banner32

Kim İnanırdı Ki Hamza Bir Gün Koşacak?

18 yaşındaki engelli sporcu Hamza Güleç, Usain Bolt gibi bir sporcu olup Türkiye'yi paralimpik olimpiyatlarda temsil etme hayaline, 250 bin lira değerindeki protezlerinin takılmasıyla bir adım daha yaklaştı. Parkurlarda kimi zaman düşse de Güleç, “Kim inanırdı ki Hamza bir gün koşacak? İlkini başardım sıradaki hayalim ise şampiyon olmak.” diye konuştu.

Kim İnanırdı Ki Hamza Bir Gün Koşacak?
 Zeytinburnu'nda yaşayan Hamza Güleç, akraba evliliği sonucu engelli olarak dünyaya geldi. 3 kardeşi bulunan Güleç’in dizlerinden aşağısı gelişmeyince doktorlar Hamza’nın bacaklarının dizden aşağısını ameliyatla almak zorunda kaldı. Güleç, 4 yaşından itibaren protez kullanmaya başlamasına rağmen Usain Bolt gibi bir sporcu olup, Türkiye'yi paralimpik olimpiyatlarda temsil etme hayalinden hiçbir zaman vazgeçmedi. Spora elverişli olmayan protezleriyle koşmaya çalışırken 250 bin liralık maliyeti nedeniyle alamadığı “Sporcu protezi” de Zeytinburnu Belediyesi’nin başlattığı kampanya ile alındı.

Usaın Bolt gibi olmak için koşuyor


Sporcu protezleriyle koşma hayaline bir adım daha yaklaşan genç sporcu, şimdi hayaline ulaşmak için kimi zaman koşu parkurlarında, kimi zaman sahilde durmadan antrenman yapıyor. Zaman zaman düşse de hayallerini düşünerek ayağa kalkan Güleç’in azmi ise görenleri hayran bırakıyor.

Sporcu protezleriyle hayallerine ulaşmak için çalıştığını ifade eden Hamza Güleç, "3 buçuk yaşımda dizlerimden aşağısı ameliyatla kesildi, çocukluğumdan beri koşma hayalim var. Sporcu protezlerimle engelsiz bir insan gibi koşabiliyorum. Her gün antrenman yapıyorum. Kim inanırdı ki Hamza bir gün koşacak, bu yerlere gelecek? En basiti de atletizm sahasına gelip koşacak? Gerçekten çok güzel duygular yaşıyorum.” dedi.

“İnşallah şampiyon olacağım”


İnsanların bir şeyi çok istediğinde önünde hiçbir engelin duramayacağını söyleyen azimli sporcu Güleç, “Bana bu duyguyu ve heyecanı yaşattığı için Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’a çok teşekkür ediyorum. İnşallah şampiyon olup onu gururlandıracağım. Usain Bolt’u örnek alıyorum. Belgeselinden çok ilham aldım. Milli takıma gidip sonra paralimpik olimpiyatlara katılacağım. Orada yüksek bir derece elde edip altın madalya ile ülkeme dönmek istiyorum. Bu vesileyle de Türkiye’yi ve Zeytinburnu’nu gururlandıracağım.” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

banner14

banner34