banner32

Ömer Arısoy: “Lütfen Bilgi Evleri’nden Bağınızı Koparmayın”

Zeytinburnu Bilgi Evleri 16. Yaz Etkinlikleri, Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen görkemli bir törenle sona erdi. Törende konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, “Zeytinburnumuzdaki güzelim çocuklara layık olmaya çalışıyoruz. Bize güvenerek çocuklarını gönderen büyük Zeytinburnu Ailesi’nin anne babalarına çok teşekkür ediyorum. Lütfen Bilgi Evleri’nden bağınızı koparmayın” şeklinde konuştu.

Ömer Arısoy: “Lütfen Bilgi Evleri’nden Bağınızı Koparmayın”

Zeytinburnu Belediyesi tarafından 2005 yılında hayata geçirilen Türkiye’ye model olan Bilgi Evleri’nin 16. Yaz Etkinlikleri Kapanış Töreni Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy törende yaptığı konuşmada, gençlerin kendilerini ve yeteneklerini keşfetmesini amaçladıklarını belirterek: “Zeytinburnumuzda 2005 yılında büyük bir heyecanla başlayan maratonun şimdi küçük bir arasındayız. Salgın biraz rahatlayınca yaz etkinlikleri ile bilgi evlerimiz yeniden faaliyete başladı. Daha önce Zeytinburnu Belediye Başkan yardımcısı iken Bilgi Evleri’nden de sorumluydum. Bizim Zeytinburnu Bilgi Evi modelimiz bütün İstanbul’a hatta Türkiye’ye tavsiye edildi. O günden bugüne buradan geçen çocuklarımız büyüdüler, üniversite okudular ve bir kısmı bizim mesai arkadaşımız haline geldi. Bir kısmı da şimdi başarılı olarak hayatlarına devam ediyor. Yani 2005 yılında Zeytinburnu’nda başlattığımız bu hareket büyük bir aileye dönüştü. Bunu en çok Zeytinburnu’ndan iş anlamında ayrı kaldığım 5 yıl sonra yeniden Zeytinburnu sokaklarına çıktığımda anlamıştım. Gerçekten çok kıymetli bir iş yaptık, yapıyoruz. Bu yaz etkinliklerinde de bütün diğer etkinliklerimizde olduğu gibi çocuklarımızın kendilerini ve yeteneklerini keşfedecekleri küçük başlangıçlar yapmak istiyoruz. Doğrusu bu ilgiden çok memnunum.” şeklinde konuştu.

ARISOY: “ZEYTİNBURNUMUZDAKİ GÜZELİM ÇOCUKLARA LAYIK OLMAYA ÇALIŞIYORUZ.”

Ömer Arısoy, Zeytinburnulu gençlerin geleceğine dair umutlu olduğunu söylerek: “Buradan inşallah geleceğin sanatçıları, edebiyatçıları ve yazarları çıkacak. Ama elbette öğretmen, doktor ve mühendisler de çıkacak. Zeytinburnu’nu yönetenler çıkacak. Biz öteden beri Zeytinburnu Belediyesi’nin bu tarz faaliyetlerini eğitime destek amaçlı kurguluyoruz. Gençlerimizin okul dışında edinebilecekleri desteği vermeye çalışıyoruz. Her gün Zeytinburnumuzdaki güzelim çocuklara layık olacak şekilde eğitimlerimizi, müfredatımızı, atölyelerimizi, kulüplerimizi, seminerlerimizi geliştirerek Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evi modelini inşallah daha da yukarıya taşıyacağız. Bize güvenerek çocuklarını gönderen büyük Zeytinburnu Ailesi’nin anne babalarına çok teşekkür ediyorum. Yavrularımızın gözlerinden öpüyorum. Lütfen Bilgi Evleri’nden bağınızı koparmayın.” ifadelerini kullandı.

Kapanış töreninde Bilgi Evi üyeleri; müzik dinletisi, Balkan yöresi halk oyunları gösterisi sundu.
Gösterinin ardından yapılan ödül töreninde gençlere hediyelerini Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Zeytinburnu Kaymakamı Zekeriya Güney, Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yeşilyurt, Zeytinburnu Belediyesi Başkan Yardımcısı Sertaç Güleç, Yeşiltepe Mahalle Muhtarı Nadiye Polat, Beştelsiz Mahalle Muhtarı Bekir Yavuz takdim etti.

EV VE OKUL DIŞINDA EN GÜVENİLİR 3. MEKÂN ZEYTİNBURU BİLGİ EVİ

2005 yılında Türkiye’de ilk kez Zeytinburnu’nda açılan; ev ve okul dışında en güvenilir üçüncü mekân olan Bilgi Evleri’nde bu yaz oldukça verimli geçti. Bilgi Evi Üyelerine; anlayarak hızlı okuma, bağlama, drama, gitar, halk oyunları, karikatür, keman, mental aritmetik, piyano ve temel resim atölyeleri ve 21 farklı alanda gerçekleştirilen kulüp çalışmaları ile yepyeni ufuklara yelken açmaları sağlandı.

Bilgi Evi üyelerine aynı zamanda eğitici ve eğlenceli geziler düzenlendi. İstanbul’un görülmeye değer mekânlarını gezme fırsatı bulan gençlere böylece tarih bilinci de aşılanmış oldu.

Yaz etkinliklerine ilkokul 3. Sınıf ile ortaokul 8. sınıf arasındaki üyeler katıldı. 5 Temmuz 27 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşen etkinlikler toplamda 7 hafta sürdü. Tüm etkinliklerden 2700 Bilgi Evi üyesi yararlandı.

İstanbul Times haber Ajansı (İTHA)

Hüseyin ÇETİNER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

banner14

banner34