banner32

Hayırlıoğlu yarıyıl çalışmasını değerlendirdi

Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Hayırlıoğlu İstanbul Times mikrofonlarına yaptıkları çalışmaları değerlendirdi....

4+4+4 de İstanbul birincisi Zeytinburnu oldu Zeytinburnu ilçe milli eğitim müdürü Y
akup Hayırlıoğlu yaptıkları çalışmaları gazetemize değerlendirdi.Z

eytinburnu Times Haber MerkeziHocam bize ilçedeki okullar hakkında kısa bir bilgi verebilirmisiniz ?

 

Tabi verebilirim ilçemizde ,(14) İlkokul, (11) Ortaokul, (2) Genel Lise, (4) Anadolu Lisesi, (9) Meslek Lisesi, (1) Bağımsız Anaokulu ve (7) bağlı Kurum Müdürlerimiz, Aile Birliği Başkanlarımız (57.851) öğrenci, (2440) Öğretmenimiz vardır.4+4+4 için neler diyeceksiniz ?4+4+4 (12) yıllık kesintili zorunlu eğitim arefesinde yazılı ve görsel basında kıyamet senaryosu yazanlar, Milli Eğitim Bakanlığının fedakar çalışanlarını hesaba katmamışlardı, 6287 sayılı Kanun tüm Ülkemizde olduğu gibi İlçemizde de sorunsuz olarak uygulanmış, 12 yıllık kesintili zorunlu eğitimde dönüşüm sağlanmıştır.03.10.2012 tarihinde Bakanlık Denetmenleri Grup Başkanı Sayın Cevdet SEZGİN, Halk Eğitim Başkanlığı salonunda, yapılan toplantıda İstanbul’da 39 İlçe içerisinde (12) yıllık kesintili zorunlu eğitimi Kanunun ruhuna uygun şekilde %100 seviyesinde sadece Zeytinburnu İlçesi gerçekleştirmiştir,diyerek şifahi takdirlerini bildirmiştir.Bu başarıda başta; başta Sayın Valimiz, İl Milli Eğitim Müdürümüz, İlçemiz eğitim yöneticilerinin, İl Eğitim Denetmenlerinin, Belediye Başkanımız, bilhassa Sayın Kaymakamımızın çok büyük katkıları vardır. Kendilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.Binanız kendinize ait değil neden ?İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz kurulduğu 1985 yılından beri hep geçici binalarda hizmet vermiştir.Halen de Dr. Reşit Galip İlkokulunun ek binasında Halkeğitim Merkezi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü Arşivi ve Devlet Kitapları Bölümü ile birlikte (41) Devlet Okulu (7) Bağlı Kurum, bünyelerinde Anadolu öğretmen, Fen Liseleri, Genel Lise, Orta Okul, İlkokul ve Anaokulu olan Özel Fetih Okulları, Özel Avrupa Okulları, Özel Doğa Okulları, (11) Şoför Okulu,(7) Rehabilitasyon Merkezleri, (8) Dershane (7) Öğrenci Yurtları ve (4) Muhtelif kurslarla, (1) Müdür, (3) Şube Müdürü ve (37) diğer çalışanı ile birlikte(104) ayrı birime hizmet vermektedir. Sınıf öğretmen Normumuz (502), kadrolu mevcudumuz ise (476) dır. Sınıf öğretmen açığı (26) olup, ücretli sınıf öğretmenleri ile kapatılmıştır. Branş öğretmen Normu (1938) kadrolu mevcut ise (1364), ihtiyaç olan (574) öğretmen ise ücretli öğretmenler ile giderilmiştir. Toplam (619) olan ücretli öğretmen ihtiyacı (400) kişi ile kapatılarak bir yılda (4) milyon lira tasarruf sağlanmıştır.Yaygın Eğitimde: Okuma yazma kursları ve Meslek Kursları, vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda tamamen karşılanmıştır. Türkiye Okuyor Projesi kapsamında geçen yıl İlçemizde (10.500) okumaz-yazmazdan dan, yapılan kampanyalar ile kurslara (2057) kursiyerin katılımı sağlanmıştır. Bu bağlamda 2011–2012 Eğitim Öğretim yılında (108) adet 1. Ve 2. Kademe kursu açılarak (1062) kişi sertifika almaya hak kazanmıştır.

