banner32

“Hata ve Zayıflıklarımız Acı Bir tecrübe Oldu”

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “Balkan Savaşları bizim hatalarımızın zayıflıklarımızın hepsinin bir araya geldiği savaşlardır. Eğer bir millet büyük acılar çekmiş ve bunların üstesinden gelebilmişse gelecekte de aynı dirayeti göstereceğini umabiliriz” dedi.

“Hata ve Zayıflıklarımız Acı Bir tecrübe Oldu”
Zeytinburnu Belediyesi, İslam İşbirliği Teşkilatı İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) ve Sabahattin Zaim Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen ’100. Yılında Balkan Savaşları Uluslararası Sempozyumu’ 2 günlük çalışmanın ardından sona erdi. Kapanış konuşmaları Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde gerçekleşti.
Sempozyumun kapanış konuşmasını Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz yaptı. Büyük milletleri büyük yapan özelliklerin ülkelerin kendi tarihsel tecrübe birikimlerinde olduğunu söyleyen Yılmaz, “Eğer bir millet büyük acılar çekmiş ve bunların üstesinden gelebilmişse gelecekte de aynı dirayeti göstereceğini umabiliriz. Bu anlamda tarih milletler için bir tür labarotuvar vazifesi görür. Bir milletin belirli durumlarda nasıl hareket edeceğini onun tarihine bakarak bir ölçüde tahmin etmemiz mümkündür.” ifadelerine yer verdi.
Bir milleti idare eden yöneticilerin kendi milletinin kapasitesi konusunda sağlıklı değerlendirmeler yapabilmesi için tarihsel tecrübe birikimini de göz önünde tutması gerektiğini belirten Bakan Yılmaz, “Millet olarak güçlü yanlarımız kadar zayıf taraflarımızı da iyi bilmemiz iyi analiz etmemiz gerekiyor. Aksi takdirde o zayıf yanlarınızı iyi tahlil eden düşmanlarınız karşısında savunmasız hale gelirsiniz.” şeklinde konuştu.
Vatan millet kelimesinin en çok konuşulduğu dönemin Balkan Savaşları dönemi olduğunu da hatırlatan Yılmaz, bu dönemde içinde vatan kelimesinin yer aldığı yığınla şiirlerin nutukların oluştuğunu dile getirdi.
Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Esen ise Balkan Savaşları’nın herkesi yakından ilgilendirdiğini söyledi. Âdem Esen, Balkan harbini en iyi anlatan kişinin Mehmet Akif Ersoy olduğunu hatırlatarak konuşmasını şöyle tamamladı: “Mehmet Akif’in 1893 yılında o zaman ki adı ziraat mektebi olan şu andaki üniversite binamızdan mezun oldu. Mehmet Akif özellikle ırkçılığın başımıza ne tür belalar açtığını o zamanlar çok iyi ifade etti.”
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

banner14

banner34