banner24

Makedonyalı ressam “dokunuş” sergisiyle İstanbul’da

Zeytinburnu Belediyesi çağdaş sanatın önemli temsilcilerini gündeme getirdiği sergilerine bu kez uluslar arası bir sergi ekliyor.

Makedonyalı ressam “dokunuş” sergisiyle İstanbul’da
 Belediye; 16 Nisan Perşembe günü açılışını yapacağı Makedonyalı Ressam Fehim HUSKOVIĆ “dokunuş” sergisini İstanbullu sanatseverlerle buluşturuyor.

Zeytinburnu Times Haber Merkezi
 
Zeytinburnu Belediyesi Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi yıllardır ülkemizin önemli sanatçılarının eserlerine ev sahipliği yapıyor. Plastik sanatlar alanında önemli projelerin hayata geçirildiği merkezde, İstanbullular için gerçekleştirilen sergileri Nisan ayında bir adım öteye taşınıyor. Üsküp Güzel Sanatlar Fakültesi Profesörü Fehim Husković’in dünyayı etkileyen eserlerinden hazırlanan özel seçki “dokunuş” sergisi, 16 Nisan-12 Mayıs tarihleri arasında İstanbullularla buluşacak.

Serginin küratörlüğünü gerçekleştiren Mehmet Lütfi Şen, sergi için özel hazırlanan katalog sunuş yazısında dünyaca ünlü ressam Husković’i “Husković’in resim çalışmaları özgünlüğü, formu ve enerjisiyle bir dünya sanatçısı olmanın cevabı niteliğinde. Sanatçı resim dünyasını iki temel aks üzerine inşa ediyor. Serilerden biri “manzaralar”. Bu seride Husković bir yerin veya bir şehrin gözümüzle gördüğümüz kısmını taşımıyor tuvaline. O somut varlığın gerçekliğini yok etmeden kendi gerçekliğinden yeniden yaratıyor. Bu eserlerin bizim üzerimizde büyü etkisi yapmasının asıl nedenini, ressamın gerçeklik içinde kalarak gerçekliği aşmasıyla vardığı özgün yapıda aramak lazım. Yine onun manzara eserlerinin teması, manzaranın kendisinden çok insan üzerinde yarattığı enerjiden doğuyor olması. Fehim Husković’in bir değer ana aksı ise varoluş. Sanatçı yaratılanı değil yaratışı resmediyor bu tür eserlerinde. Bu ana eksenin vazgeçilmezi insan varoluşunun aracısı “annelik”. Bu çalışmalarında Husković tabloları bir varlığı temsil etmeyi reddediyor. Sanatçı varlıkların varoluş anlarına dokunuyor sihirli renkleriyle. Var olanı değil, var edeni değil varoluş anını bir varlık olarak koyuyor zihinlerimize. Bu tablolarla sanatsal iletişimin yolu onlardaki yaratıcılığın heyecanını kendi içimizde yaratmaktan geçiyor.” sözleriyle anlatıyor.

19 Nisan Perşembe günü saat 18.00’da Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde başlayacak ve birçok sanatçının katılacağı sergi açılış programına bütün sanatseverler davetli.
 
Prof, Fehim HUSKOVIĆ 

Fehim Husković 1967 yılında Makedonya’da (eski Yugoslavya) Veles kentine bag
̆lı Orizari köyünde doğdu. Üsküp’te Güzel Sanatlar Lisesi’nden mezun oldu. Güzel Sanatlar Akademisini ve yüksek lisans eğitimini Profesör Zoran Yovanoviç – Dobrotin atölyesinde yaptı. Bulgaristan Sofya Üniversitesi’nde resim sanatının pedagoji ve metodoloji alanında mastır ve doktora programlarını tamamladı. Makedonya, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye, Avusturya, Bosna-Hersek, Norveç, Bulgaristan, Karadağ, Kosova, Hırvatistan, Slovenya, Sırbistan’ın da aralarında bulunduğu birçok ülkede 80’in üzerinde kişisel sergi açtı. 1988 yılından bu yana yurtiçi ve yurtdışında 700’den fazla karma sergiye katıldı. Ayrıca dünya çapında 150’nin üstünde uluslararası resim kolonisi ve sanat sempozyumlarında yer aldı. Çizim, resim, grafik ve pedagoji alanlarında 27 ödülün sahibi oldu. BANU- Bosna Hersek başta olmak üzere çok sayıda uluslararası sanat derneğinin ve platformunun üyesidir. Eserleri dünyanın farklı yerlerindeki birçok müzede ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır. Akademik hayatını Üsküp’te Güzel Sanatlar Fakültesi’nde profesör olarak devam ettiren Fehim Husković, resim çalışmalarını da aynı şehirdeki atölyesinde sürdürmektedir. 

Kişisel Sergilerinden Bazıları; 


1993 – Pris
̧tina, Kosova, Boro i Ramis Galerisi.
1995 – Novi Pazar, Sırbistan, S
̧ehir Galerisi.
1997 – Veles, Makedonya, S
̧ehir Galerisi.
2002 – Sofya, Bulgaristan, Sezoni Galerisi.
2002 – Plovdiv, Bulgaristan, Meksika Müzesi Galerisi. 
2003 – Saraybosna, Bosna-Hersek, Roman Petroviç. 
2003 – Üsküp, Makedonya, Kültür Bilgi Merkezi Galerisi. 
2004 – Tuzla, Bosna-Hersek, BKC Galerisi. 
2007 – Üsküp, Makedonya, Kültür Bilgi Merkezi Galerisi. 
2007 – Zenica, Bosna-Hersek, Müze Galerisi.
2008 – Nis
̧, Sırbistan, NKC Galerisi.
2008 – Berlin, Almanya, MKC Prima Meydanı Galerisi. 
2008 – Gostivar, S
̧ehir Galerisi. 
2008 – Viyana, Avusturya, Hırvat Kültür Meydanı Galerisi
2009 – Smederevo, Sırbistan, Çag
̆daş Sanatlar Galerisi. 
2009 – Split, Hırvatistan, S
̧ehir Galerisi.
2009 – Priyepole, Sırbistan, Müze Galerisi.
2009 – Hvar, Hırvatistan, S
̧ehir Galerisi.
2009 – New York, ABD, MC New York Galerisi.
2010 – S
̧ibenik, Hırvatistan,Şehir Kütüphanesi.
2010 – Plav, Karadag
̆,Kültür Evi.
2010 – Akova, Karadag
̆, Utro Kültür Evi.
2011 – Ljubljana, Slovenya, Vodnikova Domaçiya Galerisi.
2011 – Viyana, Avusturya, SPRADINSTITUT WONDER .
2011 – Ankara, Türkiye, Sanat Fuarı Ulusal Galeri.
2011 – Ankara, Türkiye, Gazi Üniversitesi Galerisi.
2011 – Bihaç, Bosna-Hersek, S
̧ehir Galerisi.
2011 – Magdeburg, Almanya,Zuklus der Mutterschaft .
2012 – Saraybosna, Bosna-Hersek, Akademi Galerisi. 
2012 – Berlin, Almanya, S
̧ehir Galerisi.
2012 – Kragujevac, Sırbistan, S
̧ehir Galerisi.
2012 – Leskovac, Sırbistan, S
̧ehir Galerisi.
2013 – Ohri, Makedonya, Uraniya Evi.
2015 – Üsküp, Makedonya, Kültür Bilgi Merkezi.
2015 – I
̇ştip, Makedonya, Kültür Evi.
 
Kaynak;İstanbul Times Haber Ajansı(İTHA)
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33