 

Diğer kurslar ile birlikte hedeflediğimiz, (4000) sayısının da üzerine çıkılmış olup, (5260) kursiyere sertifika verilmiştir. Geçen yıl 1. Kademe Okuma yazma kurslarında görev alan öğretmenlerimizden, ikibuçuk ay süreli (120) saatlik kurslarda, kursiyerlerinin %80’ni okur-yazar yapanlara Devletin verdiği, (1159’lira) kadar ilave parayı da Belediyemiz vermiştir. Belediye Başkanımıza ve onun şahsında tüm Belediye Meclis üyelerine ve çalışanlarına Teşekkür ediyor ve bu uygulamanın devamını diliyorum. 2012–2013 yılı hedefimiz (5000) olarak belirlenmiş olup, çalışmalarımızı okullar, İSMEK, Belediye Kültür Merkezleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının binalarında STK’lar ile işbirliği halinde sürdürmekteyiz. İlçemizde şu ana kadar (215) kurs açılmış olup, (6134) kayıt yapılmıştır. Alınan tedbirlerle okullardaki devamsız öğrenci sayıları ciddi şekilde düşürülmüştür.İlçemizin Avrupa Birliği Eğitim Programları kapsamında toplam (39 )çalışma var dediniz biraz açarmısınız...

Avrupa Birliği Projelerimiz;

2008 de 1Comenius hizmetiçi,(1)Comenius okul ortaklığı olmak üzere toplam (2) proje;2009da(1)Comenius okul ortaklığı olmak üzere toplam (1) proje;2010da(1) gençlik proje eğitimi,(1)Comenius hizmetiçi,(1)Comenius okul ortaklığı,(3)Avrupa okul ağı olmak üzere toplam (6)proje;2011de (2) gençlik projeleri eğitimi,(2) Avrupa okul ağı,(1) gençlik projesi,(1)Leonardo hareketlilik,(1)Comenius irtibat semineri, (5)Comenius hizmetiçi,(1)Comenius okul ortaklığı,(1)Comenius Kurumsal asistanlık olmak üzere toplam (14)projeyapılmıştır.

2012 de ise;(2)Leonardo hareketlilik, 6 Comenius hizmetiçi, 3 Comenius okul ortaklığı, 2 ComeniusKurumsal asistanlık,(1)Comenius irtibat (2)Avrupa okul ağı olmak üzere toplam (16)proje ve çalışma vardır. Yıllara göre proje sayıları %100 artmıştır.

 Bu yıl devam eden Avrupa Birliği projelerimiz arasında;

—Avrupa Okul Ağı kapsamında yürütülen ITEC- Geleceğin Sınıfını Tasarlama projesi Haluk Ündeğer lisesi ve Dr Reşit Galip ilkokulunda yürütülmektedir.

—Bilgisayarlı Modelislik Eğitimi üzerine olan Leonardo Hareketlilik projesi Şehit Büyükelçi Galip Balkar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde yürütülmektedir.

-   Okul terkleri ile ilgili Comenius Okul ortaklığı projesi Kırımlı İsmail Rüştü Olcay Anadolu Lisesinde, Özel eğitimle ilgili yeni Archaik modelinin uygulanacağı Comenius Okul Ortaklığı projesi Şemsettin Sami Ortaokulunda, Sağlıklı yaşamla ilgili Comenius okul ortaklığı projesi İmam Hatip lisesinde yürütülmektedir. 2011–2012 Eğitim Öğretim yılında İlçemiz yerel ve ulusal düzeyde yapılan projelerde birçok başarı elde etmiştir. Başarılarımız arasında; Bakanlığımızın “Bu Benim Eserim” Projesinde (4) Okulumuz (5) eserle bölge sergisine katılmaya,bir okulumuz bir eserle patent almaya hak kazanmıştır.

2011–2012 Eğitim Öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı Fatih Kolejleri işbirliği ile hazırlanan E-Dream Bilişim Olimpiyatlarında İlçemizdeki 100 Yıl Ticaret Meslek Lisesi Türkiye 1.si olarak Altın Madalya, yine Dr. Reşit Galip İlkokulu Türkiye 2.si olarak Gümüş Madalya almıştır.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN DEĞERLER OLİMPİYATIPROJESİNDE1-Kazlıçeme Abay İlköğretim Okulu Şiir Dalında Birincilik Ödülü almıştır.  YÖNVER Projesinde de Zühtü Kurtulmuş Lisesi ile Kırımlı İsmail Rüştü Olcay Anadolu Lisesi ödül almıştır.

