banner23

Suriyeliler ve Zeytinburnu

Hüseyin Çetiner'in Makalesi

Suriyeliler ve Zeytinburnu
Değerli okurlarım, sevgili komşularım yıllardır eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 6 ay sonra Beşar Esat başkanlığı bırakıp kaçacak  ve biz de Şam Emeviye camisinde namaz kılacağız sözü ile GÖÇ ve İSKÂN politikası olamayacağını  haykırdık durduk. 

Suriye iç savaşının başlamasından bu yana nerede ise 7 yıl geçti. Beşar Esat halen iş başında. Namaz kılacağımız tarihi Emeviye camisi harap oldu  milyonlarca Suriyeli  perişan oldu ve bu olayda en çok da ülkemiz zarar  etti.

35 milyar dolara yakın para harcamışız Avrupa birliği 3 milyar Euro yardım edeceğin söyledi onu da vermedi. Bazı kendini bilmez SIĞINMACILAR’ın ileri geri  konuşup Türkiye bizim için aldığı paraları bize vermiyor densizliği yaptıklarını duymaktayım.

Demedi demeyin Zeytinburnu’nda telafisi zor süreçler yaşanacak gibi

Saldık Çayıra Mevlam Kayıra şeklinde göç politikası başımıza çok bela olacak. Herhangi bir Avrupa Birliği Üyesi ülke 300/ 500 göçmen alacakken biz de anasınıfı mecburi  biz bunları kabul edersek çocuklarını göndereceğimiz okul yok diyerek hiç göçmen kabul etmediler. Biz ise bayramda  Suriye ye geçip daha sonra gelen manzaralar şahit olduk.

Hiçbir zaman ırkçılık yapmadım ve yabancı düşmanı olmadım ama bu şekilde olmaz…

Zeytinburnu ölçeğinde yapılan bir çok toplantıda vatandaş 58 Bulvar caddesinde gezemediğini aşırı göçten dolayı sıkıntı yaşadığını ifade ettiği zaman Zeytinburnu Belediye başkanımız Sayın Murat Aydın şunları söylemiştir:

-Biz Ensarız onlar muhacir

-Bizim de çok sayıda vatandaşımız Yurt dışında

-100 sene önce onların da başkenti İstanbul’du

-Kardeşlerimizi ölüme mi terk edelim …

-Sizler 600-700 TL olan evlerinizi zorda ki Suriyelilere 1.200 ve 1.500 TL kiralarken iyi…

Başkanın ileri sürdüğü bütün argümanlara eyvallah ama yine de 4 milyona yakın sığınmacı bu şekilde ülkemizde istedikleri yere gidememelidir.

Mesele denmeli mi bir yere ancak gelen Suriyelilerin % 2 si gitmeli. Onlarda her hafta Karakol’a imza vermeli ve denetleme olmalı gerçekten orada mı kalıyorlar diye.

Şu an ise sınırdan içeri giren sığınmacının nereye gideceğine devlet karışmıyor. Böyle bir GÖÇ politikası beraberinde ciddi sorunlar da getiriyor. Son zamanlarda Zeytinburnu mahallerinde ciddi hareketlenmeler var.

Bir çok eski Zeytinburnulu bu keşmekeşlikten dolayı taşınacağını sık sık bana ifade eder oldu.

Buradan devlet yetkililerimize bir biz daha sesleniyorum. Sığınmacıların % 60 genç ve eğitimsiz bunlar yarın daha büyük bir  sıkıntı olurlar.

Geciktik ama hatanın neresinde dönersek dönemlim bir an önce sığınmacıları daha sağlıklı bir planlama ile planlayalım derim.

Ölümlü olayların yaşanması an meselesi … Olaylar olduktan sonra Suriyelileri toplu olarak orada çıkarmaktan ziyade daha olaylar yaşanmadan tedbiri almak daha iyidir.


Zeytinburnu Times / Hüseyin Çetiner  / 1 Ağustos  2017

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

banner14