banner32

Pandemi Döneminde 'Online Terapi' Hizmetine İlgi Arttı…

Zeytinburnu Belediyesi Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi (AKDEM)’in, Evde Psikolojik Danışmanlık ve Online Terapi hizmeti için pandemi dönemi başvurularında yoğun bir artış meydana geldi. AKDEM Merkez Koordinatörü Bihter Dazkır Erdendoğdu, “Online terapinin özellikle pandemi döneminde avantajlarını gördük. Bu konuda dünyada yapılmış çeşitli çalışmalar mevcut. Bu çalışmalar online terapinin de yüz yüze terapi kadar etkin olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu.

Pandemi Döneminde 'Online Terapi' Hizmetine İlgi Arttı…

AKDEM, yüz yüze destek alma imkanı olmayan danışanlara online terapi; evden çıkmasına fiziksel engeli bulunan hastalara ise psikolojik danışmanlık hizmeti  sunuyor. Zeytinburnu’nda ikamet eden hasta, yaşlı, fiziksel engeli olan bireylere ve hastaya bakım sağlayan yakınlarının önceden randevu oluşturmak kaydıyla hizmetten faydalanmaları mümkün.

AKDEM Merkez Koordinatörü Uzman Psikolog Bihter Dazkır Erdendoğdu, Evde Psikolojik Danışmanlık ve online terapi hizmetinden kimlerin faydalanabileceği konusunda bilgi verdi. Dazkır, “Evde Psikolojik Danışmanlık Hizmeti, fiziksel hastalıkları sebebiyle evden çıkamayan hastalara yönelik bir hizmettir. Başvuru yapan kişilerin evi sosyal çalışmacılar tarafından ziyaret edilerek inceleme yapılır. İncelemenin amacı; başvuru sahibinin ihtiyaç duyabileceği hizmetleri belirlemek, belediyemizin sunabileceği her türlü hizmete erişimini sağlamaktır. İnceleme sonucunda uzman psikolog tarafından evde psikolojik destek verilmeye başlanır. Online Terapi ise, kişinin terapisti ile yüz yüze görüşme sağlayamayacağı durumlarda internet üzerinden psikoterapi hizmetinin sağlanmasıdır. Bu hizmet AKDEM’de pandemi döneminde başladı.

Uzman Psikolog Bihter Dazkır Erdendoğdu, pandemi dönemi ile birlikte online terapi seanslarına ilginin arttığını kaydetti. Erdendoğdu, “Online terapiye pandemi döneminde çok büyük ilgi oldu, şuanda da online terapi hizmeti devam ediyor. İnsanların tercihi genellikle yüz yüze psikoterapi hizmeti. Evde Psikolojik Danışmanlık Hizmeti ise hastanın durumuna göre belirlendiğinden bu hizmeti alan kişi sayısı çok fazla değil. Ancak ihtiyaç duyanlar için çok değerli bir hizmet” şeklinde konuştu.

“HASTA KADAR BAKIM VEREN KİŞİLERİN DE DESTEĞE İHTİYACI VAR.” 

Psikolog Bihter Dazkır, hasta kadar hastaya bakım sağlayanların da psikolojik desteğe büyük ihtiyaç duyduğunu belirtti. Dazkır, “Bakım gereksinimi olan bireye veya yaşlıya bakım verenlerin yaşadığı strese bakım veren yükü denir. Dolayısıyla hasta yakınlarının bakım veren yükü zaman içerisinde artmaktadır. Birçoğu psikolojik desteğe ihtiyaç duymaktadır. Ancak, genellikle sürekli evde olduklarından, psikoterapi seanslarının olduğu günlerde, hastaya bakması için evde bakım ekibinden bir hasta bakıcı görevlendirilir ve kişinin AKDEM’e ulaşımı sağlanır” dedi.

AKDEM’de terapilerin klinik psikologlar tarafından yapıldığının altını çizen Dazkır, online terapinin de yüz yüze terapi kadar etkili olduğunu belirterek “Online terapinin elbette avantajları ve dezavantajları var. Bu konuda dünyada yapılmış çeşitli çalışmalar mevcut. Bu çalışmalar online terapinin de yüz yüze terapi kadar etkin olduğunu gösteriyor. Evde psikoterapi ise sadece fiziksel rahatsızlıkları sebebiyle evden çıkamayan kişilere verilmekte. Kişi eğer çıkabilecek durumdaysa yüz yüze terapiye yönlendirilmekte. Bu kişiler eğer talep ederlerse online terapi de alabiliyor. Aslında hizmet temelde aynı. Online terapi internet vasıtasıyla gerçekleşirken; yüz yüze terapide kişiler merkeze geliyor.

Evde Psikolojik Danışmanlık ise daha özel bir hasta grubuna sunulan, kişinin ev ortamında yüz yüze aldığı hizmet. Burada önemli olan kişilerin çok çeşitli psikolojik desteğe ulaşabilmesi. Klinik psikologlar tarafından sunulan bu hizmetler son derece niteliklidir. Tüm çalışmalarımızda bizlere desteklerini esirgemeyen Zeytinburnu Belediye Başkanımız Sayın Ömer Arısoy’a teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

AKDEM ‘EVDE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK’ VE ‘ONLİNE TERAPİ’

AKDEM, Evde Psikolojik Danışmanlık ya da online terapi hizmetine başvuran bireylere talep ettikleri konular doğrultusunda klinik psikologlar tarafından destek sağlanıyor. Kişinin hastalığına ya da bakım verenin psikolojik durumuna göre değerlendirilerek çözüm sunuluyor. Psikologların gözlemleri sonucunda danışanın terapiye ihtiyacı olduğu tespit edildiğinde dilerse yüz yüze dilerse online olarak terapi alabiliyor.

Pandemi sürecinde başlayan online terapi ile bugüne kadar 214 kişiye 738 seans hizmet verildi. Evde Psikolojik Danışmanlık Hizmetinden ise 196 kişi 605 seans faydalanmıştır.

Psikolojik destek almak için AKDEM’e gelerek ya da www.akdem.org.tr üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Hizmetler hakkında detaylı bilgiyi (0212) 413 11 11’i arayarak öğrenmek mümkün.

İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

Hüseyin ÇETİNER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

banner14

banner34