banner24

Silueti bozan OnaltıDokuz'un sahibi konuştu

İstanbul'un tarihi siluetini bozması nedeniyle davadan traşlanma kararı çıkan OnaltıDokuz gökdelenlerinin sahibi konuştu. Başbakan rica etmiş, Mesut Toprak dinlemeyince küsmüştü.

Silueti bozan OnaltıDokuz'un sahibi konuştu

İstanbul’un tarihi siluetini bozduğu için yıkılmasına karar verilen ‘OnaltıDokuz’ projesinin sahibi Mesut Toprak, “Bize gelen bir açıklama yok. Hukuki süreç devam ediyor. Kulelerin yıkılacağına inanmıyorum” dedi.

ASTAY tarafından Zeytinburnu’nda inşa edilen OnaltıDokuz kulelerine yıkım kararı çıktı.

Projenin tarihi siluete giren katlarını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan, mimarlık ve şehircilik odalarına kadar her kesim eleştirdi.

Gökdelenlerin önce uygulama imar planları ile yapı ruhsatını iptal eden İstanbul 4. İdare Mahkemesi bu kez tarihi siluete etki eden katların yıkılmasına karar verdi.

Radikal Gazetesi’nin gündeme getirdiği yıkım kararına göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kararı 30 gün içinde kararı uygulamak zorunda.

BİZE AÇIKLAMA GELMEDİ

Binaların sahibi Astay Gayrimenkul İnşaat Yatırım Şirketi Danıştay’dan 30 gün içinde yürütmeyi durdurma kararı alamaz ise gökdelenlerin siluete etki eden katları yıkılacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Astay Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Toprak davalının şirketleri değil İBB olduğunu söyledi.

Kendilerine konuyla ilgili yasal bir bildiri ulaşmadığını belirten Toprak, “Bize gelen bir açıklama yok. Ama elimize ulaşır ulaşmaz itiraz ederiz.

Projemizdeki 496 konutun nerdeyse tamamı satıldı. Alanlar arasında yabancı yatırımcılar da var. Kuleleri gerekli tüm belgeleri alarak inşa ettik. Bizim ne eksiğimiz var, ne de fazlamız” dedi. Hukuki sürecin devam ettiğini belirten Toprak, kulelerin yıkılacağına inanmadığını dile getirdi.

BAŞBAKAN ‘YIKILSIN’ DEDİ

Zeytinburnu Kazlıçeşme’de 89 pafta 771 ada 12 parselde yapılan 3 gökdelen 2011 yılında gündeme gelmişti. 30 bin metrekarelik arsa üzerindeki projede 1 olan emsalin 2.5’e çıkarılarak İmar Yasası’na aykırı hareket edildiği ve İstanbul’un tarihi siluetine zarar verildiği gerekçesiyle davalar açılmıştı.

İBB, Astay İnşaat şirketine siluete etki eden 36 katlı gökdelenlerin 8 katının traşlanmasını daha önce teklif etmiş ancak şirket buna yanaşmamıştı. Başbakan Recep Tayip Erdoğan’da yaptığı bir açıklamada projeyi eleştirerek, “Sahibiyle konuştum. (Mesut Toprak) Traşlayın dedim. Ama hiçbir şey yapmadılar.

O yüzden çok kırıldım, 5 yıldır konuşmuyorum” şeklinde konuşmuştu. Alınan karar göre siluete etki etmemesi için 85 metre yüksekliğindeki binaların 45 metreye düşürülmesi gerekiyor.

Ancak kulelerde konutlar satıldı ve oturum başladı. Metrekare satış fiyatının ortalama 10 bin TL olduğu projede üst katlarda 250-480 metrekare arasında evler yer alıyor.

Yıkılacak 8 katın her kattında 4 konut olduğu düşünülürse traşlama maliyetinin 100 milyon lirayı aşması bekleniyor.

Yargıya saygılıyız

ONALTIDOKUZ kulelerine yıkım kararını değerlendiren İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “4. İdare Mahkemesi’nin verdiği bir karardan haberdar olduk.

Ama henüz bize tebligat yapılmadı. Geldikten sonra hukukçularımız, ilgili birimlerimiz bunu değerlendirecek. Daha sonra detaylı açıklamaları yaparız.

Tabii ki yargıya saygımız sonsuz. Herkes saygı duyacaktır. Ama şu an bunu söylemek erken” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33