İlçemizde 2012 yılı itibariyle yerel ve ulusal düzeyde yürütülen Projeler kapsamındaBakanlığımızın Okullar Hayat olsun projesi ile (6) Okulumuzda bahçe düzenlemesi yapılmış, Yetişkinlere Cumartesi ve hafta içi akşam saatlerinde İngilizce, Muhasebe ve diğer Meslek Edindirme Kursları açılmıştır.(Fatma Süslügil İlkokulu, Ayhan Şahenk Ortaokulu, Atatürk İlkokulu, Kırımlı İsmail Rüştü Olcay Anadolu Lisesi, Zühtü Kurtulmuş Lisesi, Haluk Ündeğer İlk ve Ortaokulu, Kazım Özalp İlk ve Ortaokulu). Türkiye’de ilk kez uygulanacak olan yeşil okul projesi Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Zeytinburnu Belediyesi ile birlikte yapılmış ve Okullarımızda elektrik, su ve doğalgaz tasarruf çalışmalarına destek verilmeye başlanmıştır.Örneğin, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Halkeğitim Merkez Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü Devlet Kitapları ve Arşiv Bölümlerinin de bulunduğu ek bina da dâhil bu çalışma yapıldıktan sonra Dr. Reşit Galip İlkokulunda geçen ay elektrik faturası (1605TL) iken bu ayki fatura (1075TL)’ye düşmüştür.İstanbul Kalkınma Ajansının Çocukların ve Gençlerin Girişimcilik, beceri ve Geleceklerini destekleme 2012 mali destek programı kapsamında kabul edilen “GENÇİLK AKADEMİSİ PROJESİ” İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına Haluk Ündeğer Lisesinde uygulanacaktır. Projemize İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından sağlanan mali destek (780.776.56TL)’dir.Projemizin sözleşmesi imzalanmış olup, uygulama süresi 12 aydır. Proje ile Zeytinburnu İlçesindeki maddi yetersizlik ve sosyal dışlanmışlıktan dolayı dezavantajlı gençlerin sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal faaliyetlere kolay ulaşımlarını sağlayarak, yaratıcılık, yenilikçilik ve girişimcilik kapasitelerinin geliştirilmesi ile toplumsal yaşamın tüm aşamalarına etkin katılımları amaçlanmıştır.Proje kapsamında Haluk Ündeğer Lisesinde kullanılmayan (5) büyük alanda yapılacak olan fiziki düzenlemeler ile konferans salonu, resim ve geleneksel el sanatları atölyesi, iş atölyesi ve spor salonu oluşturularak bu mekânlarda hedef kitlemiz olan İlçemizdeki Liselerden (865) gencimizin sosyal ve kişisel gelişmelerini destekleyerek, kötü alışkanlıklardan korunup, iletişim becerilerinin arttırılmasına yönelik kurslar düzenlenecektir.Alanında uzman olan öğretmenlerin gözetiminde (8) ay boyunca (30) genç Ebru, (20) genç hat, (20) genç tezhip, (15) genç vitray (30) genç kırkyama (15) genç takı tasarımı, (40) genç fotoğrafçılık (40) genç müzik, (90) genç halk oyunu, (40) genç tiyatro ve drama, (40) genç fitnes, (40) genç aerobik dans, plates, (45) genç savunma sporları ve (360) genç te yüzme eğitimine katılarak bilgi ve becerilerini geliştireceklerdir.

