banner32

Bilgi Evi Üyeleri Hoşgörünün Simgesi Mevlana’yı Ziyaret Etti

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evi üyeleri, uzun yıllar Mevleviliğin önemli merkezlerinden biri olan ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’ne tahsis edilen Yenikapı Mevlevihanesi’ni ziyaret etti.

Bilgi Evi Üyeleri Hoşgörünün Simgesi Mevlana’yı Ziyaret Etti
Bilgi Evi üyeleri, Mevlana Haftası dolayısıyla Mevleviliğin Konya’dan sonraki en önemli merkezi sayılan; Şeyh Galib’in, Itri Efendi’nin, Ali Nutki Dede’nin ve Hammamizade İsmail Dede Efendi’nin yetiştiği, siyaset, düşünce ve sanat hayatında derin etkiler bırakan Yenikapı Mevlevihanesi’ni ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’ni gezdi.

İstanbul Times Haber Merkezi


İnsanlığın ruhunda derin izler bıraktığı maneviyat sultanlarından Mevlânâ Celaleddîn-i Rûmî’yi daha yakından tanımak, ülkemizin ve insanlığın kültürel mirasına katkıda bulunmak, manevi değerlerimize sahip çıkmak ve onların maneviyat iklimlerinde yolculuk yapmak için gerçekleştirilen geziye 90 üye katıldı.

Geziye katılan üyelere Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi rehberleri tarafından Mevlevihaneler içerisinde en büyük ahşap kubbeye sahip olan Semahanenin tarihi hakkında bilgiler verildi. Üyeler, sadece tarikat ve tasavvuf tarihi açısından değil; kültür tarihimiz açısından da büyük bir önem taşıyan Mevlevihane’nin diğer bölümlerini de gezdiler.

Daha sonra öğrenciler, uzun zamandır boynu bükük bekleyen ve 2010 yılında Zeytinburnu Belediyesi’nin yürüttüğü “Kültür Vadisi Projesi” kapsamında restore edilip yeniden hayat bulan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin kullanımına tahsis edilen başta Medeniyetler İttifakı Enstitüsü olmak üzere Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Güzel Sanatlar Enstitüsü ile araştırma merkezlerinin yer aldığı bu tarihi binaları da gezdiler.

Gezi, üyelerin Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi konferans salonunda Basın Yayın ve Halkla İlişkiler sorumlusu Nilüfer Çeken tarafından gerçekleştirilen üniversitenin tanıtımıyla ilgili sunumuyla sona erdi.

İstanbul Times Haber Ajansı(İTHA)

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

banner14

banner34