banner32

Said Halim Paşa Sempozyumu ZKSM’de

“Vefatının 100. Yılı Anısına Osmanlı Sadrazamı ve Düşünür Said Halim Paşa Sempozyumu”, 2-3 Nisan 2021 tarihleri arasında Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Said Halim Paşa Sempozyumu ZKSM’de

Zeytinburnu Kültür ve Sanat MerkeziOsmanlı Sadrazamı ve Düşünür Said Halim Paşa’yı vefatının 100’üncü yılında düzenlediği bir sempozyumla anıyor. Vefatının 100. Yılı Anısına Osmanlı Sadrazamı ve Düşünür Said Halim Paşa Sempozyumu’na Türkiye’nin çeşitli yerlerinden akademisyenler ve araştırmacıların katılıyor. Paşa’nın yaşam öyküsü, siyasi ve ilmi kişiliği, entelektüel birikimi, Türk modernleşmesi ve İslam düşüncesi üzerine yaptığı tespit ve teşhisler, adil bir dünya sistemi kurmak için dikkat edilmesi gereken hususlar, çeşitli veçhelerle sunulacak. Sempozyum boyunca siyaset, akademi ve entelektüel dünyamızdan 30 kıymetli isim, Said Halim Paşa’ya dair duygu ve düşüncelerini, onun sosyal ve siyasi fikirlerini altı oturumda dile getirecek. 

SEMPOZYUM 2 GÜN SÜRECEK

2 Nisan 2021 Cuma günü, saat 14.30’da başlayacak açılış oturumu Cevat Özkaya’nın başkanlığında gerçekleşecek. Oturum konuşmacıları Prof. Dr. M. Hanefi BostanD. Mehmet DoğanProf. Dr. Yasin AktayProf. Dr. Kudret Bülbül; Paşa’nın hayatı, İslamcılık fikri ve bu akım içindeki yeri, Paşa’nın Osmanlı’daki algısı ve geçmişten günümüze ne söylediğini değerlendirecekler. Sempozyumun birinci oturumunda Beşir Ayvazoğlu araştırmacıları yönlendirmek üzere oturum başkanlığı görevini üstlenecek. Paşa’nın entelektüel isimlerle ilişkilerini, “Kadın Serbestisi” hakkındaki fikrini, ilim, maarif fikirlerini değerlendirmek üzere Prof. Dr. Abdullah UçmanCihan AktaşProf. Dr. Mustafa GündüzDr. Kemal Kahraman söz alacak. 

Sempozyumun ikinci günü 3 Nisan Cumartesi’de dört oturum gerçekleşecek. Doç. Dr. Turgay Anar’ın başkanlık yapacağı ikinci oturumda Ümit AktaşDoç. Dr. Ahmed DağDr. Güngör GöçerErdal Kurğan; Paşa’nın imparatorluğun son dönemde yaşadığı krizler hakkındaki fikirlerini ve sunduğu kurtuluş reçetesini, meşrutiyet düşüncesi üzerine değerlendirmelerini içeren sunumlar yapacaklar. Prof. Dr. Fazıl Gökçek’in başkanlık yapacağı üçüncü oturumda Paşa; kendi içindeki çelişkileri, spor ve kültüre olan merakı, dili ve üslubu, iktisat sosyolojisi veçhelerinde değerlendirilecek. Hakan Arslanbezerİbrahim ÖztürkçüKürşad Arıkan, Ali Haydar Beşer tebliğlerini sunmak üzere bu oturumda yer alacak. 

Sempozyumun dördüncü oturumunda Paşa, İslamcılık anlayışı, hakikat algısı, çağdaş siyasal teorisi bağlamlarında değerlendirilecek. Prof. Dr. Ferhat Ağırman’ın başkanlığında gerçekleşecek bu oturumda, Prof. Dr. Bedri GencerProf. Dr. Ergün YıldırımDr. Kürşad AtalarDr. Vahdettin Işık söz alacak. Son oturum Prof. Dr. Yücel Bulut’un başkanlığında, Doç. Dr. Alev ErkiletProf. Dr. Kenan ÇağanProf. Dr. Mehmet Fatih BirgülDr. Ahmet Süruri’nin katılımlarıyla yapılacak. Katılımcılar Paşa’nın düşüncesi hakkında tespitler, sorunlar, Paşa’ya eleştiriler, onun milliyet, din ve yabancılaşma algıları üzerinde duracaklar.

Hüseyin ÇETİNER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

banner14

banner34