Bu proje MEB tarafından 2011 yılında başlatılan Okullar Hayat Olsun Projesine de hizmet edecek nitelikte tasarlanmıştır. Ayrıca düzenlenen mekanlar Okul saatleri dışında ve hafta sonları “Okullar Hayat Olsun Projesi” çerçevesinde velilerin kullanımına açılacaktır. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz adına Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi ve İş Okulunda uygulanmak üzere hazırlanan ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilen OÇEMDE HAYAT VAR PORJESİ imzalanmıştır.Bu proje ile İlköğretim Okulu olarak yapılmış olan bina Otizm’li çocukların eğitim faaliyetleri açısından en güzel şekilde istifade edecekleri bir yapı haline getirilecektir. Bu projemizin uygulama süresi de (12) ay olup, Projemize İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından sağlanan mali destek (973.448.55TL)’dir.Ayrıca İstanbul Kalkınma Ajansına 2012 yılında iki proje kabul ettiren üç ilçeden biriyiz.Bu Benim Eserim Projesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı İlk ve Orta Okullarda (387) Proje başvurusu yapılmış, bu projelerden (20) tanesi İl onayından geçerek İl sıralamasında (3.) olmuştur.Devlet okullarından (1) bağımsız Anaokulunda (277), (6) Bağımsız Özel Anaokulunda (460), Devlet Okullarından (14)’ü İlkokul, (11) Orta Okul, yani (25) İlköğretim kurumumuzun bünyelerindeki Anasınıflarında (1655), IMKB Kız Meslek Lisesi uygulama sınıfında (34) Özel İlköğretim Kurumlarının bünyelerindeki Anasınıflarında da(114) öğrenci okumaktadır.

 

İlçemizdeki Devlet Okulları ile Özel Okullarda okuyan toplam Okul Öncesi öğrenci sayısı (2540)’tır. Devlet Okullarından (14) İlkokulda (18.659), (11) Orta Okulda (17.384) olmak üzere, İlköğretim kurumlarında (36.043) öğrenci okumaktadır. Ayrıca İlköğretim Kurum bünyelerinde ve OÇEM’de (344) öğrenci özel eğitim almaktadır. Diğer yandan (4) Özel İlkokulda (943), (4) Ortaokulda (937) olmak üzere, Özel İlköğretim Kurumlarında (1880) öğrenci okumaktadır.

 

Özel İlköğretim Kurumlarının bünyelerinde, Özel Eğitim Sınıfları bulunmamaktadır. Netice olarak İlçemiz Resmi ve Özel İlköğretim Kurumlarında (40.807) öğrenci okumaktadır. Orta öğretim KurumlarındanDevlete ait
(4) Anadolu Lisesinde (1562), (2) Genel Lisede (5561), (9) Meslek Lisesinde de (9291) olmak üzere toplam (16.414) öğrenci; şirket ya da şahıslara ait Özel Orta öğretim Kurumlarında da (630) öğrenci okumaktadır. Dolayısı ile orta öğretimde okuyan öğrenci sayısı da (17.044)’tür. İlçemizdeki toplam öğrenci sayısı (54.767)’si Devlet, (3084)’ü Özel Okullar olmak üzere (57.085)’tir. Ayrıca, İlçemizde bu sene dönüştürülen TOKİ İmam Hatip Orta Okulu (630) öğrenci kaydı ile İstanbul’da ilk sıradadır.Sayın Bakanım: Fatih İbrahim Müteferrika Matbaa Meslek Lisesi, İlçemiz Zeytinburnu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi metruk yerleri İstanbul Ticaret Odasından sağlanan destek ile tamir edilip yenilenerek (5) derslik, (10) Şube kazandırılarak, yeni binalar yapılıncaya kadar eğitimlerini burada sürdürmektedirler.Ayrıca Zeytinburnu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ikili eğitime geçirilerek, yıkılıp yeniden yapılacak olan Güngören Endüstri Meslek Lisesinin öğrencilerine de hizmet vermektedir.  İlçemizde tekli eğitime geçebilmek için (223) dersliğe ihtiyaç vardır. Geçen yıl (3) okulumuzun binaları yıkıldığından (Celalettin Gözüsulu İlkokulu, Ahmet Vefikpaşa Ortaokulu, Zeytinburnu Anadolu Lisesi) yaklaşık (4000) öğrenci başka okullara taşınarak sorunsuz bir şekilde eğitim öğretimi yapılmaktadır. Bunlardan sadece Zeytinburnu Anadolu Lisesi yeni binasında eğitime başlamış olup, diğer okul binaları da muhtemelen ikinci dönemde eğitime açılacaktır.100 yıl Ticaret Meslek Lisesi (A) ve (B) Blokları yıkılıp, yerine (48) derslikli, (8) Bilgisayar Laboratuvarı, (3) Fizik Kimya Biyoloji Laboratuvarı, Müzik ve Resim Atölyeleri, (300) kişilik konferans salonu, kapalı ve açık spor salonlarının olduğu bir eğitim kompleksi yapılacaktır. Firmaya teslimi yapılmıştır.İhsan Mermerci Anadolu Lisesi, Abdülhakhamit Ortaokulu, Şemsettin Sami Ortaokulu binalarının yıkılıp yeniden yapılmaları ihale safhasındadır.

