banner23

Bakan Kaya, Vatandaşlara Türkistan Pilavı İkram Etti

Zeytinburnu Geleneksel 4'üncü Radyo Festivali ve Yöresel Tatlar Şöleni’nde pilav kazanının başına geçerek vatandaşlara Türkistan Pilavı ikram eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, “Ben de evde Türkistan pilavı yaparım ama buradaki çok güzel görünüyor. Az önce tattım evde yaptığımdan çok daha lezzetli olmuş.” dedi.

Bakan Kaya, Vatandaşlara Türkistan Pilavı İkram Etti
Yöresel lezzetlerin günümüzde yaşatılması ve halkla buluşmasını sağlayan Zeytinburnu Geleneksel 4'üncü Radyo Festivali ve Yöresel Tatlar Şöleni’ne Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya katıldı. 15 Temmuz Meydanı’nda düzenlenen festivale Bakan Kaya’nın yanı sıra AK Parti İstanbul Milletvekili Fatma Benli, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın,

İstanbul Times Haber Merkezi / Mehmet Osmanoğlu

AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkanı Bahattin Ünver ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yaklaşık 20 bin kişi için titizlikle hazırlanan etli ve havuçlu Türkistan pilavı ayranlarla birlikte vatandaşlara ikram edildi. Bakan Kaya ve Başkan Aydın pilav kazanın başına geçerek, Türkistan pilavı alabilmek için uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlara pilav ve ayran ikramında bulundu. Metrelerce uzayıp giden kuyruğun ardından Türkistan pilavının tadına bakan kimi vatandaşlar yeniden sıraya girerek Türk dünyasının önemli lezzetlerinden olan etli pilavdan alıp evlerine götürdü. Genç yaşlı birçok vatandaşın tadına baktığı Türkistan Pilavı vatandaşlardan tam not aldı.

"SEVEREK YAPTIĞIM BİR YEMEK”


Kültürel lezzetlerin gelecek nesillere aktarılması adına bu festivallerin önemli olduğunu dile getiren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, “Bugün Zeytinburnu’nda Türkistan pilavı dağıtımına iştirak ediyoruz. Az önce pilavdan tattım, çok lezzetli olmuş. Türkistan pilavı evde severek yaptığım bir yemektir. Amerika’dayken Türkistanlı arkadaşlarımdan öğrenmiştim. Bu yüzden zaman zaman evde yaparım ama buradaki evde yaptığımdan çok daha lezzetli olmuş. Tüm vatandaşlarımıza afiyet olsun.” diye konuştu.


MEYDANDA METRELERCE PİLAV KUYRUĞU OLUŞTU


Sekiz günlük festival kapsamında her gün binlerce vatandaşlara özenle yöresel yemeklerin ikram edildiğini ve ilgiden çok memnun olduklarını ifade eden Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “Geçtiğimiz hafta 4’üncü Radyo Festivali kapsamında 40 bin vatandaşımıza çiğ köfte ve Rumeli böreği ikram ettik. Bugün de Türk dünyasının önemli tatlarından biri olan Türkistan Pilavı’nı Sayın Bakanımız ile birlikte ikram ediyoruz. Orta Asya’dan birçok vatandaşımız burada yaşadığı için haliyle Türkistan pilavı Zeytinburnu’nda çok sevilir ve her evde pişer. Biz de bu yöresel lezzeti 15 Temmuz Meydanı’nda Zeytinburnulu hemşehrilerimizle buluşturduk. Festivalin gördüğü ilgiden çok memnunuz, herkese afiyet olsun.” ifadelerini kullandı.


İlerleyen dakikalarda festivale katılan AK Parti İstanbul Milletvekili Fatma Benli ile birlikte tekrar pilav kazanlarının başına geçen Başkan Aydın, vatandaşlara pilav ve ayran ikram etti.

Festival, 15 Nisan Cumartesi günü 20 bin kişilik Hamsi Şöleni ile sona erecek.

Kaynak : İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner33

banner14