banner24

Beyaz Bulut Efsanesi: İngiliz Askerleri Çanakkale’de Nasıl Kayboldu?

Zeytinburnu Belediyesi ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi tarafından organize edilen 100. Yıla özel Çanakkale Sempozyumu’nda, Prof. Dr. Süleyman Beyoğlu, “Beyaz Bulut” efsanesini tüm boyutlarıyla ele alarak, İngilizlerin iddialarına nokta koydu.

Beyaz Bulut Efsanesi: İngiliz Askerleri Çanakkale’de Nasıl Kayboldu?
1’inci Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren ve Kurtuluş Savaşı’nın kapısını aralayan Çanakkale Zaferi 100’üncü senesine girdi. Çanakkale Zaferi’yle alakalı anlatılan Beyaz Bulut efsanesi halen konuşulmaya devam ediyor.

İstanbul Times Haber Merkezi

Anlatılanlara göre 163’üncü Tugay’a ait 35 İngiliz Askeri 12 Ağustos 1915’te beyaz bir bulutun içine girmiş ve bir daha onlardan haber alınamamıştı.
Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nden düzenlenen 100. Yılında Çanakkale Sempozyumu’nda konuşan Prof. Dr. Süleyman Beyoğlu, 35 İngiliz askerinin ölmediğini aksine ülkelerine geri dönerek yaşadıklarını ifade etti. Beyoğlu “Beyaz Bulut diye bir mucize aramaya gerek yok, şayet mucize aranıyorsa, dünyanın en büyük donanmasıyla topraklarımızı işgal etmeye gelen düşmanı püskürtmüş Türk askerine ait bir mucize var.” dedi.
Kralın Adamları Yaşıyor mu?

Sözlerine “Tarih bir milletin hafızasıdır” diyerek devam eden Beyoğlu, Deniz harekatında başarılı olamayan İngilizlerin, karaya taarruz başlatması üzerine, krala olan yakınlıkları sebebiyle “Kralın Adamları” olarak nitelendirilen 163’üncü Tugay’a ait 35 İngiliz askerinin, 12 Ağustos 1915’te bahsedildiği gibi enselerinden vurulmadığını, bu durumun yıllar sonra 33 askere ait naaşlardan elde edilen bilgilerle kanıtlandığını vurguladı.

35 askerin iddia edildiği gibi yakılmadığını ve samanlıktan yükselen “beyaz bir bulutla” kaybolmadığına değinen Beyoğlu, 35 askerden ikisinin savaş esnasında öldüğünü, 33’ünün ise yaşadığını ve hatta savaştan sonra ülkelerine dönebildiğini vurguladı. Öldürüldükleri iddia edilen İngiliz askerlerinin mezarlarını bizzat kendisinin gidip ziyaret ettiğinin altını çizen Beyoğlu, tüm bu belgelerin beyaz bulut iddiasını asılsız kıldığını ifade etti.

İstanbul Times Haber Ajansı(İTHA) 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33