banner24

'Tüketiciler, istenmeyen SMS'lerden kurtulamayacak'

1 Mayıs'ta yürürlüğe girecek yeni kanunla, firmaların artık tüketiciye telefon, SMS ve e-posta gibi yollarla reklam gönderme döneminin sona ereceği söyleniyordu ancak kanunda boşluklar olduğu ve yasanın bireysel hatları kapsamaması nedeniyle bu tacizlerin devam edebileceği öne sürüldü

'Tüketiciler, istenmeyen SMS'lerden kurtulamayacak'
 Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Hukuk Komisyonu Üyesi Rıdvan Yıldız, istenmeyen kısa mesajlarla ilgili önemli yaptırım ve cezalar getiren Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi HakkındakiKanun’un 1 Mayıs’ta yürürlüğe gireceğini belirterek, kanunda bazı boşluklar bulunduğunu öne sürdü.

Yıldız, yaptığı açıklamada, son zamanlarda "05" ile başlayan ve bireysel gibi görünen statik telefon numaralarından cep telefonlarına 
reklam mesajları gelmeye başladığını söyledi.

İstenmeyen kısa mesajlarla ilgili çalışma yapıldığını, Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun’un 1 Mayıs’ta yürürlüğe gireceğini anımsatan Yıldız, şöyle konuştu:

'DAHA YÜRÜRLÜĞE GİRMEDEN AÇIKGÖZLER BOŞLUĞU BULDU'

"Daha yürürlüğe girmeden bazı açıkgözler kanunun boşluğunu buldu. Bu kanun, bireysel hatlardan gönderilen reklam mesajlarını kapsamadığı için boşluk içeriyor. Söz konusu boşluğun olmaması için bu problemleri engelleyebilecek ve üzerine gidilebilecek teknik yapının geliştirilmesi gerekiyor. Teknik altyapı olmadan, madde koyulsa bile sorunu önlemeye yetmeyecektir. Sonuç olarak, ’istenmeyen kısa mesajlar son bulacak’ müjdesi verilse de vatandaşlar, istenmeyen kısa mesajlardan kurtulamayacak. Kanunun getirdiği önemli yaptırımlardan kaçmak isteyen bazı fırsatçılar, bireysel ya da bireysel görünümlü ve gönderenin tespiti güç hatlardan reklam mesajları göndermeye başladı.

'ENGELLESE DAHİ BÖYLE BİR SÜRÜ HAT VAR'

Bu numaralarla ilgili 
GSM operatörlerine başvurulduğunda ticari hat görünmediğinden engellenemediği gibi kanunun tanıdığı reddetme imkanı da bulunmamaktadır. Bu numaralar engellense dahi böyle bir sürü hat olduğundan engelleme de etkisiz kalacaktır."

Yıldız, kanunun bireysel hatların ticari iletiler için kullanımını yasaklayacağını, bu kural ihlal edildiğinde hatların kapatılacağı yaptırımını getirdiğini dile getirdi.
Bu numaraların GSM operatörlerine ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna bildirilerek kapattırılabileceğini aktaran Yıldız, "Ancak bu iş de bataklıkta sinek avlamak gibi etkisizdir. Elektronik ticaretle ilgili yürürlüğe girecek kanundaki 
para cezalarının kimler tarafından gönderildiğinin tespiti güç, kısa mesajlara uygulanması zor. GSM firmalarının da bu mesajları engellemeleri mümkün değildir. Dolayısıyla bireysel hatlardan ticari iletilerin gönderilmesine karşı yapılacak caydırıcı önlem bulunmamaktadır. Bu yasal boşluk nedeniyle yakın zamanda bireysel hatlardan bolca reklam mesajı alacağız" görüşünü savundu.

'KANUN, GEÇİCİ MADDEYLE İSTENMEYEN SMS'E GEÇİT VERDİ'

Yıldız, kanunun en dikkat çekici noktasının ticari elektronik iletilere ilişkin kurallar olduğu bilgisini verdi.

Bilgileri ele geçirilen abonelere gönderilen kısa mesaj ve aramaların ciddi sıkıntılar getirdiğini, dolandırıcılığa dahi yol açtığına işaret eden Yıldız, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Kanun, ticari elektronik ileti gönderilmesi için alıcının onayının alınması şartı getirse de geçici maddesiyle esasında kendi kendini etkisizleştirmiştir. Geçici madde, kanunun yürürlüğüne kadar oluşturulan veri tabanlarına reklam kısa mesajlarının gönderilmesini yasal kılmaktadır. Bu, kanunun yürürlük tarihine kadar veri depolayanların aynı şekilde kısa mesaj göndermeye ve arama yapmaya devam edecekleri anlamına gelmektedir."

Yoğun şekilde gönderilen reklam kısa mesajları, herkesin verilerinin bir şekilde depolandığını gösteriyor. Kanunla kısa mesajları göndermeye aynen devam etmeleri için yol açıldı."

AA
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33