banner24

​Seyyidnizam ve Merkezefendi Şehir Kütüphanesi Açıldı

Gençlere yönelik yatırımların hız kesmediği Zeytinburnu’nda 7 gün 24 saat açık olan Seyyidnizam ve Merkezefendi Şehir Kütüphanesi, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımıyla hizmete açıldı.

​Seyyidnizam ve Merkezefendi Şehir Kütüphanesi Açıldı

 Gençlerde okuma alışkanlığını geliştirmek, kitap sevgisini artırmak, okuyucuların kitaplardan daha çok faydalanmasını sağlamak ve kütüphane kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla örnek projeler ortaya koyan Zeytinburnu Belediyesi çay, çorba ve kahvenin ücretsiz olduğu, 7 gün 24 saat açık olan Seyyidnizam ve Merkezefendi Şehir Kütüphaneleri’ni hizmete açtı. Okuyan ve araştıran bireylerin topluma kazandırılması amacıyla hizmete giren her iki kütüphanenin açılışını Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki gerçekleştirdi.

“AVRUPA’DA NE VARSA ARTIK BİZİM ŞEHİRLERİMİZDE DE O VAR”Açılışta AK Parti hükümetiyle birlikte gençlere yönelik yatırımların katlanarak arttığını belirten Bakan Özhaseki, “Zeytinburnu ile ilgili hafızamızda kalan şey deri fabrikaları ve altyapısız yerlerdi. 19 yıl içinde Zeytinburnu nereden nereye geldi. Allah’a hamdolsun bugün modern yapıların olduğu ve hizmetlerin aksatılmadan verildiği bir Zeytinburnu oluştu. Zeytinburnu, hizmet belediyeciliğinin, sosyal belediyeciliğin hakkının verildiği bir ilçe haline geldi. Bugün geldiğimiz noktaya bakacak olursak Avrupa’da ne varsa artık bizim şehirlerimizde de o var. Avrupa’ya gidip oradaki hizmete özenen kardeşlerimiz artık aynı hizmeti kendi memleketlerinde de görebiliyorlar. İşte şu an açılışını yaptığımız kütüphanelerden örnek alacak olursak Zeytinburnu Belediyemiz kütüphane açmakla yetinmemiş bir de öğrencilere çay, çorba, kahve ikram ediyor. Gençlere yönelik böylesine güzel bir hizmet bizleri çok memnun etti. Emeği geçen Belediye Başkanımız Murat Aydın’ı ve ekibini tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“KÜTÜPHANEMİZDEKİ GENÇLERİN SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”Bu hafta 5’nci projenin açılışını yaptıklarını belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ise, “İki sene önce 20 tane projemizin açılışını Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle gerçekleştirmiştik. O gün hemşehrilerimize, sonraki süreçte bitirmeyi hedeflediğimiz projelerimizi müjdelemiş ve iki sene içinde bitirme sözü vermiştik. Rabbime hamdolsun, bu sözümüzü tutmayı başardık ve geçtiğimiz haftalarda, Beştelsiz Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu ve Spor Tesisi, Merkezefendi Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu, Bilgi Evi, Aile Sağlığı Merkezi, Semt Konağı, Muhtarlık, Otopark, Belgradkapı Sosyal Tesisleri, Yeryüzü Doktorları Genel Merkez Binası, Hasan Doğan Spor Tesisi ve Spor Toto Zeytinburnu Belediyesi Buz Pisti’nin açılış ve temel atma törenini gerçekleştirdik. Bugün ise Seyyidnizam ve Merkezefendi Şehir Kütüphanesi’nin açılışını gerçekleştiriyoruz. 7 gün 24 saat hizmet veren ve sabaha kadar dolu olan kütüphaneleri yaptıktan sonra bu hizmetin çok büyük bir ihtiyaç olduğunu gördük. Kütüphanemizdeki gençlerin sayısı her geçen gün artıyor. Şu an Merkezefendi Şehir Kütüphanemizin yaklaşık 10 bin tane üyesi var. Bu sebeple kütüphanelere girince gelecekle ilgili büyük bir umut içerisine giriyorum.” diye konuştu.

Konuşmasının ardından Bakan Özhaseki ile birlikte Seyyidnizam ve Merkezefendi Şehir Kütüphanesi’ni gezen Başkan Aydın, ilçede faaliyete açılan diğer projeler hakkında da bilgi verdi.

ÜCRETSİZ DİJİTAL BASKI, FOTOKOPİ VE İNTERNET1157 metrekarelik alana kurulu Seyyidnizam Kütüphanesi’nde 196 kişilik oturma kapasitesi, 15 bin raf kapasitesi, 6 bin 175 kitap, 8 süreli yayın ve 200 kişilik konferans salonu bulunuyor. 825 metrekarelik alana kurulu Merkezefendi Şehir Kütüphanesi’nde ise 115 kişilik oturma kapasitesi, 1.100 raf kapasitesi, 21 bin kitap, 30 süreli yayın, 360 derecelik seyir kulesi ve 57 kişilik konferans salonu yer alıyor.

Kartlı üyelik sistemi ile çalışan her 2 kütüphanede okuyucular 10 sayfaya kadar ücretsiz dijital baskı ve fotokopiden yararlanabiliyor. Ayrıca kitapseverler kablosuz interneti de herhangi bir ücret ödemeden kullanabiliyor. Seminer ve söyleşilerin gerçekleştirildiği kütüphanelerde kitapseverler aynı zamanda birçok yazarla buluşma fırsatını da elde ediyor. Tüm bunların yanı sıra otomasyon ve akıllı kütüphane sistemi sayesinde katalog tarama, e-yayın bulma ve araştırmalarını yapabilen okuyucular dilediği takdirde 15 gün süreyle 2 adet ödünç kitap alabiliyor.

HAZİRAN AYINA KADAR AÇILIŞLARA DEVAMÖnümüzdeki 2 ay boyunca, her hafta bitirmeye söz verdiği tüm projelerin açılış ve temel atma törenini gerçekleştirecek olan Zeytinburnu Belediyesi, sırasıyla Zeytinburnu Müftülüğü, Bozkurt Camii, Süleyman Çetinsaya Camii, Sultan Murad Camii Meydan Düzenlemesi, Kızılay Binası, Semiha Ayverdi Anadolu Lisesi ve Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Zeytinburnu Öğrenci Yurdu ve Zeytinburnu Belediyesi Başkanlık Binası’nın açılış törenini gerçekleştirecek. Açılışlarla eş zamanlı olarak ise Sümer Mahallesi Kubbeli Camii, Konyalı Camii, Yedikule Göğüs Hastanesi Mescidi, Zeytinburnu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Yurdu, Fatma Süslügil İlkokulu ve Ayhan Şahenk Ortaokulu ve Gençlik Merkezi’nin temel atma törenleri de gerçekleştirilecek.

En son açılış ise 19 senedir devam eden ve artık sonuna gelinen, Zeytinburnu’nun en büyük projesi, İstanbul’un ise kültürel ve tarihi turizmine yeni bir kapı açacak olan Kültür Vadisi’nde yapılacak.​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

banner14