 

Yeni okul yapımı için arsa üretim çalışmaları içerisinde, Zeytinburnu Ambarlar mevkiinde 8600 m² yere İmam Hatip yapımı için çalışma devam etmektedir. Ayrıca Şehit Büyükelçi Galip Balkar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinin atölye binaları yıkılarak, yerine bir Matbaa Meslek ve Tekstil Meslek Lisesi yapılmaktadır.Kaba inşaatları bitmiş, ince inşaatları devam etmektedir. İlçemiz Rehberlik Araştırma Merkezinde online danışma hizmeti verilmektedir. Velilerimizin özel eğitim ile ilgili sorunları internet üzerinden alınıp, mail yolu ile veliye cevap verilmektedir. Ayrıca online randevu çalışma sistemi uygulanmaktadır.

 

İlçemizde özel Rehabilitasyon Merkezlerinden eğitim alan çocuklardan rapor süreleri bitecek öğrencilerin listesi bir ay önceden kurumlardan istenerek, öğrenci hak kaybına uğramadan, kesintisiz eğitim alması sağlanmaktadır. Rehabilitasyon Merkezlerine müracaat eden velilere RAM raporunun yasal teslim süresi (60) gündür. Ancak İlçemizde online randevu sistemi ile bu süre bir haftadan az bir zamana indirilmiştir.İlk ve Ortaokullar bünyesinde (691) şubede Özel Eğitim sınıfı bulunmakta, 200 öğrenci eğitim almaktadır. Öğretmenevimiz (7) gün (24) saat kesintisiz hizmet vermektedir. (130) yatak kapasitelidir. Tesisimizde yılda (22.967) kişi konaklamaktadır. Geçen yıl seyyanen (4940) Depremzede Öğretmenevimizde misafir edilmiştir.Bilgi ve takdirlerinize saygı ile arz ederim.                                Yakup HAYIRLIOĞLU                                                                                              İlçe Milli Eğitim Müdürü

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Yılmaz KÇekmecede Eğitim Yöneticısii
Mehmet Yılmaz KÇekmecede Eğitim Yöneticısii - 11 yıl Önce

Gazetenize eğitimin güzelliklerini halkımıza duyurduğu için minnettarm.İnanıyorukki Y.H.nın ilçenizdeki görev süresi bittiğinde(5yıl)Z.Burnu ilçesinde eğitimin altyapısı tamamlanmış eğitimde kalitede İstanbulun 39 ilçesinde ilk üçe girilmiş olur.BugünK.Çekmecede her yönü ile sorun yoksa sebebi Y.H.luı ve ekibidir.

Ahmet AdemoğluB.evlerEmlakkonut İ.Ö.Ok emekli Müdürü
Ahmet AdemoğluB.evlerEmlakkonut İ.Ö.Ok emekli Müdürü - 11 yıl Önce

Y.HayırlıoğluB.Evlere atandığı 2003 yılında İlçemiz İSTANBULDA İ.Ö.OKLARINDA DERSLİK BAŞINA DÜŞENÖĞRENCİ SAYISI AÇISINDAN EN KÖTÜ ÜÇ İLÇESİDE BİRİ İDİ.iKİ YILÖNCE AYRILDĞINDADERLİK BAŞINA40-45 ÖĞRENCİ DÜŞÜYORDU.

Ali Kılıç B.Evler Doğusanayii İ.Ö.Kurum Md.Yrd.Tebrikler
Ali Kılıç B.Evler Doğusanayii İ.Ö.Kurum Md.Yrd.Tebrikler - 11 yıl Önce

4+4+4 Kesintili zorunlu eğitimde İstanbulun 39 ilçesi arasında Zeytiburnunun değişim ve dönüşümü %100 seviyesinde gerçekleştiren tek ilçe olmasına şaşırmadım.Çünkü okyup yazan okuduğunu iyi anlatan ekip ruhu ile çalışan bir eğitim lideriniz var.Gazetenizede BRAVO iYİKİ VARSINIZ.YOKSAHALKNEBİLECEK.

SIRADAKİ HABER

banner33

Powered by Dailymotion

banner34