı Anlatan Resimlere Zeytinburnu Belediyesi’nden Ödül

Zeytinburnu Belediyesi’nin ‘Çevre Koruma Haftası’ nedeniyle gerçekleştirdiği ‘Sıfır Atık’ konulu resim yarışmasının kazananları belli oldu. Sosyal mesafe kuralına uygun olarak gerçekleştirilen törende dereceye girenlere ödüllerini Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy takdim etti.

Sıfır Atık’ı Anlatan Resimlere Zeytinburnu Belediyesi’nden Ödül
 Zeytinburnu Belediyesi 5-11 Haziran Çevre Koruma Haftası’nda 14-18 yaş arasındaki gençlere yönelik ‘Sıfır Atık’ konulu ödüllü bir resim yarışması düzenlenmişti. 28 gencin finale kaldığı yarışmada jürilerin değerlendirmesinin ardından ödüller törenle sahiplerini buldu. Sosyal mesafe kurallarına uygun olarak yapılan törene Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, yarışmaya başvuran gençler ve az sayıda yakınları katıldı.

ATIKLAR KOMPOST CİHAZI İLE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Koronavirüs önlemleri kapsamında şeritler çekilerek iki koltuk aralıkla oturan katılımcılar maskelerini de taktı. Sıfır Atık Projesi’nin önemine dikkat çekmek ve çevre bilincini sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmanın ödül töreni tanıtım videosunun gösterilmesiyle başladı. Ardından yarışmada ilk beşe girenlere ödüllerini Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy takdim etti. Törende plastiklerden bir ağaç çizdiği resmiyle çevre bilincine dikkat çekerek birinciliği kazanmayı hak eden Ayşe Gök elektrikli scooter, ikinci olan Buket Gülser tablet, üçüncü olan Şevval Özge Özbek bisiklet, dördüncü ve beşinci olan yarışmacılara ise akıllı bileklik hediye edildi. Başkan Arısoy'un birinciye önce selamlaşmak için elini uzatması sonra sosyal mesafe diyerek geri çekmesi ise salonda kahkahalara neden oldu. Yarışmaya katılım sağlayan tüm gençlere ise satranç seti, kitap ve kompost hediye edildi. Zeytinburnu Belediyesi, Sıfır Atık Projesinin ilk aşamasında belediye hizmet binasının arka alanında tehlikesiz ve tehlikeli atık geçici depolama alanı oluşturarak, kompost ünitesi kurmuştu. İlçedeki bazı mahallelerde de atıklar türlerine göre ayrıştırılıp toplanırken ilçenin birçok noktasında projeye yönelik çalışmalar gerçekleştirilmeye devam ediliyor.

BAŞKAN ARISOY; “DÜNYA HEPİMİZİN VE ÇEVREMİZİ KORUMAK ZORUNDAYIZ”

Çevre bilincinin çocuk yaşlarda edinilmesinin önemine işaret eden Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, “Sıfır Atık gerçekten çok önemli bir mesele, biz başından itibaren bu konunun üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Şu anda 3 mahallemizde ayrıştırılmış olarak çöpleri topluyoruz. İnşallah Ağustos sonunda da Zeytinburnu’nun tamamında çöpleri ayrıştırılmış olarak toplamaya başlayacağız. Her yıl Çevre Haftası’nda bazı etkinlikler yapılır. Koronavirüsle mücadele dolayısıyla bizi pek bir şey yapamadık. İnternet üzerinden bir resim yarışmasını duyurduk. Zeytinburnu’ndaki gençlerimiz buna çok büyük ilgi gösterdiler, kazananlara da bugün burada ödüllerini takdim ettik. Ben bütün arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Çok güzel resimler var, bunu çok önemsiyoruz, bu bir farkındalık meselesi. Sadece Çevre Haftası’nda değil herkesin günün her saatinde bütün eylemlerini buna uygun şekilde düzenlemesi lazım. Çünkü dünya hepimizin ve bu çevreyi korumak zorundayız.” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

banner14

banner34